Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

υ.γ κακώς την πήρες με μ.υ 2.0μ

 

απορώ πως την πέρασες με όλα αυτά τα αναμασήματα

που αναφέρουν στον ορισμό και στις οδηγίες! 

π.χ δεν αποτελεί όροφο -ενώ πράγματι μόνο εκ του οριζόμενου μέσου ύψους μικρότερου 2.20μ

όχι μόνο όροφο -κατά τον κτιρ/κό-δεν αποτελεί αλλά ούτε  καν βοηθητικό χώρο -

δηλ πως η ΥΔΟΜ δεν σου είπε ..μα φίλε για βοηθ χώρο θέλω μέσο ύψος 2,20 τουλάχιστον

 

 και τη χρήση της έδωσες? 

(κτιριοδομικός

Χώροι βοηθητικής χρήσης είναι μεταξύ άλλων οι ακόλουθοι:
- Οι χώροι κυκλοφορίας (διάδρομοι, προθάλαμοι, κλιμακοστάσια).
- Οι χώροι υγιεινής.
- Τα μηχανοστάσια.
- Οι αποθήκες.)

 

και αν αύριο αυτή η κατασκευή πάει για μεταβίβαση

εσύ πως θα δώσεις Β/Μ και με ποια κριτήρια θα ελέγξεις

ότι δεν άλλαξε χρήση σε παιδικό-παιδότοπο - κρεβ/ρα κλπ ?

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

:grin:  :grin:  :grin: Ο ιδιοκτήτης είναι αποφασισμένος να την κάνει μια ωραιότατη γκαρσονιερίτσα....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

Για να αποφασίσεις αν θα πάρει ή όχι μειωτικό δεν σε απασχολεί το αν είναι πάνω η κάτω από 50% του υποκείμενου. Ελέγχεις 2 πράγματα που πρέπει να ισχύουν αθροιστικά:

 

α)Ο χώρος της "σοφίτας" να μην μπορεί να αποτελέσει ανεξάρτητη ιδιοκτησία

 

β)Να βρίσκεται εντός του ύψους επικλινούς στέγης.

αυτο ισχυει και για οποιαδηποτε στεγη με χρηση βοηθητικού χώρου που δηλωνεται στον 4178;

 

έχω μεζονέτα με σοφίτα όπως φαίνεται στο παρακάτω link https://ibb.co/cxPSk5.

η σοφίτα εχει διαμορφωθεί εντος της στεγης συμφωνα με την άδεια, επικοινωνεί μονο εσωτερικα και τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης:

1. μπορώ να δηλώσω ολο το εμβαδόν της στεγης σαν βοηθητικό χώρο με μειωτικό συντελεστή χωρίς ΥΥ;

2. επειδή έχω μπερδευτεί λιγο με τον ορισμό της σοφίτας και το 50% του υποκείμενου ορόφου...μπορώ να απομονώσω με κατασκευή (γυψοσανίδα) τμήμα αυτης ωστε να έχω αυτό το 50% ; και αν ναι σε ποια διευθυνση; είναι αποδεκτά και τα δυο σεναρια που φαινονται στην εικόνα;

3. στον χώρο που θα δηλωθεί μπορώ να αφαιρέσω το εμβαδόν του κλιμακοστασίου που με οδηγεί στην σοφίτα;

4. αν κλείσει με γυψοσανίδα η είσοδος προς την σοφίτα,μπορεί να απαλλαγεί από τη δήλωση;

 

επίσης οποιος μπορεί να μου δειξει πως μπορω να επισυναψω φωτογραφία στο forum θα του χρωστάω χαρη!

 

Ευχαριστώ

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Το να γράφεις για το ίδιο θέμα σε 2 διαφορετικά posts δεν βοηθάει ούτε εσένα ούτε τους συναδέλφους που θέλουν να σου απαντήσουν.

Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκάν εδώ.

 

Στο θέμα σου:

Ναι κατά την άποψή μου ισχύουν οι 2 προϋποθέσεις που ανέφερα. Οπότε το να απομονώσεις τμήμα για να έχεις το 50% δεν έχει νόημα για μενα.

Μιλαμε πάντα για τη λογική του 4178 που δεν ταυτίζεται πάντα με τη λογική των νέων κατασκευών του ΝΟΚ.

Δεν θεωρώ σωστο να αφαιρέσεις το κλιμακοστάσιο.

Για το αν θα κλείσει την πόρτα με γυψοσανίδα δεν μπορώ να απαντήσω. Εσυ πρέπει να δηλώσεις ότι δεις. Αν δεν μπορείς να τη δεις...

 

Για να ανεβάσεις αρχεία πρέπει όταν γράφεις μήνυμα να πατήσεις κάτω δεξια "χρήση πλήρους επεξεργαστή κειμένου" και εκεί σου έχει την επιλογή να ανεβάσεις αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την βοήθεια αλλά και για την παρατήρηση. Κάποιες φορές χανόμαστε και δεν ξέρουμε πως να ρωτήσουμε κάτι και που. λογικά είμαστε αρκετοί αυτοί που δεν το' χουν με τα forum.

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ. 
Χρησιμοποιείστε τόνους στο κείμενο των δημοσιεύσεων  (διόρθωσα το μήνυμα)

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σοφιτα ,ενα αντικειμενο που δεν με ειχε απασχολησει μεχρι τωρα,γιαυτο θα χρειαστω την βοηθεια σας,συναδελφοι.

Οπως φαινεται στη φωτογραφια εχω εναν οροφο ισου εμβαδου με τον υποκειμενο,ο οποιος στο χαμηλο σημειο εχει υψος 1,10μ κ στο κορφια 2.3ομ κ επικεινωνει με τον υποκειμενο με εσωτερικη σκαλα.Ετος κατασκευης σοφιτας 1999 κ δεν υπερβαινω το max υψος της περιοχης

Μπορει να θεωρηθει σοφιτα κ να παρει μειωτικο?

post-54459-0-24268500-1499424486_thumb.png

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Χμ, εγώ σε παρόμοια περίπτωση (αλλά με 4014) θεώρησα τον χώρο σοφίτα και έβαλα μειωτικό. Έχω βέβαια πολλές αμφιβολίες, αλλά προσπαθώ να μην το σκέφτομαι πολύ...

Και επειδή το διάβασα παραπάνω, αναρωτιέμαι αν σε κατοικία όπου ο πρώτος όροφος κάτω από κεκλιμένη στέγη ήταν στην άδεια ο μισός από το ισόγειο (σαν πατάρι δηλαδή, αλλά μετρούσε στη δόμηση) ενώ κατά την κατασκευή έγινε ίσης επιφάνειας με το ισόγειο, η επιπλέον επιφάνεια της υπέρβασης μπορεί να πάρει μειωτικό συντελεστή σαν σοφίτα;;

Edited by desptsouk
Link to comment
Share on other sites

Νίκο 

μήπως είναι προτιμότερο (αντί να υπολογίσεις πρόστιμα για γ' όροφο ή αμφίβολης σοφίτας)

να υπολογίσεις τα πρόστιμα ως εξής

 

α)Ένα πρόστιμο για υπέρβαση ύψους και

β)ένα άλλο πρόστιμο θεωρώντας αυτό που λες σοφίτα ως πατάρι?

(που έγινε μέσα στην Υ.Υ )

 

Για πες μας το αποτέλεσμα! 

Link to comment
Share on other sites

Χμ, εγώ σε παρόμοια περίπτωση (αλλά με 4014) θεώρησα τον χώρο σοφίτα και έβαλα μειωτικό. Έχω βέβαια πολλές αμφιβολίες, αλλά προσπαθώ να μην το σκέφτομαι πολύ...

Και επειδή το διάβασα παραπάνω, αναρωτιέμαι αν σε κατοικία όπου ο πρώτος όροφος κάτω από κεκλιμένη στέγη ήταν στην άδεια ο μισός από το ισόγειο (σαν πατάρι δηλαδή, αλλά μετρούσε στη δόμηση) ενώ κατά την κατασκευή έγινε ίσης επιφάνειας με το ισόγειο, η επιπλέον επιφάνεια της υπέρβασης μπορεί να πάρει μειωτικό συντελεστή σαν σοφίτα;;

ΛΕΜΠΕΣΗ <<θεματα που εχουν διευκρινιστει >> στο 4014

30. ΣΟΦΙΤΕΣ: Εφόσον είναι προσβάσιµος χώρος µε οποιαδήποτε χρήση υπολογίζεται συντελεστής υπέρβασης δόµησης και µειωτικός συντελεστής 0,5 (Γ΄21) «Ορισµός Σοφίτας»: Είναι ένας χώρος προσπελάσιµος µέσα στη στέγη. Αν έχει µέσο ύψος µικρότερο των 2,40µ είναι βοηθητικός χώρος, ενώ αν έχει µέσο ύψος µεγαλύτερο των 2,40µ είναι κύριος χώρος. Και στις δύο περιπτώσεις υπολογίζεται ως υπέρβαση συντελεστή δόµησης και ενδεχόµενα ύψους. Πέραν αυτού οι βοηθητικοί χώροι ορίζονται µε το άρθρο 2 παρ.3 του Κτιριοδοµικού, και είναι εύκολο να συµπληρωθεί µε Απόφαση Υπουργού για όσους χώρους θέλει το Υπουργείο να χαρακτηρίζονται ως βοηθητικοί

 

Νίκο 

μήπως είναι προτιμότερο (αντί να υπολογίσεις πρόστιμα για γ' όροφο ή αμφίβολης σοφίτας)

να υπολογίσεις τα πρόστιμα ως εξής

 

α)Ένα πρόστιμο για υπέρβαση ύψους και       ΥΥ υπολογιζω κ στη περιπτωση που θεωρω τον χωρο σοφιτα η μηπως δεν θα επρεπε?

β)ένα άλλο πρόστιμο θεωρώντας αυτό που λες σοφίτα ως πατάρι?

(που έγινε μέσα στην Υ.Υ )  εννοεις αναλυτικο?δεν το καταλαβα,Αν το παταρι το υπολογισω σε επιφανεια εχω το ιδιο προστιμο με τη σοφιτα.Στη περιπτωση της φωτογραφιας ,υπερυψωθηκε  κατα  0,70 μ η υπαρχουσα τοιχποια (υφισταμενο κτιριο προ 55 ) κ δημιουργηθηκε ο οροφος-σοφιτα 

Για πες μας το αποτέλεσμα! 

παραθετω κ σχετικη ε/α

228. Στην εγκύκλιο 4 αναφέρει ότι (στίχος 36) "η αναφορά στο άρθρο 2 του Ν.4067/12 αφορά αποκλειστικά στον ορισμό της σοφίτας (για να έχω μείωση στο πρόστιμο). Στη συνέχεια αναφέρει: "ότι ο μειωτικός συντελεστής 50% εφαρμόζεται σε κάθε περίπτωση κατασκευής αυθαίρετου εσωτερικού εξώστη/παταριού και σοφίτας, καθώς και σε κάθε περίπτωση αυθαίρετης αλλαγής χρήσης νομίμου εσωτερικού εξώστη/παταριού ή χώρου στέγης και ανεξαρτήτως μεγέθους. Τελικά τι ισχύει;. Για να εφαρμόσω την μείωση προστίμου πρέπει ο χώρος να πληροί τις προϋποθέσεις σοφίτας κατά Ν.Ο.Κ. όπως αναφέρει η Εγκ 4/13 ή όχι; Πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι τα περισσότερα αυθαίρετα έχουν κατασκευαστεί πριν τον Ν.Ο.Κ. για τα οποία ισχύει η Απόφαση-80851/90: Ότι ο χώρος της στέγης που κατασκευάζεται σύμφωνα με την παρ.1γ του άρθ-16 του ΓΟΚ/85 επιτρέπεται να αποτελεί ενιαίο σύνολο με το χώρο του τελευταίου ορόφου του κτίριού εφόσον ο δημιουργούμενος χώρος πληροί τις προϋποθέσεις των παρ.1 και παρ.2 του Αρθ-8 του κτιριοδομικού κανονισμού. Η επιφάνεια του δημιουργούμενου χώρου προσμετράται στο συντελεστή δόμησης (σδ). Άρα σύμφωνα με την εγκύκλιο 4 "ότι ο μειωτικός συντελεστής 50% εφαρμόζεται σε κάθε περίπτωση χώρου στέγης και ανεξαρτήτως μεγέθους μπορεί να συμπεράνουμε ότι για τις σοφίτες ισχύει ο μειωτικός συντελεστής;

ΑΠ Ο μειωτικός συντελεστής υπολογίζεται σε κάθε περίπτωση χώρου στέγης και ανεξαρτήτως μεγέθους.

Edited by nikosantonakas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο ορισμός της σοφίτας λέει: "Σοφίτα είναι ανοιχτός ή κλειστός προσβάσιμος χώρος που βρίσκεται εντός του ύψους της επικλινούς στέγης του κτιρίου και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία."

Δηλαδή, δεν ορίζεται η σοφίτα ούτε από το μέσο ύψος της, ούτε από το εμβαδόν της (αυτά τα εξετάζουμε όταν μελετάμε άδεια ή νομιμοποίηση για να μην μετρήσει στον συντελεστή δόμησης.).

Η κατασκευή που βλέπω στην φωτογραφία, δεν βρίσκεται εντός του ύψους της επικλινούς στέγης του κτηρίου. Δεν μπορεί να χαρακτηριστεί στέγη όλος αυτός ο χώρος με τον εξώστη. 

Κατά την άποψή μου, πρέπει να μπει στους κύριους χώρους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.