Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε μετωπική σύγκρουση με τους Μηχανικούς οδηγείται η Κυβέρνηση


Engineer

Recommended Posts

Ποιος λέει ότι μετά τη χρεωκοπία είναι σίγουρη η ανάκαμψη. Στη Βενεζουέλα τι έγινε; 

Σε 22 χρόνια είχαν 5 χρεωκοπίες και είναι και πετρελαιοπαραγωγός χώρα. Ή μία χρεωκοπία μάλιστα έγινε υπό τον ομοϊδεάτη Τσάβεζ και σήμερα δέκα χρόνια μετά δεν έχουν να φάνε. Και εν πάση περιπτώσει αυτό το σταδιακά τι σημαίνει; Τουλάχιστον 15 χρόνια για να φτάσουμε στο σήμερα. Και τα 5 πρώτα χρόνια πως θα επιβιώσουμε; Θα μας χαρίζουν φάρμακα, αναλώσιμα, βρεφικό γάλα, κρέας, καύσιμα κοκ; Οι καλοί μας γείτονες θα μας αφήσουν στην ησυχία μας;  Άρα καλά τα αμπελοφιλοσοφήματα αλλά τα νούμερα και η πραγματικότητα είναι στυγνή. 

 

Και δεν αμφισβητώ ότι έχει πεθάνει κόσμος είτε από αυτοκτονίες είτε από καρδιά είτε από οτιδήποτε λόγω της κρίσης. Αλλά οι πολλαπλάσιοι που θα πεθάνουν καθώς εκτός από την οικονομική καταστροφή δε θα υπάρχει πρόσβαση σε είδη πρώτης ανάγκης το έχουμε σκεφτεί; Ή όσοι νεκροί πέσουν υπέρ Τσιπρά απευθείας πάνε στον παράδεισο ως άλλοι μάρτυρες αριστερομουτζαχεντίν οπότε όλα καλά;

 

ΥΓ Επειδή μου αρέσει να μιλάω με στοιχεία ορίστε φωτογραφίες από supermarket στο Καράκας της Βενεζουέλας: Cozi-la-mancare-in-Venezuela-11.jpg

empty-shelves-venezueal-supermarkets.jpg

 

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να βάλω εικόνα από δικό μας σουπερμαρκετ για να φανεί πως εδώ είμαστε ακόμα παράδεισος σε σχέση με εκεί...

Edited by stayros
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καμία χώρα δεν λειτούργησε στην απομόνωση. 

Είναι και πρακτικά αδύνατο και (κοσμο)θεωρητικά λάθος να ελπίζουμε και να ευαγγελιζόμαστε μία αυτόνομη πορεία

καθώς δεν μπορεί η έρευνα, η τεχνολογία και γενικά η πρόοδος του ανθρωπίνου γένους να ξεκινήσει από το μηδέν.

Θα είναι σαν να ξανα-ανακαλύπτουμε τη φωτιά, τον τροχό κλπ.

Αν πρέπει να φορέσουμε τρύπια παντελόνια οπωσδήποτε, γιατί να μην το κάνουμε εντός συστήματος 

οπότε να είναι και πιο εύκολη η πορεία μας με άμεσες ξένες επενδύσεις κλπ παραμέτρους επιτάχυνσης της ανάπτυξης.

Εκτός αν ιδεολογικά αποφασίσουμε ότι δεν θέλουμε τέτοια πράγματα. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν ιδεολογικά αποφασίσουμε ότι δεν θέλουμε τέτοια πράγματα. 

 

Ότι είπε ο terry, εμπρός για τη Νέα Σοβιετία. Α ρε Orwell που είσαι να γελάσεις...

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

καμία χώρα δεν λειτούργησε στην απομόνωση. 

Είναι και πρακτικά αδύνατο και (κοσμο)θεωρητικά λάθος να ελπίζουμε και να ευαγγελιζόμαστε μία αυτόνομη πορεία

καθώς δεν μπορεί η έρευνα, η τεχνολογία και γενικά η πρόοδος του ανθρωπίνου γένους να ξεκινήσει από το μηδέν.

Θα είναι σαν να ξανα-ανακαλύπτουμε τη φωτιά, τον τροχό κλπ.

Αν πρέπει να φορέσουμε τρύπια παντελόνια οπωσδήποτε, γιατί να μην το κάνουμε εντός συστήματος 

οπότε να είναι και πιο εύκολη η πορεία μας με άμεσες ξένες επενδύσεις κλπ παραμέτρους επιτάχυνσης της ανάπτυξης.

Εκτός αν ιδεολογικά αποφασίσουμε ότι δεν θέλουμε τέτοια πράγματα.

 

H χρεοκοπία δεν σημαίνει πτώχευση. Η χρεοκοπία είναι στην φύση του χρηματοπιστωτικού συστήματος. Γιατί πολύ απλά το χρήμα = χρέος.. Όλες οι χώρες κάποτε χρεοκοπούν και ξαναξεκινάνε. Τα επιτόκια υπάρχουν για το ρίσκο που αναλαμβάνει ο δανειστής. Όλοι ξέρουμε τι σημαίνει ρίσκο.

 

Ποιά ανάπτυξη?? :D  Αλήθεια πως την φαντάζεστε την ανάπτυξη?

 

Τέλοσπάντων,άδικα ανησυχείτε. Όλα αυτά είναι θέατρο,ώστε να μπορέσουν αργότερα να δικαιολογήσουν στους ψηφοφόρους τους το 3ο μνημόνιο. Ακόμα και μια μίνι στάση πληρωμών μπορεί να παίξει ως ενδεχόμενο.

Edited by atsalovergas
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυνατον αυτη τη στιγμη να προτεινει η κυβερνηση αυξηση φορολογιας στο 29%??????

 

Τωρα ακουγα τις προτασεις του ΣΥΡΙΖΑ (επισημες) και μου πεσαν τα μαλλια.

Ουτε τις προωρες συνταξεις δε θελει να καταργησει. (τωρα το εβαλε μεσα)

 

ΔΕΙΤΕ

 

Μονο εγω θελω να ριξω καντηλια???

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καμία χώρα δεν λειτούργησε στην απομόνωση. 

Είναι και πρακτικά αδύνατο και (κοσμο)θεωρητικά λάθος να ελπίζουμε και να ευαγγελιζόμαστε μία αυτόνομη πορεία

καθώς δεν μπορεί η έρευνα, η τεχνολογία και γενικά η πρόοδος του ανθρωπίνου γένους να ξεκινήσει από το μηδέν.

Θα είναι σαν να ξανα-ανακαλύπτουμε τη φωτιά, τον τροχό κλπ.

Αν πρέπει να φορέσουμε τρύπια παντελόνια οπωσδήποτε, γιατί να μην το κάνουμε εντός συστήματος 

οπότε να είναι και πιο εύκολη η πορεία μας με άμεσες ξένες επενδύσεις κλπ παραμέτρους επιτάχυνσης της ανάπτυξης.

Εκτός αν ιδεολογικά αποφασίσουμε ότι δεν θέλουμε τέτοια πράγματα. 

+1 apier

 

προς GeorgeMicheal, Γιωργο αυτο ειναι το ζητουμενο να ανπτυχθουμε αλλα εφοσον ειμαστε σε ενα περιβαλλον παγκοσμοιοποιησης πρεπει να προσαρμοστουμε κ να βαλουμε τα παντελονια που λες τα μπαλωμενα και να το κανουμε ετσι ωστε να εχουμε κ κατι το οποιο στο μελλον θα χρησιμοποιησουμε προς οφελος μας

 

Η θες να μου πεις οτι κ εντος ΕΕ δεν μπορουμε? οπως λες κ εσυ τοσους μορφωμενους κ εξυπνους ανθρωπους εχουμε αλλα θα τους αφησουν τα κομματοσκυλα να κανουν αυτοι κουμαντο?θα τους αφησουν οι συνδικαλιστες? θα τους αφησουμε εμεις? Η θα περιμενουμε τον μεσσια βλ.Αντρεα με ζιβαγκο να μας σωσει.

 

Σορρυ κιολας αλλα οι δικοι μου, οπως κ πολλων αλλων συναδελφων φορεσαν τα μπαλωμενα που λες για να μην τα φορεσουμε εμεις, για να μην πεινασουμε, στο χερι μας ειναι λοιπον να αφησουμε τα κομματικα και να δουμε τι μπορει να γινει, σαν μηχανικοι.

 

Τοσες φορες εσυ ο ιδιος προτεινεις μεταναστευση στην επαρχια, και πολλοι σου εχουμε πει παρα πολυ ωραια ιδεα, αλλα πρεπει να εκμεταλευτεις κ το high skilled δυναμικο που ειναι οι αποφοιτοι σου, ωστε να δωσουν στους οποιους πανε στα χωραφια τα καταλληλα εργαλεια να μεγιστοποιησουν τα κερδη τους.

 

 

Δεν ειμαστε πια ελληνικh ταινια, και ο καθενας προσφερει με τον τροπο που μπορει, το να μου λες βαλτε παντελονια κ ελατε δεν με συγκινει, γιατι εαν εγω μπορω να βοηθησω με κατι πολυ μεγαλυτερης αξιας, το θεωρω πιο σημαντικο.

 

Εχω φιλους μηχανικους, με σπουδες στα πολυτεχνεια της χωρας μας κ ασχολουνται με ΠΕΑ (πχ το ειπα μην προσβληθει κανεις), αντι να ειναι αυτοι που φτιαχνουν μεθδους για βελτιωση στην καθημερινοτητα, αλλα τον μηχανικο τον εχουν μειωσει τοσο που ειναι μοναχα εισπρακτορας.

Θες να μου πεις οτι εαν το κρατος ξεκολλησει απο τους χαραμοφαηδες ΔΥ που κανουν την ζωη δυσκολη σε μηχανικους για καθημερινες υποθεσεις δεν θα δεις αναπτυξη στην περιφερεια, δεν θα δεις επιχειρησεις να ξεκινανε. Υπαρχει κοσμος που θελει να δημιουργησει αλλα δεν τον αφηνουν 

Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

... Με στοιχεία μπορεί να μας πει κανείς ΠΩΣ θα είναι καλύτερα μετά τη χρεωκοπία;...

 

Νομίζω πως πέρα από οπαδούς του να βγούμε από την ΕΟΚ κανένας άλλος δεν θα μπορούσε να σου πει πως θα είναι πιο καλά μετά την χρεωκοπία….

Όμως… και είναι σημαντικό το όμως… όλοι (ή σχεδόν όλοι) οι υπόλοιποι μπορούν να σου πουν πως είμαστε τώρα που είμαστε προ χρεοκοπίας.

 

Το τώρα είναι κάκιστο… και αυτό είναι δεδομένο όχι φαντασία.

Δημόσια νοσοκομεία τα έχουν απαξιώσει μη σου πω ρεταλιασει και ότι καταφέρνουν το καταφέρνουν με υπερβάσεις σθένους.

Τις δημόσιες υπηρεσίες το ίδιο και χειρότερα.

Δρόμοι υποδομές προοπτικές τι θα κάνουμε… 0

Δουλειά για μισθωτή εργασία !!! βάζουν μέσον κόσμος για να δουλέψει σε σουπερ μάρκετ να μαζεύει τα καλαθάκια…

Ελεύθεροι επαγγελματίες… ας το αφήσουμε καλύτερα…

Παραγωγή… βράσε όριζα

Εμπόριο… άστα. Αν δεν έχουν μετρητά δεν αγοράζουν τίποτα ….

Φόροι… εισφορές.. κρατήσεις… εκεί είναι ο μόνος τομέας που το κράτος και οι οργανισμοί του δείχνουν μια οργιώδη πρωτοβουλία και δημιουργική φαντασία…

Τι άλλο να πω.. δεν χρειάζεται νομίζω. Όλοι μας έχουμε δεκάδες καθημερινά παραδείγματα που βιώνουμε στο πετσί μας, στην οικογένεια μας και το χειρότερο απ όλα για όσους είμαστε γονείς… σε τι κόσμο αφήνουμε τα παιδιά μας.

Όσοι δεν έχουν δεκάδες παραδείγματα… ευτυχισμένοι να είναι άλλα είναι από άλλο ανέκδοτο και όχι αυτό που βιώνουμε ως προ χρεωκοπίας εδώ και 4 χρόνια περίπου…

 

Οπότε το πώς θα είναι καλύτερα μετά την χρεοκοπία δεν το ξέρω… αλλά το πόσο είναι κάκιστα ως είμαστε τώρα το ξέρω (και είμαι σίγουρος ότι το ξέρεις κι εσύ).

Edited by Didonis
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Όλοι φοβόμαστε το πισωγύρισμα, αλλά εγώ τουλάχιστον δεν βλέπω και αναπτυξιακή διέξοδο. Οφείλω όμως να σημειώσω ότι στα χωριά που κατάγομαι τουλάχιστον στην Βόρεια Εύβοια, σχεδόν όλοι οι παππούδες μας ήταν "άξεστοι, υπανάπτυκτοι, αφρικανοί " όπως θα τους αποκαλούσαν οι σημερινές Αντουανέτες, χωρίς κυριολεκτικά ...λοχαρτο (οι τουαλέτες έξω από το σπίτι), που με ανύπαρκτα μέσα τράβηξαν μπροστά την παραγωγή. Αυτοί οι άξεστοι λοιπόν με αιματηρές οικονομίες τράβηξαν το μεταπολεμικό γαιδούρι επάξια. Αυτοί οι άξεστοι χώρια το ότι ήταν εργασιακοί ήρωες με τον καθένα να ασχολείται ταυτόχρονα με πάνω από 10 αγροτικές δουλειές (οινοποιός, μελισσουργός κ.α.), αυτοί τροφοδότησαν το κατασκευαστικό μπουμ της πρωτεύουσας και έθεσαν τις προϋποθέσεις μίας δειφθαρμένης ευμάρειας.. Μακάρι λοιπόν να ξαναγίνουμε τέτοιοι άξεστοι!

Edited by dzois1985
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία νέα: Η πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ προς δανειστές περιλαμβάνει και αύξηση του φόρου επιχειρήσεων από το 26% στο 29%.

http://www.capital.gr/oikonomia/3032475/ti-perilambanei-i-elliniki-protasi-pros-tous-daneistes

Link to comment
Share on other sites

Γεώργο είναι σωστό ο προβληματισμός σου και δεν είμαι ηλίθιος να μην τα βλέπω αυτά Γίνομαι λίγο ακραίος , για να τονίσω ότι κάποτε οι Μηχανικοί πρέπει να βλέπουμε την χαρά να βοηθούμε του συμπολίτες μας να παράγουν και με αυτό το τρόπο να  γυρίσουν σε εμάς τα χρήματα Πρέπει ο γιατρός να δει την χαρά να γλυτώνει την ζωή ενός ανθρώπου και να τον κάνει πάλι ικανό να προσφέρει και όχι σαν χρήμα μόνο  Αυτή η λογική πρέπει να μας οδηγά και πάλι στην περιφέρεια όπου υπάρχουν οι πόροι για ανάπτυξη , γιατί το αγγούρι έφτασε πίσω μας και πρέπει να κάνουμε παραγωγή ακόμα και για εσωτερική κατανάλωση Αν περιμένουμε κάποιο μαγικό ραβδάκι με κατεύθυνση από την πολιτική να δώσει κίνητρα στου επιστήμονες να γυρίσουν για εργασία επιστημονική στην περιφέρεια , φοβάμαι θα είναι αργά πλέον  Για μένα το καλύτερο κίνητρο είναι να γίνουν χειρότερα από τώρα τα πράγματα που έτσι και αλλιώς θα γίνουν που θα γίνουν με την πολιτική που έχουμε τώρα εκπορευόμενη από τους δανειστές Αυτή η πολιτική θα κάνει κάποιους πλούσιους και κάποιους φτωχούς Για αυτούς λοιπόν που δεν θέλουν να είναι στου πλούσιους δεν υπάρχει άλλη κατεύθυνση 

 

Αν και πιστεύω και εγώ ότι άδικα συζητάμε γιατί ούτε έξοδος θα γίνει και με τα μέτρα που τελικά θα πάρουν , θα λένε κάποιοι και δόξα το θεό και οι αυτοκτονίες θα συνεχιστούν σε αυτούς που σήμερα τρομοκρατούν 

 

και χρεωκοπία δεν σημαίνει πάντα απομόνωση και η Βενεζουέλα είναι Βενεζουέλα και η Ελλάδα είναι Ελλάδα άλλη περιοχή , άλλη κουλτούρα , άλλος πολιτισμός,  άλλη ιστορία , άλλο κλίμα , άλλο γενικά 

 

+1 didonis & dzois

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.