Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Λέγεται ότι όταν ανοίγεις εταιρεία στην Βουλγαρία ουσιαστικά κάνεις συμβόλαιο με την Μαφία.

Κάτι έχει ακουστεί, αν είναι αλήθεια, αν είναι αρβύλα κάποιος θα ξέρει και θα μας πεί.

 

Στην Ελλάδα με ποιόν κάνουμε συμβόλαιο? με τίποτα αγίους?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατι να πας στη Βουλγαρια?

Πας στην Αγγλια, αν μιλαμε για επιχειρηση χωρις κτηριακες εγκαταστασεις (πχ παροχη υπηρεσιων), εχει αφορολογητο, δεν εχεις ΦΠΑ για τα πρωτα 25000Ε  (αν θυμαμαι καλα), σταθερο φορολογικο συστημα και πολυ χαμηλοτερες ασφαλιστικες εισφορες.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι να ψάχνουμε χώρα για να φύγουμε αλλά το τι θα κάνουμε στη χώρα μας. Να μας πουν λοιπόν όλοι αυτοί που κόπτονταν υπέρ των αντιαναπτυξιακών μνημονίων και δανειακών συμβάσεων (τους πολιτικούς εννοώ) το πως θα επιβιώσει η παραγωγή στη χώρα μας μέσα σε αυτή την κατάσταση. Φώναζαν ότι με μια έξοδο από την €ζώνη το ΑΕΠ θα πέσει κατά 50%. Σύμφωνοι. Να μας πουν τώρα πόσο θα πέσει αυτό όταν όλες οι επιχειρήσεις θα την κοπανήσουν για το εξωτερικό...Κάτσε πρώτα να υπάρξει ΑΕΠ και το συζητάμε τότε. :)

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λέγεται ότι όταν ανοίγεις εταιρεία στην Βουλγαρία ουσιαστικά κάνεις συμβόλαιο με την Μαφία.

 

Όπου υπάρχει καπνός συνήθως υπάρχει και φλόγα...

 

Δεν ξέρω αν αναλαμβάνει η μαφία, αυτό που ξέρω είναι οτι πληρώνεις κάποια λογιστικά γραφεία που υπάρχουν ειδικά για αυτό τον σκοπό να ανοίγουν επιχειρήσεις σε έλληνες από την Ελλάδα χωρίς να απαιτείται η φυσική τους παρουσία εκεί. Έχω ακούσει οτι αν προκύψει θέμα λαδώνουν τον εκάστοτε κρατικό υπάλληλο και η δουλειά γίνεται αμέσως χωρίς κολλήματα. Τώρα ενδέχεται όλα αυτά τα λεφτά που πληρώνεις και τα "λαδώματα" να είναι η πληρωμή της μαφίας για να σου κάνει την δουλειά, τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε λέω ότι ψάχνω χώρα για να φύγω αλλά ρωτάω το εξής: Μπορώ να έχω π.χ. μια ατομική επιχείρηση στη Βουλγαρία η οποία να έχει αντικείμενο μελέτες κτλ ανά την Ευρώπη? Έτσι ώστε όταν θα κάνω ένα τοπογραφικό ή ένα ΠΕΑ ή ακόμα ακόμα όταν θα εκδώσω μια άδεια στην Ελλάδα, να κοπεί ΑΠΥ από Βουλγαρία στον πελάτη, ώστε να πληρώσω μόνο 10% φόρο. Επί της ουσίας στην Ελλάδα θα βρίσκομαι, απλά θα στέλνω κάθε μήνα στο Βούλγαρο λογιστή τα παραστατικά.

Εδώ στην Ελλάδα (αν υποθέσουμε ότι δεν έχω περιουσία και τεκμήρια) θα έχω μηδενικό φόρο, άντε ίσως τέλος επιτηδεύματος.

ΤΣΜΕΔΕ θα πληρώνω εδώ μιας και είναι απαραίτητο για έκδοση αδειών (νομίζω), και εννοείται ότι δεν θέλω σύνταξη από τη Βουλγαρία (λες και θα πάρω από την Ελλάδα....).

 

Όλα αυτά βέβαια υποθετικά γιατί είναι και λίγο ανήθικο απλά μας αναγκάζουν κάτι να κάνουμε γιατί πολύ απλά ΔΕΝ βγαίνουμε...

 

terry, πόσο εύκολο είναι να ανοίξεις επιχείρηση στην Αγγλία χωρίς να αποδείξεις ότι κάπου μένεις εκεί? Και σχετικά με τις ασφαλιστικές εισφορές, πράγματι είναι φθηνότερες στην Αγγλία? Τι γίνεται με τον κλάδο υγείας? Φυσικά προτιμώ να πάρω σύνταξη από την Αγγλία... Αν όμως αρρωστήσω εδώ φαντάζομαι ότι δεν με καλύπτει η ασφάλεια, εκτός αν κάνω κάποια ιδιωτική εδώ.

Link to comment
Share on other sites

terry, πόσο εύκολο είναι να ανοίξεις επιχείρηση στην Αγγλία χωρίς να αποδείξεις ότι κάπου μένεις εκεί? Και σχετικά με τις ασφαλιστικές εισφορές, πράγματι είναι φθηνότερες στην Αγγλία? Τι γίνεται με τον κλάδο υγείας? Φυσικά προτιμώ να πάρω σύνταξη από την Αγγλία... Αν όμως αρρωστήσω εδώ φαντάζομαι ότι δεν με καλύπτει η ασφάλεια, εκτός αν κάνω κάποια ιδιωτική εδώ.

 

 

Δεν ειμαι ο καταλληλοτερος να απαντησω.

Αλλα ξερω επιχειρηση (λογισμικου) που πηγε στην Αγγλια.

Σε 15-20 μερες τα ειχε οργανωσει ολα.

 

Με τους μηχανικους ισως ειναι πιο πολυπλοκο, λογω Επιμελητηριων.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη την είχε διώξει από το 2007. Τη δεύτερη την έδιωξε το 2012. Την τρίτη σε ένα χρόνο που θα συνταξιοδοτηθούν οι τελευταίοι θα την κλείσει. Έτσι κι αλλιώς, αν χρειαστεί, μπορεί να ανοίξει άλλες 10 εκεί πέρα. 

 

Για ποιο λόγο είχε 3 βιοτεχνίες υποδημάτων;

Ποιος πιθανός λόγος μπορεί να σπρώξει κάποιον να ανοίξει 10 βιοτεχνίες;

 

Edited by COSTAS T
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε λέω ότι ψάχνω χώρα για να φύγω αλλά ρωτάω το εξής: Μπορώ να έχω π.χ. μια ατομική επιχείρηση στη Βουλγαρία η οποία να έχει αντικείμενο μελέτες κτλ ανά την Ευρώπη? Έτσι ώστε όταν θα κάνω ένα τοπογραφικό ή ένα ΠΕΑ ή ακόμα ακόμα όταν θα εκδώσω μια άδεια στην Ελλάδα, να κοπεί ΑΠΥ από Βουλγαρία στον πελάτη, ώστε να πληρώσω μόνο 10% φόρο. Επί της ουσίας στην Ελλάδα θα βρίσκομαι, απλά θα στέλνω κάθε μήνα στο Βούλγαρο λογιστή τα παραστατικά.

Εδώ στην Ελλάδα (αν υποθέσουμε ότι δεν έχω περιουσία και τεκμήρια) θα έχω μηδενικό φόρο, άντε ίσως τέλος επιτηδεύματος.

ΤΣΜΕΔΕ θα πληρώνω εδώ μιας και είναι απαραίτητο για έκδοση αδειών (νομίζω), και εννοείται ότι δεν θέλω σύνταξη από τη Βουλγαρία (λες και θα πάρω από την Ελλάδα....).

 

Όλα αυτά βέβαια υποθετικά γιατί είναι και λίγο ανήθικο απλά μας αναγκάζουν κάτι να κάνουμε γιατί πολύ απλά ΔΕΝ βγαίνουμε...

 

terry, πόσο εύκολο είναι να ανοίξεις επιχείρηση στην Αγγλία χωρίς να αποδείξεις ότι κάπου μένεις εκεί? Και σχετικά με τις ασφαλιστικές εισφορές, πράγματι είναι φθηνότερες στην Αγγλία? Τι γίνεται με τον κλάδο υγείας? Φυσικά προτιμώ να πάρω σύνταξη από την Αγγλία... Αν όμως αρρωστήσω εδώ φαντάζομαι ότι δεν με καλύπτει η ασφάλεια, εκτός αν κάνω κάποια ιδιωτική εδώ.

 

Ασφαλώς και μπορείς. Μολονότι δεν έχω μελετήσει την φορολογική νομοθεσία όλων των κρατών του πλανήτη μόνο στην βόρειο Κορέα απαγορεύεται να παίρνεις πρωτοβουλίες οι οποίες στα πλαίσια της νομοθεσίας έχουν σκοπό να βοηθήσουν πρώτα απ΄όλα εσένα και εν συνεχεία το κοινωνικό σύνολο. Θα προσέθετα και την Κούβα. Ωστόσο εκεί κατάλαβαν πως οι απαγορεύσεις δημιουργούν μόνο εξαθλίωση, δεινούς κολυμβητές ( 170χλμ απέχει ο παράδεισος ) και πορνεία αποδίδοντας μια άλλη εκδοχή του ανεκδότου "μεγάλη πόλη είναι η Πάτρα;". Γι΄αυτό σταδιακά επέτρεψαν την άρση της απαγόρευσης της ελεύθερης λειτουργίας του εγκεφάλου. Πριν από 2 χρόνια επετράπει για παράδειγμα η ιδιοκτησία ταξί ( Επιτράπηκε επίσης ο εορτασμός της Μεγάλης Παρασκευής αλλά ακόμα δεν έχω εξακριβώσει την φορολογική προέκταση της απαγόρευσης και ζητώ συγνώμη για αυτήν μου την ανεπάρκεια ). 

 

Ειδικότερα στο ερώτημα που θέτεις διακρίνονται οι εξής περιπτώσεις έχοντας ώς έδρα ένα οποιοδήποτε άλλο κράτος πλην της Ελλάδας που εν προκειμένω για ευκολία επιλέγουμε την Βουλγαρία:

α) Οι υπηρεσίες σου να παρέχονται σε ιδιώτη εγκατεστημένο στην Βουλγαρία.

β) Οι υπηρεσίες σου να παρέχονται σε επαγγελματία εγκατεστημένο στην Βουλγαρία.

γ) Οι υπηρεσίες σου να παρέχονται σε ιδιώτη εγκατεστημένο εκτός Βουλγαρίας π.χ. στην Ελλάδα.

δ) Οι υπηρεσίες σου να παρέχονται σε επαγγελματία εγκατεστημένο εκτός Βουλγαρίας π.χ. στην Ελλάδα.

 

Εκτός των όσων άλλων θα αναγράψω κατωτέρω, οι μηχανικοί θα πρέπει να λάβετε υπ΄όψιν σας ένα ακόμη σημαντικό και ανασταλτικό ίσως παράγοντα. Αυτός ο παράγοντας δεν είναι άλλος από τα επαγγελματικά δικαιώματα που αναγνωρίζει το Π.Δ. 38/2010 ως αποτέλεσμα της ενσωμάτωσης στο δίκαιό μας της κοινοτικής οδηγίας 2005/36/ΕΚ.

Δεν γνωρίζω αν η Βουλγαρία έχει ενσωματώσει αυτήν την οδηγία. Πάντως δεν θα έβαζα στοίχημα ότι δεν το έχει κάνει.

Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να ακολουθήσετε μια σειρά από προϋποθέσεις για να εναρμονιστείτε πλήρως στο νέο επαγγελματικό περιβάλλον.

 

Όσο αφορά την περίπτωση:

α) Ίσως επειδή είστε Έλληνες να καταφέρετε να θαμπώσετε με την λάμψη των ικανοτήτων σας τους Βούλγαρους υπηκόους ιδιώτες - πελάτες σας και αυτοί να επιθυμήσουν διακαώς να εκφράσουν την ευγνωμοσύνη τους σε εσάς αμοίβοντάς σας με περισσότερα χρήματα από το ~30% που είναι το μέσο επίπεδο αμοιβών σε σχέση με την χρεοκοπημένη Ελλάδα. 

 

 

post-11560-0-99271800-1438423315_thumb.jpg

 

post-11560-0-96297300-1438423324_thumb.jpg

 

post-11560-0-85243800-1438423331_thumb.jpg

 

Ίσως βέβαια βάλετε προτεραιότητα την τρίτη ηλικία επειδή "αυτοί κρατούν το παραδάκι".

 

Ένσημα ΙΚΑ 2756 + Ένσημα Βουλγαρίας 9174 = Σύνολο ενσήμων 11930

 

Σύνταξη ΙΚΑ 89,98 €

 

Σύνταξη Βουλγαρίας 109,98 λέβα = 56,10 € !!!!

 

β) Για αυτήν την περίπτωση δεν θέλω να γράψω. Οι επαγγελματίες της γείτονος χώρας εισπράτουν ΟΛΑ τα χρήματα των ομάδων που αναλύω στη περίπτωση α και αυτοί με την σειρά τους θα μεταφέρουν σε εσάς ανάλογα αυξημένες αμοιβές αντάξιες του επιπέδου και των προσδοκιών σας.

 

γ) + δ)

Όσο κι αν φαίνεται παράξενο αυτές οι δύο περιπτώσεις ομοιάζουν στην αντιμετώπιση. Παρέλκει μόνο το είδος του παραστατικού που θα εκδοθεί.

Θα πρέπει να δημιουργηθεί στην Ελλάδα "υποκατάστημα αλλοδαπής" ( επειδή - όπως είπαμε - η έδρα βρίσκεται π.χ. στην Βουλγαρία. Συνεπώς οτιδήποτε εκτός Βουλγαρίας εμπίπτει στην έννοια "αλλοδαπή" ).

Αυτό απορρέει όχι μόνο από διεθνείς συμβάσεις που αφορούν την φορολογική κατοικία και την φορολόγηση του παγκόσμιου εισοδήματος αλλά και από ειδικότερες νομοθετικές ρυθμίσεις σε επίπεδο ηπείρου όπως π.χ. φορολογία ΦΠΑ. Είναι αυτονόητο νομίζω πως όταν μιλάμε για διεθνείς συμβάσεις, τις έχει υϊοθετήσει ή πρόκειται σύντομα να το κάνει ως διεθνή υποχρέωση και η γείτονα χώρα.

Για το εισόδημα το υποκατάστημα αλλοδαπής υπάγεται σε φόρο 26% ( αισίως 29% ) και 10% επιπλέον στα μερίσματα. Έχω την εντύπωση πως θα χαλάσουμε την διάθεσή μας αν επεκταθούμε και στους επιπλέον κανονισμούς περί transfer pricing που υπόκειται μια τέτοια επιχείρηση ή για ελέγχους που αφορούν έδρα σε μη συνεργάσιμο κράτος ή σε προνομιακό φορολογικό καθεστώς ( Βουλγαρία, Κύπρος κ.λ.π. ). Για το ΦΠΑ επίσης θεωρώ πως είναι όλα γνωστά.

 

Καλό κατευόδιο.

Edited by COSTAS T
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.