Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση μη άρτιου με κατά παρέκκλιση άρτιο οικόπεδο


Recommended Posts

  • 1 year later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω το εξής πρόβλημα....2 όμορα οικόπεδα εντός σχεδίου, ίδιου ιδιοκτήτη με αγορά με διαφορετικά συμβόλαια, από τα οποία το ένα άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση και το άλλο Μη άρτιο και κατ' εξαίρεση οικοδομήσιμο με το άρθρο 25, θέλω να δομηθούν ως ΕΝΑ(προκύπτει από τη συνένωση άρτιο και οικοδομήσιμο κατά κανόνα)!!! Η πολεοδομία μου ζητάει βάσει ποιας διάταξης επιτρέπεται η συνένωση των δυο συγκεκριμένων οικοπέδων. Έχετε κάτι στα υπόψιν?? Πλην της εγκυκλίου 12/1986 δεν έχω βρει κάτι άλλο! Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, christoforos7 said:

...Έχετε κάτι στα υπόψιν??...

υπάρχει απόφαση ΣτΕ για αυτό....

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να το έχουμε στα Download..... κάνε μια αναζήτηση

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, christoforos7 said:

Καλησπέρα συνάδελφοι. 

Απόφαση 1296/06 Αρείου Πάγου, και άρθρο 1192 παρ. 1 Αστικού Κώδικα

.... Έτσι, αν πλείονα συνεχόμενα ακίνητα περιέλθουν στην κυριότητα ενός και του αυτού  προσώπου (ή στη συγκυριότητα πολλών) θεωρούνται ως ενιαίο ακίνητο, χωρίς να ασκεί επιρροή το γεγονός ότι αυτά αποκτήθηκαν σε διαφορετικούς χρόνους και με διαφορετικούς τίτλους και χωρίς να απαιτείται προηγούμενη δήλωση του κυρίου για την ενοποίησή τους. Δεν συνάγεται δε το αντίθετο από το Αρθ-1192 αρ.1 ΑΚ, που ορίζει ότι  ....

Edited by tetris
συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

Egkiklios_SESSE_46 για συνεχόμενα γηπεδα_οικόπεδα.7z

Όλα τα "κιτάπια" (Έτσι νομίζω. Ποιος μπορεί να είναι σίγουρος???) για το θέμα.

 

Υ.γρ. Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον αν κάποιος .... "μερακλής", σε τέτοια θέματα, θα μπορούσε να μας γράψει πόοοοοοσα στρέμματα (πολεοδομικής) νομοθεσίας & διαταγμάτων έχουμε στην Ελλάδα και πόσα υπάρχουν σε άλλες χώρες τις Ευρώπης???

Edited by nbr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.