Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


ΥΔΡΑΙΟΥ ΝΤΙΝΑ

Recommended Posts

Μα δεν σκοτωθηκαμε.

 

Συζηταμε.

Ο ΕΔ, δεν ειναι αποτρεπτικος για καποιον που θελει να τακτοποιησει, αυτο λεω.

 

ΑΛΛΑ, πρεπει να μπουν συγκεκριμενα ορια και σημεια ελεγχου.

Αυτο ειναι το σημαντικο.

 

Και ο Ελληνας μηχανικος, θελει καποιον να τον ελεγχει, για να μην κανει μλκς.

Τις μλκς καποιων τακτοποιουμε τωρα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα βρε Τερρυ μου εγω βλεπω οτι ο ενας θελει να βγαλει το ματι του αλλου...αυτο βλεπω εγω λες και μας εχουν βαλει να αλληλοεξοντωθουμε!!!Ο συναδελφος καταθετει μια αποψη ορθη κατα την γνωμη μου και αμεσως να αντιδρασουμε....δεν εχουμε καταλαβει οτι ειμαστε η γενια των ρουφιανοεισπρακτορων μηχανικων....οτι μας εχουν βαλει να χρεωνομαστε τα λαθη των προηγουμενων γενιων!! Εδω οι αλλοι κτιζαν με στο δασος και πανω στο αιγιαλο (και ειναι στο απυροβλητο) και τωρα σου λεει αν δεν δεις 2τμ αυθαιρεσια θα σε κλεισουν "φυλακη", αυτο εννοω και για αυτο γκρινιαζω καπου εχει χαθει το μετρο! Χωρις παρεξηγηση τα γραφομενα μου σας παρακαλω!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν συμφωνω με την αποψη του συναδελφου, γιατι να μην αντιδρασω?

Και εγραψα και παλιοτερα οτι, ως ΕΔ, δε θελω να μπω στη διαδικασια αυτη. Δε μ' αρεσει και χωρις καθολου υπεροψια, λεω οτι τα 200Ε δεν τα εχω αμεση αναγκη.

Αν μπουν συγκεκριμενα ορια και σημεια ελεγχου, τοτε ειμαι υπερ του ΕΔ, σε συγκεκριμενες κατηγοριες ή πχ σε συγκεκριμενα ποσοστα υπερβασεων. (δε θα φωναξεις ΕΔ για κατηγορια 3...)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα εγω αλλο σχολιασα...αυτο σου λεω, δεν ειπα κατι για τον ελεγκτη αλλα το οτι του λες οτι το δωμα ειναι κοινοχρηστο...μονο εγω βλεπω οτι τον υποτιμας τον συναδελφο;; τεσπα εγω ξαναλεω οτι ενω οι προηγουμενοι εχουν κανει οργια και εχουν βγαλει περιουσιες, εχουμε ερθει εμεις και αντι να αλληλουποστηριζομαστε προσπαθουμε να θαψουμε τον αλλο με το παραμικρο...και η αποψη μου ειναι οτι με αυτους τους νομους στο ποδι δεν υπαρχει δηλωση ή βεβαιωση που να μην "μπαζει" και ας υποστηριζουν καποιοι πως ειναι αμεμπτοι και τα εχουν κανει ολα τελεια......

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανικοί εκτός των άλλων προβλημάτων που έχουν , τους αρέσει να βγάζει ο ένας το μάτι του άλλου κάτι που δεν συμβαίνει τόσο πολύ με τους άλλους αυταπασχολούμενους .

 

Μεγάλο μέρος των αυθαιρεσιών που δεν έχουν υπερβάσεις δόμησης , θεωρούνται "αυθαίρετες" επειδή στο παρελθόν , αλλά και σήμερα συμβαίνει το απαράδεκτο γεγονός να θέλεις 3-6 μήνες για να κάνεις μια αναθεώρηση άδειας , ενώ θα έπρεπε απλά με μια αίτηση να υπάρχει ενημέρωση φακέλλου για το πως τελικά χτίστηκε το κτίριο χωρίς έξοδα , πέραν όσων ζητήσει για τις σημαντικές αλλαγές ο μηχανικός από τον ιδιοκτήτη .

 

Αλλο μεγάλο πρόβλημα είναι οι βλακείες των μεζονετουπόλεων και των εμμονών κάποιων που νόμιζαν ότι θα μετέφεραν τα πρότυπα του εξωτερικού και τις μεγάλες εκτάσεις στα οικοπεδάκια των 200 τμ .

 

Και βέβαια το μεγάλο πρόβλημα είναι η ύπαρξη του ΣΔ και ότι ακόμα δεν ασχολούμαστε αποκλειστικά και μόνο με τον όγκο , αλλά έχουμε την μανία να εξαντλήσουμε το εικονικό νούμερο που λέγεται ΣΔ .

 

Προφανώς όταν την διοίκηση του κλάδου , είτε στα επιμελητήρια , είτε στα υπουργεία τα έχουν κομματικοί , αυτά είναι τα αποτελέσματα .

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανικοί εκτός των άλλων προβλημάτων που έχουν , τους αρέσει να βγάζει ο ένας το μάτι του άλλου κάτι που δεν συμβαίνει τόσο πολύ με τους άλλους αυταπασχολούμενους .

 

Μεγάλο μέρος των αυθαιρεσιών που δεν έχουν υπερβάσεις δόμησης , θεωρούνται "αυθαίρετες" επειδή στο παρελθόν , αλλά και σήμερα συμβαίνει το απαράδεκτο γεγονός να θέλεις 3-6 μήνες για να κάνεις μια αναθεώρηση άδειας , ενώ θα έπρεπε απλά με μια αίτηση να υπάρχει ενημέρωση φακέλλου για το πως τελικά χτίστηκε το κτίριο χωρίς έξοδα , πέραν όσων ζητήσει για τις σημαντικές αλλαγές ο μηχανικός από τον ιδιοκτήτη .

 

Αλλο μεγάλο πρόβλημα είναι οι βλακείες των μεζονετουπόλεων και των εμμονών κάποιων που νόμιζαν ότι θα μετέφεραν τα πρότυπα του εξωτερικού και τις μεγάλες εκτάσεις στα οικοπεδάκια των 200 τμ .

 

Και βέβαια το μεγάλο πρόβλημα είναι η ύπαρξη του ΣΔ και ότι ακόμα δεν ασχολούμαστε αποκλειστικά και μόνο με τον όγκο , αλλά έχουμε την μανία να εξαντλήσουμε το εικονικό νούμερο που λέγεται ΣΔ .

 

Προφανώς όταν την διοίκηση του κλάδου , είτε στα επιμελητήρια , είτε στα υπουργεία τα έχουν κομματικοί , αυτά είναι τα αποτελέσματα .

 Στο μυαλό μου είσαι.Ετοιμαστείτε να βρούμε  το μπελά μας για κανά παράθυρο-καμία πόρτα-κανά BBQ .........

Edited by Elounda
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 ....Ετοιμαστείτε να βρούμε  το μπελά μας για κανά παράθυρο-καμία πόρτα-κανά BBQ .........

Ότι τα επόμενα χρόνια και για πολλές δεκαετίες πολλοί μηχανικοί θα βρουν τον μπελά τους με τις υπαγωγές σ αυτούς τους νόμους για τα αυθαίρετα είναι δεδομένο. Όχι μονο για υπαρκτά σφάλματα ή από ελέγχους αλλα από την δικομανία που έχουν χιλιάδες έλληνες που για άλλους λόγους δεν του αρέσει ο γείτονας του και για το ακίνητο του θα τον κυνηγήσει, και φυσικά οι δικηγόροι θα έχουν βούτυρο στο ψωμί τους με τα κενά που υπάρχουν.

Όμως τα βασικά κτυπήματα δεν θα είναι για BBQ και για πορτούλες παράθυρα…. Αλλα για πιο σημαντικά θέματα που είναι κορμοί των νόμων αυτών…

Πχ υπογραφές μηχανικών που δεν έχουν το υπογραφικό δικαίωμα (είτε για τις αποτυπώσεις είτε για τοπογραφικά) και με μονο επιχείρημα είχα πρόσβαση στην πλατφόρμα του ΤΕΕ άρα κάνω υπαγωγές.

Άγνοια βασικών πολεοδομικών διατάξεων της περιόδου που βγήκε η αρχική άδεια που έπρεπε να συγκρίνουν με την υφιστάμενη κατάσταση που κατέγραψαν.

Κατ εντολή του πελάτη ή και με δική τους πρωτοβουλία για να φανεί ότι βγάζουν πιο μικρό πρόστιμο απέκρυψαν προφανέστατες υπερβάσεις (πχ ολόκληρα δωμάτια ή και αλλα) χωρίς καν να τα δείχνουν ως υφιστάμενα ή να υπαρχει κάποια αναφορά σε τεχνική έκθεση.

Είναι πολλές αυτές οι περιπτώσεις και εξόφθαλμες…. Δεν χρειάζονται ψιλά γράμματα…. Αφού υπάρχουν ΚΕΦΑΛΑΙΑ και Bold….

Όσοι τα έκαναν αυτά και μάλιστα κατά κανόνα και κατ επανάληψη λογικό είναι και να ανησυχούν και να τρομάζουν….. 

Edited by Didonis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@ ΙΑΣΟΝΑΣ post#270.

 

Aρα απ οτι καταλαβαίνω, καλό είναι να έχουμε τα πάντα σε οριστική υπαγωγή

μέχρι 08/06.

 

Αν και ακόμα θεωρώ ότι ορθότερο είναι η οριστική υποαγωγή να

γίνεται με την ολοκλήρωση των απαιτούμενων μελετών.. 

Link to comment
Share on other sites

Μόνον αυτά που έχεις ήδη αποφασίσει ότι, δεν συμφέρει "κανέναν" να μεταπηδήσουν στο νέο νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.