Μετάβαση στο περιεχόμενο

«nomopedia…Μηχανικού Εγχειρίδιο», ένα νέο ψηφιακό αποθετήριο νομοθεσίας για μηχανικούς


Engineer

Recommended Posts

Συνάδελφοι πολύ γκρίνια Εγώ παρά τα πιο πάνω χαιρετίζω θετικά την πιο πάνω είδηση και ελπίζω κάποια στιγμή να φτάσουμε και στην κωδικοποίηση της νομοθεσίας Δεν με ενδιαφέρει αν και πως το έκαναν , μου αρκεί που στην σελίδα του ΤΕΕ που χρησιμοποιώ τακτικά σαν μηχανικός , υπάρχει μια πληροφορία χρήσιμη ακόμη Είναι εμφανές ότι τα τελευταία χρόνια υπάρχει μια προσπάθεια να οργανωθεί η δουλειά μας και με τις ηλεκτρικές πλατφόρμες που χρησιμοποιούμε και θα χρησιμοποιούμε στο μέλλον Κάθε αρχή και δύσκολη αλλά γίνεται μια αρχή ..... Αυτό που θα πρέπει να ζητάμε είναι να φύγουμε από τους ρυθμούς χελώνας και να αξιοποιηθούν πιο χρηστικά οι νέες τεχνολογίες προς όφελος του προιόντος της εργασίας μας 

 

Συνονόματε την καλημέρα μου .... Γλώττα λανθάνουσα τ' αληθή λέγει :grin:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως αυτές οι "πλατφόρμες" (όποιο πρώτο συνθετικό κι αν έχουν) μόνο ...."παιδικές" μπορούν να χαρακτηριστούν!!!!!

Link to comment
Share on other sites

από την απλή συγκέντρωση - παράθεση της νομοθεσίας

μέχρι την κωδικοποίηση της (που είναι το ζητούμενο) 

 

απαιτούντα  ακόμη .....πολλά και δύσκολα βήματα 

+1 και από εμένα... νισάφι με τα "καθρεφτάκια". Ουσία μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

OXI   στην κωδικοποίηση της νομοθεσίας απλά και μόνο.

ΝΑΙ  πρώτα στην απλοποίησή της και μετά στην κωδικοποίηση.

 

Αλλά ποιός μας ρωτάει????

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά, μια αρχή είναι. Εγώ βλέπω πως με τον νέο πρόεδρο γίνονται κινήσεις για την υποστήριξη του ιδιώτη μηχανικού. Καμία σχέση με το «παλιό». 

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με Mozzilla το βγάζει και σε 'μένα. Με τον chrome μπαίνει κανονικά.

 

Για τους φανατικούς του Firefox υπάρχει το πρόσθετο "open page with chrome" για να ανοίγεις αυτόματα σε Chrome ό,τι δε μπορεί να ανοίξει εκείνος. Λειτουργεί με δεξί κλικ πάνω σ' αυτό που θες να ανοίξεις. (για τους φανατικούς "μοζιλάκηδες")

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να πω ότι μελετώντας την βάση του nomopedia έχει αρκετές ελλέιψεις, όπως το ΦΕΚ 2605Β'/ 15-102015 περί "Διαδικασία έγκρισης και απαιτούμενα δικαιολογητικά για εργασίες για τις οποίες απαιτείται Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας." Αν αυτά λέιπουν ας βγάλουν ανακοίνωση ότι δεν έχει ολοκληρωθεί. Στην συνέχεια θα ηθελα ο Κος Στασινός να πάρει θέση απέναντι στα δημοσιεύματα που τον θέλουν συνεργάτη του διευθυντή πολεδομίας Νίκαιας που βρέθηκε σε έλεγχο να διαθέτει ιδιωτικό γραφείο, όπου έβγαζε άδειες. Επίσης θα ήθελα το ΤΕΕ να στεθεί στο πλάι μας για τις ληστρικές αναδρομικές αυξήσεις των εισφορών και να αφήσει κατά μέρος τα ψύχουλα που μας προσφέρει γιατί με ένα search στο συγκεκριμένο forum βρίσκεις πολύ περισσότερα νομοθετικά εργφαλεία από ότι ο Κος Στασινός κατάφερε να βάλει στο site του ΤΕΕ.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ένα αρχικό μπράβο το αξίζουν. Και το λέω εγώ που μεχρι χθες τους χαρακτηριζα "συνδικάλες". Το θέμα είναι τώρα να μπουν και οι διάφορες τροποποιησεις σε στυλ "νομοτελειας" με σβησιμο παλιων διαταξεων και αντικατασταση απο νεες. Αλλά αυτό θέλει κόπο και προσωπικό. Αλλά μετά κανένας δεν θα γκρινιάζει για τις συνδρομές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή τη φάση, δεν είναι βάση δεδομένων, είναι μία συλλογή από σελιδοδείκτες. Σε μερικές ενότητες μάλιστα (αμοιβές, φορολογικά), τα link σε στέλνουν απευθείας στο taxheaven.gr και στην insoft.gr.

 

Ανεπίτρεπτο. Δεν στήνεις κάτι που θα χαθεί αν το forum των λογιστών ή η ιδιωτική εταιρεία «νοικοκυρέψει» το site της...

 

(Το michanikos.gr δεν το έχω δει ακόμα... τους κάνει η κοινότητα των λογιστών αλλά όχι των μηχανικών, λέμε τώρα...)

 

Αλλά διορθώνεται. Όπως και να 'χει, κάθε κωδικοποίηση είναι χρήσιμη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.