Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Τι εννοείς ?

Δες αν η ημερομηνία πληρωμής που έκανες (και πρέπει να έχεις τα παραστατικά), και αφορά τα αναδρομικά, ήταν χρονικά μετά τις αρχικές προθεσμίες των ειδοποιητηρίων  (των αναδρομικών) (λογικά πρέπει να έχεις και αυτά κάπου τυπωμένα).

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορείτε να το δείτε απο τη σελίδα του τσμεδε αν αφορά προηγούμενο ειδοποητηριο

εγω πηγα στο τσμεδε, μου ειπαν οτι ειναι τα αναδρομικά που δεν πλήρωσα (Α2013 νομίζω - δεν το ειχα παρει χαμπαρι....)

μου εβγαλαν ταυτοτητα πληρωμης απο εκει και πληρωσα

τωρα γιατι το εφκα εμφανιζει σε εμενα 272.55 και τα αναδρομικά ηταν 650κατι δεν ξέρω

παντως απο το τμσεδε μου ειπαν να μην ανησυχώ και πολύ και τους εκανε εντυπωση πως και γιατι εμφανιστηκε αυτο το ποσο στον εφκα

καλυτερα να πατε απο το τσμεδε να βγαλετε ακρη

γενικά...χαος...

(ειμαι σε φαση που εχω κανει διακοπή στην εφορία, εχω κανει την αιτηση στο ΤΣΜΕΔΕ και περιμένω. ο εφκα δεν εχει κανει εκκαθαριση ακομα για εμενα, δειχνει στις καταβολες τους προηγουμενους 2 μηνες αλλα δεν εχουνσυμπεριληφθει στην εξοφληση και εμφανιστηκαν και ληξιπροθεσμες οφειλες εως 2016....)

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

κάτσε, αν κάτι δε το έχεις πληρώσει το θυμούνται μετά από 5 χρόνια; και στο μεταξύ σου δίνουν βεβαιώσεις ότι είσαι ενήμερος; τι νόημα έχουν οι βεβαιώσεις; 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βγάζει αυτό, αν και έχω πληρώσει καιρό τις εισφορές Μαρτίου... 

Απο την άλλη βλέπω ότι τσμεδε και εφκα δεν έχουν καμία κοινή γραμμή. Δηλαδή αν δεν πληρώσω τον διακανονισμό τσμεδε η τούμπαλιν πως θα το μάθουν;

72B27598-3A9F-4B76-8FF9-8E8A9CA45A45.png

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο μου βγάζει για του Μαρτίου απλά αργούν να το περάσουν στο σύστημα

 

....Από την άλλη εμένα μου έχει βγάλει οφειλή ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ περίπου 900 ευρώ (ως 31/12/16) ενώ τα πλήρωνα όλα πάντα εντός προθεσμιών.

Πάνε καλά? Στη σελίδα του ΕΤΑΑ δεν βρήκα τίποτα.

Edited by 993cc
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Ilias Bitsis said:

Συνάδελφοι καλημέρα. Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό με το παρακάτω. Ήμουν ασφαλισμένος ως ελεύθερος επαγγελματίας με Δ.Π.Υ. έως τρεις εργοδότες, και διέκοψα το Δελτίο το Γενάρη καθώς πλέον εργάζομαι ως μισθωτός με σύμβαση ΙΚΑ. Παρόλα αυτά εκδόθηκαν ειδοποιητήρια βάσει ΤΣΜΕΔΕ και για Φλεβάρη και για Μάρτη. Η λογίστρια μου με συμβουλεύει να μην τα πληρώσω. Ξέρετε τι ισχύει και τι πρέπει να κάνω? Ευχαριστώ

Καλησπέρα Ηλία,

βρίσκομαι σε περίπου ίδια κατάσταση. Η απάντηση που είχα πάρει σε mails προς τον Ε.Φ.Κ.Α. ήταν η ακόλουθη:

"η εκκαθαριστική διαδικασία ασφαλιστικών οφειλών έτους 2017 για τις περιπτώσεις ασφαλισμένων που εμπίπτουν στις διατάξεις του άρθρου 39 παρ. 9 θα διενεργηθεί μετά την ολοκλήρωση της εκκαθάρισης των εισοδημάτων έτους 2017."

Και σε εμένα συνεχίζονται να εκδίδονται ειδοποιητήρια και να αθροίζονται οι εισφορές δυστυχώς. Αναγκαστικά πρέπει να περιμένουμε την εκκαθάριση μέσω των φορολογικών δηλώσεων. Προσωπικά πάντως δεν τα έχω εξοφλήσει.

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, Panagiotis T. said:

Καλησπέρα Ηλία,

βρίσκομαι σε περίπου ίδια κατάσταση. Η απάντηση που είχα πάρει σε mails προς τον Ε.Φ.Κ.Α. ήταν η ακόλουθη:

"η εκκαθαριστική διαδικασία ασφαλιστικών οφειλών έτους 2017 για τις περιπτώσεις ασφαλισμένων που εμπίπτουν στις διατάξεις του άρθρου 39 παρ. 9 θα διενεργηθεί μετά την ολοκλήρωση της εκκαθάρισης των εισοδημάτων έτους 2017."

Και σε εμένα συνεχίζονται να εκδίδονται ειδοποιητήρια και να αθροίζονται οι εισφορές δυστυχώς. Αναγκαστικά πρέπει να περιμένουμε την εκκαθάριση μέσω των φορολογικών δηλώσεων. Προσωπικά πάντως δεν τα έχω εξοφλήσει.

Καλησπέρα, και εμένα ακριβώς τα ίδια μου έχουν πει από τον ΕΦΚΑ εδώ και δύο μήνες περί ενημέρωσης του αρχείου τους. Προφανώς και εγώ δεν εξοφλώ. Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ίκαρε νομίζω ότι τα δύο συστήματα δεν μιλάνε μεταξύ τους, αν δεν μιλιουνται οι υπαλληλοι :p 

Πέρα από την πλάκα, επειδή είμαι στην ιδια κατάσταση με εσένα, και πλήρωσα κι εγώ του Μαρτίου για πρακτικους λόγους και μόνο (μεγάλη ιστορία), όταν κλείσει μια υπόθεση που περιμένω, θα σταματήσω να πληρώνω όλο το ποσό του ΕΦΚΑ μέχρι νεωτέρας και θα βάζω έναντι. Πάω και στοιχημα ότι το ΤΣΜΕΔΕ θα συνεχίσει να τραβάει το μηνιαιο κανονικά...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω πληρώσει τις εισφορές Μαρτίου εδώ και 2 εβδομάδες και ακόμη να ενημερωθεί το σύστημα ότι εξοφλήθηκαν. Φαίνεται η πληρωμή στις καταβολές, αλλά τίποτα παραπάνω. Συμβαίνει ακόμη και σε σας?

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.