Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Πραγματικά αυτό είναι φοβερή σκέψη.. ποιο διαστροφικό μυαλό το σκέφτηκε??? 

 

Κανένα.

Αυτοί που παίρνουν τέτοιου είδους αποφάσεις, αυτό το συγκεκριμένο όργανο του ανθρώπινου σώματος δεν το χρησιμοποιούν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέμε αυτό όμως....

Λέμε πως το ασφαληστέο ποσό είναι ψεύτικο.... κάτι αντίστοιχο με τα τεκμήρια...

 

Δηλαδή αν πληρώσεις τις εισφορές το ασφαληστέο θα είναι 8.000€ ενώ αν δεν τις πληρώσεις θα είναι 11.000€

Νομίζω κάνεις λάθος.

Από 1/1/2018 το ΚΦΑ είναι (έσοδα)-(έξοδα) όπου οι ασφαλιστικές ΔΕΝ περιλαμβάνονται στα έξοδα.

Και οι εισφορές είναι ποσοστό του ΚΦΑ.

Οπότε είτε τις πληρώσεις, είτε όχι, δεν αλλάζει κάτι στην βάση υπολογισμού.

Αυτό που αλλάζει είναι ότι ανα χρόνο, εφόσον δεν έχεις ίδιο ΚΦΑ, τότε θα πληρώνεις περρισότερα/λιγότερα, και θα περιμεπνεις εκκαθάριση.

 

Δηλαδη στο παραδειγμά σου, το ΚΦΑ φορολογηταίο παραμένει 10.000-2.000=8.000 είτε εχεις πληρώσει τις εισφορές ειπτε όχι. Άρα η βαση υπολογισμου είναι η ίδια

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είχα και εγώ την ελπίδα.. αλλά για δες στο ΔΙΕΙΣΦ.ΜΜ/157/235731/16.02.18 έγγραφο...

Ειδικότερα δε για το 2018, οι ασφαλιστικές εισφορές θα υπολογιστούν επί του ποσού που αντιστοιχεί στο 85% της ανωτέρω βάσης υπολογισμού των εισφορών, ήτοι επί του 85% του αθροίσματος ΚΦΑ και καταβλητέων εισφορών προηγούμενου έτους.

Από 01.01.2019 και εφεξής οι ασφαλιστικές εισφορές θα υπολογίζονται επί του ποσού που αντιστοιχεί στο 100% του αθροίσματος ΚΦΑ και καταβλητέων εισφορών προηγούμενου έτους.

Ως καταβλητέες ασφαλιστικές εισφορές θεωρούνται οι οριστικοποιημένες (μετά την εκκαθάριση) ασφαλιστικές εισφορές όλων των κλάδων που είχε υποχρέωση να καταβάλλει ο ασφαλισμένος ανεξάρτητα αν έχουν καταβληθεί ή οφείλονται.

 

 

 

 

υ.γ. Τα έχει αναφέρει και ο συν. nikostzar στην προηγούμενη σελίδα...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κάνεις λάθος.

Από 1/1/2018 το ΚΦΑ είναι (έσοδα)-(έξοδα) όπου οι ασφαλιστικές ΔΕΝ περιλαμβάνονται στα έξοδα.

Και οι εισφορές είναι ποσοστό του ΚΦΑ.

Οπότε είτε τις πληρώσεις, είτε όχι, δεν αλλάζει κάτι στην βάση υπολογισμού.

Αυτό που αλλάζει είναι ότι ανα χρόνο, εφόσον δεν έχεις ίδιο ΚΦΑ, τότε θα πληρώνεις περρισότερα/λιγότερα, και θα περιμεπνεις εκκαθάριση.

 

Δηλαδη στο παραδειγμά σου, το ΚΦΑ φορολογηταίο παραμένει 10.000-2.000=8.000 είτε εχεις πληρώσει τις εισφορές ειπτε όχι. Άρα η βαση υπολογισμου είναι η ίδια

Φορολογικά οι εισφορές εξακολουθούν να εκπίπτουν ως έξοδα (αρκεί να έχουν πληρωθεί εμπρόθεσμα). Συνεπώς δεν αλλάζει ο τρόπος υπολογισμού του ΚΦΑ.

Αυτό που αλλάζει είναι η βάση υπολογισμού για τις ασφαλιστικές εισφορές του επόμενου έτους. Ενώ μέχρι και το 17 ήταν ίση με το ΚΦΑ, πλέον είναι ΚΦΑ+Καταβλητέες εισφορές...

Το θέμα είναι ότι αντί να πουν ότι δεν θα αφαιρείς τις ασφαλιστικές εισφορές λένε ουσιαστικά ότι πρώτα θα τις αφαιρείς (αν τις έχεις πληρώσει) και μετά θα τις προσθέτεις (είτε τις έχεις πληρώσει, είτε όχι).

Link to comment
Share on other sites

Άγνωστο πότε θα χρεωθούν τα αναδρομικά ποσά εφάπαξ και επικουρικού. Εκτίμησή μου είναι ότι αυτό θα γίνει μες στους επόμενους 2 μήνες.

 

Εδώ λέει πως στο επόμενο ειδοποιητήριο (μέσα Μαρτίου) θα κορυφωθεί το δράμα...

 

http://www.iefimerida.gr/news/398537/diples-eisfores-gia-13-mines-tha-plironoyn-250000-eleytheroi-epaggelmaties-poioys-afora

 

Το μόνο που μένει τώρα είναι να ξυπνήσει και το ΤΣΜΕΔΕ και να γυρέψει εκείνα τα αναδρομικά του Ν.3986/2011 (για μένα έχω υπολογίσει γύρω στα δύο χιλιάρικα)  :sad:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πράγμα είναι μοναδικό θαρρώ παγκοσμίως. Ούτε ξέρουμε τι πληρώνουμε, ούτε τι χρωστάμε ούτε τι θα μας έρθει αναδρομικά μετά

από χρόνια. Ούτε αυτοί που τα γράφουν δε ξέρουν εδώ που τα λέμε....Αλλα αντι άλλων....Δηλαδή και μόνο η εγκεφαλική σύγχυση αυτών που νομοθετούν

σε φορολογικά και μη ζητήματα είναι μοναδική παγκοσμίως....Α και μη ξεχάσω κάπου διάβασα ότι σήμερα πληρώθηκε το ΚΕΑ.......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τα ζηταει δυστυχως ...

 

Μα ήδη τα γυρεύει.  8-)

 

Έχω να πάω από τα λημέρια τους μήνες/χρόνια. Φαντάζομαι αν βρεθείς στην ανάγκη τους (π.χ. για κανένα θέμα ΚΥΤ) σε μαγκώνουν, γιατί ειδοποιητήρια κλπ δεν βγάζουν/στέλνουν πια. Εμένα μόνο σε ένα εξάμηνο μόνο (από τα 7 που άγγιζε εκείνος ο νόμος) μου είχε έρθει "φουσκωμένος" ο λογαριασμός, αλλά από τότε που πήρε το ΕΦΚΑ μπρος, δεν μου έβγαλαν κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.