Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


ΥΔΡΑΙΟΥ ΝΤΙΝΑ

Recommended Posts

Καταρχήν ευχαριστω για τις απαντήσεις και τις οδηγίες....

Μίλησα σήμερα με την αρμόδια πολεδομία και όπως εξ αρχής ήμουν

προετοιμασμένος μισοέβγαλα άκρη.....

Ρωτησα εαν ο τάδε οικισμός είναι στάσιμος? Πήρα απάντηση οτι είναι οριοθετημένος και ότι 

σε μια απόφαση νομάρχη του 1986 αναφέρεται ό οικισμός (απ οτι κατάλαβα ώς στάσιμος) με όνομα το οποίο όμως

εχει αλλαξει με ΦΕΚ του 1984 όπως τους ενημέρωσα.....Μόλις πήρα χαμπάρι ότι πρόκειται για κλασική περίπτωση

υδομ, ρωτάω το κλασικό: Εσεις εκει δεν βγάζετε άδειες νομιμοποίησεων 4178 

ώστε να ξέρετε ποιοι οικισμοί ειναι στάσιμοι κλπ κλπ...Οχι λέει δεν ειναι αρμοδιοτητά μας  να το ξερουμε αυτό.......

Εν τελει μου δωσαν για την παραπάνω αποφάση νομάρχη σχετικά με την κατηγοριοποίηση των οικισμών του Νομού αρ πρωτοκόλλου 

και ημερομηνια χωρις ΦΕΚ κλπ, ώστε να μπορω να τη βρώ ηλεκτρονικά, και μου είπαν ότι αυτο που μπορουν να πούν είναι οτι δεν είναι στάσιμος. Αλλα ο

τρόπος που μου το είπαν και ολο το προηγούμενο σκηνικό δε με πολυέπεισε με σιγουριά....

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν το κατάλαβα ...

Υπάρχει ΦΕΚ του 86 που λέει ότι είναι στάσιμος αλλά το όνομα του οικισμού είχε αλλάξει από το 84;

Έστω και έτσι...γιατί να μην είναι στάσιμος τελικά ο οικισμός σημερα;

Link to comment
Share on other sites

 

Ρωτησα εαν ο τάδε οικισμός είναι στάσιμος? Πήρα απάντηση οτι είναι οριοθετημένος και ότι 

σε μια απόφαση νομάρχη του 1986 αναφέρεται ό οικισμός (απ οτι κατάλαβα ώς στάσιμος) με όνομα το οποίο όμως

εχει αλλαξει με ΦΕΚ του 1984 όπως τους ενημέρωσα 

Εν τελει μου δωσαν για την παραπάνω αποφάση νομάρχη σχετικά με την κατηγοριοποίηση των οικισμών του Νομού αρ πρωτοκόλλου 

και ημερομηνια χωρις ΦΕΚ κλπ, ώστε να μπορω να τη βρώ ηλεκτρονικά, και μου είπαν ότι αυτό που μπορουν να πουν είναι οτι δεν είναι στάσιμος.

Aν ο οικισμός έχει οριοθετηθεί με απόφαση Νομάρχη παύει από τη στιγμή της ημερομηνίας δημοσίευσης του ΦΕΚ να είναι στάσιμος. Επομένως, δες στο ΦΕΚ που σου έδωσαν αν ο οικισμός είναι οριοθετημένος. 

Όμως, ακόμη και να μην είναι στάσιμος μπορεί ο πελάτης σου να προβεί σε υπαγωγή κερδίζοντας έτσι την οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση λόγω κατηγορίας 1 ή 2.

Link to comment
Share on other sites

@gio Στο ΦΕΚ του 83 με τους στάσιμους οικισμούς, ο οικισμούς δεν αναφέρεται.

Το 84 με ΦΕΚ ο οικισμός άλλαξε όνομα το οποίο έχει μέχρι και σήμερα.

Θα ξαναπάρω αυριο για να με παραπέμψουν σε ΦΕΚ σχετικά με τους οικισμούς καθώς

 με την ημερομηνία και τον αρ.πρωτοκόλλου μιας απόφαση νομάρχη το 1986 δε προκειται

να βρώ κάτι απο το τυπογραφείο κλπ.

 

@pavlos33. Ναι σε τακτοποίηση κατηγορίας 1 πάει η δουλειά λογικά και με κόστος το οποίο προφανώς

εκτοξευεται εν αντιθέσει με την περίπτωση της βεβαίωσης των εξαιρέσεων της παρ 2 του αρθρου 1.

Η απορία του πελάτη ήταν εξαρχης μολις του είπα για παράβολα ρυθμίσεις κλπ κλπ πώς εβαλαν 

ρευμα οι διπλανοι??τι να του πείς τώρα....

Στην τελική αμφιβάλω εαν εχει καν συμβόλαιο τόσο αυτος οσο και οι υπόλοιποι εκει πάνω. Απ ότι μου

είπε όμως το δηλώνει σε Ε9. 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Η απορία του πελάτη ήταν εξαρχης μόλις του είπα για παράβολα ρυθμίσεις κλπ πως έβαλαν 

ρεύμα οι διπλανοί;

Τι να του πεις τώρα....

 

Να του πεις να ρωτήσει τον παλιό Δήμαρχο (κάτι ωραίες βεβαιώσεις προ 55 που έβγαιναν...). Εξάλλου μη τα θέλει όλα δικά του. Με μια τακτοποίηση προστίμου 500 Ευρώ θα "καθαρίσει" πλέον της δικής σου αμοιβής φυσικά, αλλιώς ας κάθεται ρομαντικά με τα κεριά του και μη σε σκοτίζει περισσότερο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με όλα αυτά είναι ότι, έχουν μεταγενέστερες αυθαιρεσίες, άρα χρήζουν υπαγωγής σε νόμο ρύθμισης αυθαιρεσιών κι αυτό όλοι οι ιδιοκτήτες κάνουν ότι δεν το καταλαβαίνουν.....

Ουδείς έχει "αποδεικτικά" ότι, υφίστανται πριν το 1983.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βρεις σε Χάρτες ΓΥΣ 1:5000 (είναι περίπου εκείνων των ετών)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

attachicon.gifstasimoi.JPG

 

 

 

 Από τις σημειώσεις της Λεμπέση:

Συνάδελφοι η συζήτηση έχει ξεκινήσει μερικά πόστ πιο πίσω. Απάντηση για τους στάσιμους και την εξαίρεση στο #810. Ο συνάδελφος laxanos ψάχνει να βρει αν ο οικισμός είναι στάσιμος ή έχει οριοθετηθεί. 

Συμφωνώ με Ιάσονα ότι κατά 99% έχουμε μεταγενέστερες αυθαιρεσίες και δεν θα τον κάλυπτε έτσι και αλλιώς η εξαίρεση. 

Και μάλλον ήρθε η ώρα όπως λέει και ο Δημήτρης να μάθουμε τον περιβόητο '΄άγνωστο οικισμό".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.