Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Καλησπέρα, σε επικοινωνία που είχα με συμβολαιογράφο ώστε να εκδόσω βεβαίωση για μεταβίβαση,  μου είπε ότι στο σεμινάριο του Συμβολαιογραφικού Συλόγου του είπαν τα εξής: 

"Σε όλες τις (μονόφυλλες) βεβαιώσεις πρέπει να προστεθεί η Βεβαίωση ότι "έχει πληρωθεί το 30% του ειδικού προστίμου (ή ότι έχει πλήρως εξοφληθεί) και τα δικαιολογητικά (ή τουλάχιστον η κάτοψη) ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ αναρτηθεί στο σύστημα". Ο εκπρόσωπος του ΤΕΕ που έκανε την εισήγηση, μας είπε ότι όταν μπαίνει κανείς στην πλατφόρμα για να επεξεργασθεί τη Βεβαίωση, υπάρχουν πίσω από την 1η σελίδα και άλλες 3-4 σελίδες κενές, στις οποίες μπορεί να γίνει αυτή η βεβαίωση, και να εκτυπωθεί μαζί με τη σελίδα της βεβαίωσης."

Δεν έβγαλα άκρη. Λέτε να εννοούν τη Τ.Ε. που είναι στη δήλωση? 

Στο μονόφυλο δε μπορεί να συμπληρωθεί κάτι άλλο!

το έχει αντιμετωπίσει κάποιος συνάδερφος αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

6 ώρες πριν, laxanos said:

 ....Τώρα δε ξέρω αν και κατά πόσο γίνεται το όλο θέμα, αλλά προσωπικά θα το απέφευγα. .....

Θα ήθελα να ακούσω την άποψη σου ακόμα και εάν είναι λογικά επιχειρήματα χωρίς απαραίτητα να στηρίζονται με σαφήνεια στον νόμο.

Να προσθέσω σε συνέχεια της προηγούμενης ανάρτησης μου και άποψης μου για το συγκεκριμένο θέμα , ότι αυτή η μέθοδος δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί με "δόλο" και ότι δεν μιλάμε για μία προβληματική αρχική τακτοποίηση. Και να μην ξεχνάμε ότι ο ίδιος μηχανικός υπογράφει και τις δύο , φέρνοντας αποκλειστικά την ευθύνη και των δύο.

Link to comment
Share on other sites

Να το αντιστρέψω λίγο το ερώτημα?

Για ποιό λόγο να μπορεί να γίνει? Δλδ για ποιο λόγο ενώ δεν εχει δήλωση σε οριστική υπαγωγή, δλδ

δήλωση η οποία έχει κλείσει ως προς τα τις παραβάσεις (φύλλα καταγραφής) και έχει πληρωθεί (τουλάχιστον)

το 30%  να μπορέσει εμμεσα να εκδοθεί για αυτή δήλωση-βεβαίωση οριστικοποίησεις. Με τον τρόπο που προτεινε ο συνάδερφος είναι λες και βγάζεις μία βεβαίωση οριστικοποίησης για μια δήλωση

η οποία δεν εχει οριστικοποιηθεί. Αλλωστε και στο 81_7 του 4495 αναφορά σε βεβαίωση κάνει μόνο στην οριστική δήλωση

υπαγωγής. Ειδάλλως θα το ανέφερε (αν το εννοουσε ο νόμος) και στο 81_6. Επισης, ώς γνωστών, αν εχει δήλωση με πρόστιμο 

κλπ και δεν εχει ξεχρεωθεί τουλάχιστον το 30% δε σε αφήνει το σύστημα να κάνεις οριστική υπαγωγη και να εκδόσεις βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Η ορθή διαδικασία η οποία και περιγράφεται στο νόμο είναι:

1. Κάνω υπαγωγή

2.Οριστικοποιώ τις παραβάσεις

3.Πληρώνω τουλάχιστον το 30%

4.Προχωράω τη δήλωση σε οριστική υπαγωγή

5.Εκδίδω βεβαίωση

Μετά έχω το περιθώριο να συμπληρώσω τα απαιτούμενα δικαιολογητικά σύμφωνα με τις προθεσμίες που ορίζονται από το νόμο. Η οριστικοποίηση μου εξασφαλίζει ουσιαστικά ότι δεν θα αλλάξουν τα πολεοδομικά μεγέθη που έχουν δηλωθεί πάνω στα οποία προφανώς στηρίζεται και η βεβαίωση που έχω δώσει. Αυτό εξασφαλίζει και την πλευρά του δόλου αλλά αν το θέλετε και εμάς τους ίδιους ότι δεν θα αλλάξει κάτι καταλάθος (όλοι γνωρίζουμε τις "εκλαμψεις" που παθαίνει το σύστημα ώρες ώρες).

Αν λήξει η χρονική προθεσμία της βεβαίωσης τότε μόνο (αφού πραγματοποιήσω νέα αυτοψία για να βεβαιωθώ ότι δεν έγινε τίποτα καινούριο) ανοίγω νέο έργο και εκδίδω βεβαίωση με μνεία στη δήλωση υπαγωγής με την οποία τακτοποιήθηκαν οι αυθαιρεσίες. Στο συμβολαιογράφο εννοείται ότι θα πρέπει να προσκομίσω και την αρχική δήλωση υπαγωγής (η οποία ο συμβολαιογράφος θα ζητήσει και ορθώς να είναι οριστική), όπως θα προσκομίσω και τις οικοδομικές άδειες γιατί αυτά αποτελούν τα νομιμοποιητικά στοιχεία του ακινήτου. Για να γίνει το συμβόλαιο χρειάζονται αναλυτικά τετραγωνικά και σχέδια, είτε αυτά είναι της οικοδομικής άδειας είτε της υπαγωγής και πρέπει λοιπον να φαίνεται τι έχει γίνει σύμφωνα με οικοδομική άδεια και τι τακτοποιείται. Προφανώς μια σκέτη βεβαίωση που απλά αναφέρει έναν αριθμό άλλης δήλωσης δεν αρκεί. Και επαναλαμβάνω, αφού λοιπόν δεν μιλάμε για περίπτωση δόλου, αφού θα δώσω στο συμβολαιογράφο σχέδια όπου θα βεβαιώνω "οτι είναι ίδια με αυτά που θα αναρτηθουν...κλπ" και αφού προφανώς μετά το συμβόλαιο δεν θα μπορώ να αλλάξω τίποτα, γιατί να μην θέλω να προχωρήσω τη δήλωση σε οριστική όπως προβλέπεται???

Συνάδελφε #nikosantonakas ομολογώ δεν κατάλαβα το παράδειγμά σου. Λες ότι έχεις ήδη δήλωση σε οριστική; Ποιο είναι λοιπόν το πρόβλημα; Ότι τελικά δεν απαιτείται ΜΣΕ; Μια χαρά, καλύτερα για σας, θα το αλλάξεις σε τεχνική έκθεση, ξανακάνεις οριστική, εκδίδεις βεβαίωση τέλος. (Μη μου πεις ότι το προβλημα είναι το 10ευρω ανταποδοτικο??? εδω γλίτωσε ολόκληρη ΜΣΕ ο πελάτης σου!!)

Μια δήλωση που βρίσκεται σε κατάσταση υπαγωγής μπορεί να αλλάξει ανα πάσα στιγμή. Είναι σαν να επικαλούμαι για τη νομιμότητα μια οικοδομική άδεια για την οποία έχω καταθέσει πλήρη φάκελο αλλά δεν έχει ακόμα εκδοθεί.

p.s. Να πω επίσης ότι έχει σκάσει στα χέρια μου τέτοια περίπτωση. Υποψήφιος πελάτης, βρήκα στα χαρτιά του τέτοια βεβαίωση με μνεία οτι έγινε τακτοποίηση με άλλη δήλωση υπαγωγής. Μετά από πολύ ψάξιμο, η δήλωση ήταν σε αρχική υποβολή με 2ΦΚ μισοσυμπληρωμένα που προφανώς δεν περιελάμβαναν όλες τις αυθαιρεσίες και δεν είχε πληρωθεί απολύτως τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, feidelliou said:

Καλησπέρα, σε επικοινωνία που είχα με συμβολαιογράφο ώστε να εκδόσω βεβαίωση για μεταβίβαση,  μου είπε ότι στο σεμινάριο του Συμβολαιογραφικού Συλόγου του είπαν τα εξής: 

"Σε όλες τις (μονόφυλλες) βεβαιώσεις πρέπει να προστεθεί η Βεβαίωση ότι "έχει πληρωθεί το 30% του ειδικού προστίμου (ή ότι έχει πλήρως εξοφληθεί) και τα δικαιολογητικά (ή τουλάχιστον η κάτοψη) ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ αναρτηθεί στο σύστημα". Ο εκπρόσωπος του ΤΕΕ που έκανε την εισήγηση, μας είπε ότι όταν μπαίνει κανείς στην πλατφόρμα για να επεξεργασθεί τη Βεβαίωση, υπάρχουν πίσω από την 1η σελίδα και άλλες 3-4 σελίδες κενές, στις οποίες μπορεί να γίνει αυτή η βεβαίωση, και να εκτυπωθεί μαζί με τη σελίδα της βεβαίωσης."

Δεν έβγαλα άκρη. Λέτε να εννοούν τη Τ.Ε. που είναι στη δήλωση? 

Στο μονόφυλο δε μπορεί να συμπληρωθεί κάτι άλλο!

το έχει αντιμετωπίσει κάποιος συνάδερφος αυτό?

Το έχουμε γράψει και αλλού. Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να επέμβεις στο κειμενο της βεβαίωσης! Στο μόνο σημείο που μπορείς να γράψεις ότι θέλεις είναι η τεχνική έκθεση της δήλωσης.

Το πρόβλημα είναι ότι οι συμβολαιογράφοι προφανώς δεν το γνωρίζουν αυτό και διαβάζουν ένα νόμο που λέει " αυτό κι αυτό κι αυτό αναγράφονται στη βεβαίωση του μηχανικού (?!)" Που μας λέει ότι και αυτοί που έγραψαν το νόμο έχουν την ίδια γνώση με τους συμβολαιογράφους ως προς τις λειτουργίες του συστήματος, ομοίως και ο εκπρόσωπος του ΤΕΕ που δίνει αυτές τις ωραίες απαντήσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά, για να γραφεί επί της βεβαίωσης μεταβίβασης του άρθρου 83 παρ. 3 η καταβολή του 30% του ενιαίου ειδικού προστίμου πρέπει  να αναγράφει η πληροφορία αυτή στο πεδίο «περιγραφή του ακινήτου».

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι και θα έχουμε σε όλα τα έργα μας τίτλους μακρυνάρια. Και θα γράφει δηλαδή η βεβαίωση:

Κατόπιν αυτοψίας που διενήργησα στο ακίνητο: "Ισόγειο κατάστημα με πατάρι. Τη δήλωση συνοδεύει το τοπογραφικό διάγραμμα του Πολιτικού μηχανικου Τάδε Τάδε, βεβαιώνω ότι έχει εξοφληθεί το 30% του ειδικού προστίμου και όλα τα απαιτούμενα σχέδια και δικαιολογητικά έχοπυν αναρτηθεί στο πληροφοριακό σύστημα του ΤΕΕ. Για το ακίνητο έχει εκπονηθεί Μελέτη Στατικής Επάρκειας σύμφωνα με την οποία δεν απαιτούνται ενισχύσεις" επί της οδού...... ιδιοκτησίας....

Στέκει πολύ αυτό συντακτικά!!

Όλες οι πληροφορίες που θέλουν υπάρχουν στη δήλωση. Το ποσό που έχει εξοφληθεί αναγράφεται ούτως ή άλλως, τα υπόλοιπα μπορούν να γραφτούν στην τεχνική έκθεση ή στα σχόλια. Πόσο δύσκολο είναι δηλαδή στους (αν)αρμόδιους να κάνουν μια τροποποίοηση της προφανούς χαζομάρας τους και να διορθώσουν το "να αναγράφεται στη βεβαίωση" με το να "αναγράφεται στη δήλωση υπαγωγής"???

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, laxanos said:

Να το αντιστρέψω λίγο το ερώτημα?

Για ποιό λόγο να μπορεί να γίνει? Δλδ για ποιο λόγο ενώ δεν εχει δήλωση σε οριστική υπαγωγή, δλδ

δήλωση η οποία έχει κλείσει ως προς τα τις παραβάσεις (φύλλα καταγραφής) και έχει πληρωθεί (τουλάχιστον)

το 30%  να μπορέσει εμμεσα να εκδοθεί για αυτή δήλωση-βεβαίωση οριστικοποίησεις. Με τον τρόπο που προτεινε ο συνάδερφος είναι λες και βγάζεις μία βεβαίωση οριστικοποίησης για μια δήλωση

η οποία δεν εχει οριστικοποιηθεί. Αλλωστε και στο 81_7 του 4495 αναφορά σε βεβαίωση κάνει μόνο στην οριστική δήλωση

υπαγωγής. Ειδάλλως θα το ανέφερε (αν το εννοουσε ο νόμος) και στο 81_6. Επισης, ώς γνωστών, αν εχει δήλωση με πρόστιμο 

κλπ και δεν εχει ξεχρεωθεί τουλάχιστον το 30% δε σε αφήνει το σύστημα να κάνεις οριστική υπαγωγη και να εκδόσεις βεβαίωση.

Θα απαντήσω ως εξής: Απο την στιγμή που ο νόμος σου δίνει το δικαίωμα με την πληρωμή του 30% να προχωρήσεις σε συμβολαιογραφική πράξη, σε ΟΑ και σε άλλα, τότε είσαι εν δυνάμει και υπ'ευθύνη σου σου τακτοποιημένος και  αυτό απο μόνο του αναιρεί όλα τα παραπάνω. Μπορει ο νομοθέτης να έδωσε το bonus του 30% για να διευκολύνει τον πολίτη , αυτό όμως δεν σημαίνει ότι εμείς δεν μπορούμε  να χρησιμοποιήσουμε αυτήν την "αδυναμία" του νόμου.

 

2 ώρες πριν, danaikaterina said:

Η ορθή διαδικασία η οποία και περιγράφεται στο νόμο είναι:

1. Κάνω υπαγωγή

2.Οριστικοποιώ τις παραβάσεις

3.Πληρώνω τουλάχιστον το 30%

4.Προχωράω τη δήλωση σε οριστική υπαγωγή

5.Εκδίδω βεβαίωση

Μετά έχω το περιθώριο να συμπληρώσω τα απαιτούμενα δικαιολογητικά σύμφωνα με τις προθεσμίες που ορίζονται από το νόμο. Η οριστικοποίηση μου εξασφαλίζει ουσιαστικά ότι δεν θα αλλάξουν τα πολεοδομικά μεγέθη που έχουν δηλωθεί πάνω στα οποία προφανώς στηρίζεται και η βεβαίωση που έχω δώσει. Αυτό εξασφαλίζει και την πλευρά του δόλου αλλά αν το θέλετε και εμάς τους ίδιους ότι δεν θα αλλάξει κάτι καταλάθος (όλοι γνωρίζουμε τις "εκλαμψεις" που παθαίνει το σύστημα ώρες ώρες).

Αν λήξει η χρονική προθεσμία της βεβαίωσης τότε μόνο (αφού πραγματοποιήσω νέα αυτοψία για να βεβαιωθώ ότι δεν έγινε τίποτα καινούριο) -- σωστό-- ανοίγω νέο έργο και εκδίδω βεβαίωση με μνεία στη δήλωση υπαγωγής με την οποία τακτοποιήθηκαν οι αυθαιρεσίες. Στο συμβολαιογράφο εννοείται ότι θα πρέπει να προσκομίσω και την αρχική δήλωση υπαγωγής(η οποία ο συμβολαιογράφος θα ζητήσει και ορθώς να είναι οριστική),---- διαφωνώ αφου το δηλώνω και το υπογράφω----> τέλος , ο συμβολαιογράφος δεν νομιμοποιείται να το ζητήσει και επι της ουσίας τις πιό πολλές φορές ούτε και θα το καταλάβει. Αυτό που δήλωσα υπάρχει μέσα στο σύστημα και όποιος θέλει η εαν χρειαστεί, μπορεί να το βρεί-- όπως θα προσκομίσω και τις οικοδομικές άδειες--σωστό-- γιατί αυτά αποτελούν τα νομιμοποιητικά στοιχεία του ακινήτου. Για να γίνει το συμβόλαιο χρειάζονται αναλυτικά τετραγωνικά και σχέδια, είτε αυτά είναι της οικοδομικής άδειας είτε της υπαγωγής και πρέπει λοιπον να φαίνεται τι έχει γίνει σύμφωνα με οικοδομική άδεια και τι τακτοποιείται.-- Ναι τα τμ να αναφέρονται , ώστε να τα αντιγράψει και ο συμβολαιογράφος. Για το πως προέκυψαν όμως,( το τεχνικό κομμάτι δηλαδή) δεν είναι δουλειά του--. Προφανώς μια σκέτη βεβαίωση που απλά αναφέρει έναν αριθμό άλλης δήλωσης δεν αρκεί.--σωστό, μπορεί όμως να γίνει μια αναλυτικότερη περίγραφη π.χ. για τα τμ όπως είπαμε πιό πρίν.-- Και επαναλαμβάνω, αφού λοιπόν δεν μιλάμε για περίπτωση δόλου, αφού θα δώσω στο συμβολαιογράφο σχέδια όπου θα βεβαιώνω "οτι είναι ίδια με αυτά που θα αναρτηθουν...κλπ" και αφού προφανώς μετά το συμβόλαιο δεν θα μπορώ να αλλάξω τίποτα, γιατί να μην θέλω να προχωρήσω τη δήλωση σε οριστική όπως προβλέπεται???

Συνάδελφε #nikosantonakas ομολογώ δεν κατάλαβα το παράδειγμά σου. Λες ότι έχεις ήδη δήλωση σε οριστική; Ποιο είναι λοιπόν το πρόβλημα; Ότι τελικά δεν απαιτείται ΜΣΕ; Μια χαρά, καλύτερα για σας, θα το αλλάξεις σε τεχνική έκθεση, ξανακάνεις οριστική, εκδίδεις βεβαίωση τέλος. (Μη μου πεις ότι το προβλημα είναι το 10ευρω ανταποδοτικο??? εδω γλίτωσε ολόκληρη ΜΣΕ ο πελάτης σου!!)

Μια δήλωση που βρίσκεται σε κατάσταση υπαγωγής μπορεί να αλλάξει ανα πάσα στιγμή. Είναι σαν να επικαλούμαι για τη νομιμότητα μια οικοδομική άδεια για την οποία έχω καταθέσει πλήρη φάκελο αλλά δεν έχει ακόμα εκδοθεί.

p.s. Να πω επίσης ότι έχει σκάσει στα χέρια μου τέτοια περίπτωση. Υποψήφιος πελάτης, βρήκα στα χαρτιά του τέτοια βεβαίωση με μνεία οτι έγινε τακτοποίηση με άλλη δήλωση υπαγωγής. Μετά από πολύ ψάξιμο, η δήλωση ήταν σε αρχική υποβολή με 2ΦΚ μισοσυμπληρωμένα που προφανώς δεν περιελάμβαναν όλες τις αυθαιρεσίες και δεν είχε πληρωθεί απολύτως τίποτα.

Βλέπεις και στην περίπτωση σου που αναφέρεις ,ότι μπορεί να βρεθεί τελικά  αν κάτι δεν είναι σωστό και βεβαίως ο συνάδερφος είναι υπόλογος τώρα. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν μπορούσε να το κάνει.

ΥΓ: Τα bold τα χρησιμοποίησα για λόγους παρουσίασης και μόνο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η δήλωση υπαγωγής έχει τη θέση της οικοδομικής άδειας ως δικαιολογητικό για τη νομιμότητα/αναστολή από κατεδάφιση ενός ακινήτου οπότε σαφως πρέπει να προσκομιστεί και να φαίνεται ξεκάθαρα ότι έχω πχ 100τμ κατάστημα σύμφωνα με την άδεια και 50τμ πατάρι και 10τμ προσθήκη που τακτοποιήθηκαν με την τάδε δήλωση υπαγωγής. Ο συμβολαιογράφος προφανώς δεν θα κρίνει τον τρόπο με τον οποίο έγινε η υπαγωγή αλλά θα πρέπει να βλέπει ότι αυτά τα 2 πράγματα τακτοποιήθηκαν στη δήλωση. Βεβαίωση εκδίδεται μόνο όταν μια δήλωση είναι σε οριστική υπαγωγή σύμφωνα με το νόμο γι αυτο και η δήλωση που προσκομίζεται στους συμβολαιογράφους πρέπει να είναι οριστική. Με το παράδειγμα ήθελα να δείξω που μπορεί να οδηγήσει μια τέτοια αντιμετώπιση. Προφανώς δεν έγινε κανένα συμβόλαιο με αυτή τη βεβαίωση γιατί δεν έγινε απο κανέναν δεκτη.

Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να επεκταθώ παραπάνω μιας και έχω εξαντλήσει την άποψη μου. Φυσικά δικαίωμά μας να διαφωνούμε και ο καθένας πράττεί όπως θεωρεί πιο σωστά για τον ίδιο στην τελική.

Καλό απόγευμα σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά , ένα τελευταίο γενικό θα πω.

Προσπαθώ να είμαι πάντα έτοιμος.

Από στοιχεία να έχω όσο το δυνατόν περισσότερα.

Δίνω όμως όσο το δυνατόν τα λιγότερα...

Ξέρεις γιατί;

Γιατί παίζω με ανέντιμους και πονηρούς και με κακογραμμένους νόμους.

Αυτά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.