Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


ΥΔΡΑΙΟΥ ΝΤΙΝΑ

Recommended Posts

 

Σωστά. Κάποια από τα εδάφια του άρθρου 89 τα είδαμε στις εγκ. 3 και 4 του ν. 4178
Το τελευταίο έχει ενδιαφέρον:
γ)   ο  χρόνος  εγκατάστασης  της  αλλαγής  χρήσης  από  βοηθητική  σε  κύρια  σε 
κτίρια µε οικοδοµική άδεια, αποδεικνύεται µε έγγραφο φορολογικής ή άλλης 
δηµόσιας αρχής, άλλως λαµβάνεται ο χρόνος θεώρησης της αδείας για την 
ηλεκτροδότηση του ακινήτου. 
 
Δηλαδή, υπόγειο εγκεκριμένης χρήσης αποθήκης που έγινε κατοικία, ο χρόνος εγκατάστασης χρήσης θα ληφθεί από το Ε9, ή από το θεωρημένο στέλεχος της άδειας για ρεύμα που αφορά όλη την οικοδομή?

 

ναι pavlo εχεις δικιο , η διαφορα  ειναι το " αλλως......" ως αποτελεσμα ισως ενα  " μπονους" σε παλαιοτητα .Θα συζητηθει φανταζομαι εκτενεστερα στο προσεχες μελλον

 

@Da-mi- κατα την γνωμη μου  εν μεσω κρισης δεν θα επρεπε  γραφονται τετοιοι νομοι .

Edited by KOKARADI
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όπως ανοιξα το λινκ που ανεβήκε στο #862 νόμισα οτι βλέπω πρωτοσέλιδο Ελεύθερη ωρα....

Μικρή η διαφορά....

@KOKARADI Σωστά τα λές...

Μελλοντικές ατάκες: Μα καλά ρε μηχανικέ αφου εγω

διάβασα ότι με 250 ξεμπερδεύω...Τι μου ζητάς εσύ άλλα 500....Εσεις οι μηχανικοί

φταίτε για την κρίση και καλά να πάθετε...μπας και μαζευτείται...

Link to comment
Share on other sites

μηπως υπαρχει καπου ο καταλογος  με τις

 

"ατακα και μονομιας  αυθαιρεσιες  των 250 ευρω"???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Οι εφημερίδες μπορούν να γράφουν ότι θέλουν. Το κακό γίνεται γιατί επισήμως από τα τεχνικά επιμελητήρια και τους συλλόγους δεν αναρτώνται απαντητικά-ενημερωτικά έγγραφα που να απευθύνονται στους πολίτες.

Σε εκπομπές στην τηλεόραση (διαψεύστε με αν κάνω λάθος) δεν έχω δει εκπροσώπους μας από το ΤΕΕ να εξηγούν στον κόσμο τις "κρυφές" χρεώσεις (πχ μελέτη στατικής επάρκειας) που θέλουν να αποσιωπήσουν, καθώς και τους λόγους που η αμοιβή του μηχανικού δεν θα είναι αυτή που θέλουν να κυκλοφορήσει στην πιάτσα.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

500 ήταν επι 4178

250 γίνεται στον νέο νόμο

αλλά φυσικά δεν ξεκαθαρίζει ότι αυτό αφορά παραβάσεις τις οποίες ο περισσότερος κόσμος δεν θεωρεί καν παραβάσεις!

 

Έτσι όπως το γράφει οδηγούμαστε ακριβώς σε αυτό που διάβασα σε άλλο ποστ "καλα ρε μηχανικέ, εγώ διάβασα όλα γίνονται με 250 ευρω. Τώρα εσύ μου λες 3000 πρόστιμα και άλλα τόσα αμοιβη??? !#!$@$@!$#!@#$ (γλυκά λογάκια)"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Άρθρο 80 Κατηγορίες αυθαιρέτων κατασκευών και αλλαγών χρήσεων

Γ. Κατηγορία 3.
Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις.

Υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος νόμου και εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης οριστικά, με την καταβολή παραβόλου ποσού 500 ευρώ και χωρίς την καταβολή ειδικού προστίμου, οι εξής παραβάσεις, ανεξαρτήτως του αριθμού αυτών:"

 

Αρα από α) έως ιθ) =19 παραβάσεις. ουτε 21, ουτε 250€. 250€ ειναι το ελαχιστο παράβολο για άλλες κατηγορίες.

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζεις το σχέδιο νόμου του Σεπτεμβρίου

Μιλάμε για το διορθωμένο προσχέδιο που κυκλοφόρησε την προηγούμενη εβδομάδα

άρθρο 96

http://sate.gr/nea/SN_DOMPER.pdf

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.