Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Βάσει σύστασης υπάρχουν δύο διαμερίσματα 50 τετραγωνικών το καθένα, ενώ βάσει αδείας υπάρχει ένα διαμέρισμα 40 τετραγωνικών και ένα 60 τετραγωνικών. το περίγραμμα συνολικά και των δύο διαμερισμάτων είναι ίδιο και στη σύσταση οριζόντιων και στην οικοδομική άδεια. Τα εμβαδά που αναφέρω είναι συμβολικά για να δώσω το παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχεις αλλα εμβαδα στην αδεια και άλλα στην συσταση

εχεις μια ΔΔ

τπτ αλλο

[τωρα,   τι αυθαιρεσια ειναι αυτη  που γεννησε το μυαλο τους...ας μην το  συζηταμε

παλι καλα που την μειωσαν  στα 250 ευρω "μονον"...

ενω στην αρχη την ειχαν 500.🤬]

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα υποχρεούμαι σε τακτοποίηση πριν την έκδοση βεβαίωσης παρότι δεν έχω βάση της οικοδομικής άδειας υπέρβαση δόμησης και κάλυψης - ύψους

Link to comment
Share on other sites

54 λεπτά πριν, backaftias said:

Άρα υποχρεούμαι σε τακτοποίηση πριν την έκδοση βεβαίωσης παρότι δεν έχω βάση της οικοδομικής άδειας υπέρβαση δόμησης και κάλυψης - ύψους

Υποχρεωτικά τακτοποίηση πριν την έκδοση βεβαίωσης , όπως αναλυτικά σου το περιγράφει και ο dimitrisGM .

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και όχι.

Με ΕΕΜΚ μπορείς να κάνεις συνένωση και διαχωρισμό ιδιοκτησιών, και τα δύο μαζί μας κάνουν ΔΔ.

Άρα πολεοδομική παράβαση άρθρο 81 παρ 3.ε, και άρα πάει όπως κατηγορία 3.

Αλλά προσωπικά θεωρώ καλύτερα να τακτοποιήσεις.

Edited by majakoulas
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

@backaftias

Θα συμφωνήσω με τον @majakoulas.

Και  μάλιστα θα πρόσθετα και αυτό , Α82 παρ.2  θ) --->Α81 παρ.3  α)

Επομένως θα μπορούσες και δίχως τακτοποίηση να προχωρήσεις σε βεβαίωση.

Βέβαια την αιτιολόγηση πρέπει να την αναφέρεις στην τεχνική έκθεση του 5-σέλιδου.

Οπότε θα το διαβάσει ο συμβολαιογράφος, ο  οποίος θα το συμπεριελάβει στην περιγραφή που θα κάνει στον τίτλο και εκεί ίσως να ξεκινήσουν τα προβλήματα από τον αγοραστή, ή και από τον μηχανικό του και ίσως όχι άδικα...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, τελικά θα γίνει τακτοποίηση για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι καλησπέρα και χρόνια πολλά! Σε οριζόντια ιδιοκτησία προς μεταβίβαση  έχω παραβάσεις ΚΑΤ3, 

συγκεκριμένα αλλαγές στις διαστάσεις ανοιγμάτων , μικρότερο του 20% προσαύξηση στην επιφάνεια των εξωστών και επίσης έως 5% απόκλιση σε κάποιες εξωτερικές διαστάσεις τις οριζόντιας με το εμβαδό επίσης κάτω από 5% (Οριακά ίσως  και κάτω του 2% )

Δίνω βεβαίωση για μεταβίβαση χωρίς τακτοποίηση???

με αναφορά στην τεχνική έκθεση φυσικά στις υπάρχουσες παραβάσεις κατ 3 οι οποίες εξαιρούνται?

Προβληματίζομαι περισσότερο για το 5% απόκλιση διαστάσεων και εμβαδού , ΚΑΤ 3 μεν (περίπτωση  εξαιρέσεων θ του άρθρου 82), μήπως όμως έρχεται η συγκεκριμένη ΚΑΤ 3 σε αντίθεση με τη μη εξαίρεση των παραβάσεων της περίπτωσης δ της παρ 3 του άρθρου 81 (απόκλιση έως 10 %),;;  Κατ εμέ φαίνεται ότι όλες οι ΚΑΤ 3 παίρνουν ''ελευθέρας '' για μεταβίβαση χωρίς καμία εξαίρεση.

Η άποψή σας?

Επίσης Θεωρώ δεδομένο ότι εφόσον έχω οριζόντια ιδιοκτησία (ισογείου), το ξεμπάζωμα και αλλαγή χρήσης του υπογείου το οποίο αποτελεί ξεχωριστή οριζόντια , με αποτέλεσμα το ισόγειο το οποίο εξετάζω να φαίνεται ως ημιόροφος δε με επηρεάζει (υπάρχει και υπερκείμενος όροφος και σίγουρα η στάθμη θεμελίωσης δεν έχει αλλάξει)

Καλή χρονιά με υγεία  και δύναμη σε όλους μας  εύχομαι

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, ch_mp13 said:

.....επίσης έως 5% απόκλιση σε κάποιες εξωτερικές διαστάσεις τις οριζόντιας με το εμβαδό επίσης κάτω από 5% (Οριακά ίσως  και κάτω του 2% )...

σε εκατοστά πόσο είναι η διαφορά στις διαστάσεις.... ?

Δηλαδή έχεις απόκλιση και πέραν των 5εκ σε πλευρές, γωνίες κλπ ?

 

και επικουρικά διότι το πρόσεξα μετά

  

23 λεπτά πριν, ch_mp13 said:

.... το ξεμπάζωμα και αλλαγή χρήσης του υπογείου το οποίο αποτελεί ξεχωριστή οριζόντια , με αποτέλεσμα το ισόγειο το οποίο εξετάζω να φαίνεται ως ημιόροφος δε με επηρεάζει ...

στο υπόγειο έχει γίνει πλήρες ξεμπάζωμα... δηλαδή είναι στάθμη ισογείου?

Αν ναι τότε το δικό σου ήταν πρώην ισόγειο και νυν Α Όροφος..... 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

π.χ έχω μία πλευρά που από 2,8 στην ΟΑ είναι 2,9 m (έχω βγάλει κ το σοβά) και μία άλλη που από 6,1 είναι 6,26μ. όσον αφορά το ξεμπάζωμα κανονικά στην άδεια ήταν υπόγειο -1,5μ στάθμη και ίσογειο (το δικό μου) +1,5μ.

Έχει γίνει ξεμπάζωμα στην πρόσοψη μόνον του κτηρίου , όπου και η πρόσβαση το υπόγειο. Υπάρχει και ένα τοιχείο

που κρατάει  το έδαφος .Η οριζόντιά μου είναι τώρα  στο +1,7 περίπου από την πλευρά της εισόδου στο κλιμακοστάσιο και από την άλλη μεριά περίπου στο + 3μ 

Edited by ch_mp13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.