Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

(από μεταφορά. Pavlos33)

Έχω να δώσω μια βεβαίωση νομιμότητας για ένα διαμέρισμα τρίτου ορόφου οικοδομικής άδειας του 1965 πολυκατοικίας στον δήμο Αθηναίων.

Όλες οι διαστάσεις και τα ανοίγματα είναι ίδια με την πραγματικότητα, το μόνο αυθαίρετο είναι ο εξώστης του ακάλυπτου διαστάσεων 1,00 Χ 0,80 που στην κάτοψη φαίνεται παράθυρο ενώ στην πραγματικότητα εξώστης.

Μπορεί να δοθεί βεβαίωση νομιμότητας ή όχι; 

Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 23/6/2018 at 11:26 ΠΜ, nikosantonakas said:

Μπορει να προχωρησω σε εκδοση βεβαιωσης με νεα καταχωρηση στο  συστημα και αναφεροντας τον α/α της υπαγωγης στο 4495 , χωρις να  κανω οριστικη υπαγωγη?  (εχει εξοφληθει το προστιμο) 

Πριν να αναλύσω το λόγο που θεωρώ ότι κάτι τέτοιο είναι λάθος και επικίνδυνο, γιατί δεν μας λες πρώτα το λόγο που εσύ θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο και δεν προχωράς κανονικά στην οριστικοποίηση της δήλωσης και την έκδοση της βεβαίωσης σύμφωνα με το νόμο. Ίσως εκεί να βρεις την απάντηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, danaikaterina said:

Πριν να αναλύσω το λόγο που θεωρώ ότι κάτι τέτοιο είναι λάθος και επικίνδυνο, γιατί δεν μας λες πρώτα το λόγο που εσύ θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο και δεν προχωράς κανονικά στην οριστικοποίηση της δήλωσης και την έκδοση της βεβαίωσης σύμφωνα με το νόμο. Ίσως εκεί να βρεις την απάντηση.

ενας λογος πχ ειναι οτι εκλεισα δηλωση για 20τμ ,τον ΔΕΚ,εδωσα βεβαιωση μεσω της δηλωσης  υπαγωγηςκαι υποχρεωση υποβολης ΜΣΕ,ενω πλεον δεν απαιτειται,οποτε πρεπει να ανοιξει η δηλωση ,ισως κ ανταποδοτικο τελος?? κλπκλπ

θα μπορουσα να σου αναφερω κ αλλα παραδειγματα

Με αυτο που λεω αποφευγουμε ολα τα παραπανω.Δεν το απαγορευει ο Νομος,αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν λεει κατι η Υ.Α. η το εγχειριδιο υποβολης δηλωσεων.

Link to comment
Share on other sites

On 23/6/2018 at 11:26 ΠΜ, nikosantonakas said:

Μπορει να προχωρησω σε εκδοση βεβαιωσης με νεα καταχωρηση στο  συστημα και αναφεροντας τον α/α της υπαγωγης στο 4495 , χωρις να  κανω οριστικη υπαγωγη?  (εχει εξοφληθει το προστιμο) 

Εγώ δεν θα το έκανα!

 

Link to comment
Share on other sites

την καλημερα μου Ιασονα,ουτε εγω αλλα δεν ξερω το γιατι???κατι νομιζω λεει στην ΥΑ αλλα δεν εχω χρονο να ψαξω...στο 4178  θυμαμαι το ειχα κανει στην αρχη του νομου!Παντως πολλες φορες δημιουργουνταιι πρακτικα προβληματα

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα να λύνεις τα όποια προβλήματα και μετά να εκδίδεις Βεβαίωση..... Η λογική λέει ότι, "για να φας ομελέτα πρέπει να σπάσεις τ' αυγά".....

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε διαμερισμα του 1973  υπάρχει εσοχή με δημιουργία Η/Χ έχουμε δηλαδή μείωση εμβαδού διαμερισματος.

Θα δίνατε βεβαίωση εφόσον δεν υπάρχει υπέρβαση κάλυψης-δόμησης-ύψους?

Link to comment
Share on other sites

On 23/6/2018 at 5:49 ΜΜ, karanus said:

Θεωρώ την ερώτηση πολύ καλή και αξίζει να την συζητήσουμε.

Γεια σου φίλε laxanos

Γιατί να μην γίνεται; Άλλο πράγμα νομίζω η τακτοποίηση και άλλο η έκδοση βεβαίωσης νομιμότητας.

Εκτός εαν υπάρχει κάπου γραμμένο ότι απαγορεύεται και δεν το έχω δει.

Θα έλεγα ότι είναι και λογικό και ξεπερνάμε και διάφορα θέματα , με αυτόν τον τρόπο.

Ανοίγω την δήλωση σήμερα και τακτοποιώ κανονικά----> πληρώνεται το 30% (θα πω εγώ) και η δήλωση είναι σε υπαγωγή.

Μου ζητείται σε τεσσερεις μήνες έκδοση βεβαίωσης νομιμότητας.

Ανοίγω άλλο Α/Α δήλωσης , αναφέρομαι στο Α/Α της δήλωσης με την τακτοποίηση και εκδίδω την βεβαίωση νομιμότητας.

Εγώ είμαι υπεύθυνος και για τις δύο δηλώσεις με την υπογραφή μου.

Θα έλεγα ότι το πεντασέλιδο της πρώτης (αρχικής δήλωσης)  δεν χρειάζεται καν να επισυναφθεί. Ο συβμολαιογράφος δεν είναι ελεγτής δόμησης!!

Εκτός ξαναλέω ,εαν υπάρχουν κάπου αυτά περί απαγόρευσης και δεν τα έχω δει.

Όσον αφορά το τονισμένο, μου το είχε αναφέρει το ΤΕΕ σε συνομιλία μου όταν κάποτε ένας συμβολαιογράφος γκρίνιαζε γτ δεν ειχε η δεύτερη βεβαίωση

υπογραφή Στασινού.  Τώρα δε ξέρω αν και κατά πόσο γίνεται το όλο θέμα, αλλά προσωπικά θα το απέφευγα. Το όλο ζήτημα κατ΄εμε ξεκινά απο το τρόπο που είναι

στημένο το σύστημα συνεπικουρούμενο απο την βιάση που υπάρχει ειδικά σε περιπτώσεις που πρέπει να κλείσει νταραβέρι. Εκει, όπως εχω ξαναπεί, φταίμε εμείς οι μηχανικοί

που δεν "πατάμε" πάνω στην εξάμηνη προθεσμία για υποβολή των αρχείων. Αλλα, αυτό δεν αλλάζει για πολλούς λόγους...

1 ώρα πριν, nikosantonakas said:

ενας λογος πχ ειναι οτι εκλεισα δηλωση για 20τμ ,τον ΔΕΚ,εδωσα βεβαιωση μεσω της δηλωσης  υπαγωγηςκαι υποχρεωση υποβολης ΜΣΕ,ενω πλεον δεν απαιτειται,οποτε πρεπει να ανοιξει η δηλωση ,ισως κ ανταποδοτικο τελος?? κλπκλπ

Σε τετοια περίπτωση για ποιό λόγω να τη γυρίσεις πίσω. Ανεβάζεις ενα ωραιότατο σημείωμα οτι πλέον δεν απαιτείται ΜΣΕ και προχωράς...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.