Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

subrosaval

κατ΄ αρχάς φαντάζομαι μιλάς για "τακτοποίηση" με ν. 4495/2017 και για περίπτωση που απαιτείται ΜΣΕ...

Προτείνω να μιλήσεις με συμβολαιογράφο και αν δεν καταφέρετε να "επικοινωνήσετε", τότε γράψε στη βεβαίωση ότι απαιτείται ΜΣΕ, η οποία δεν έχει γίνει ακόμα (στο πεδίο της περιγραφής, ώστε να φαίνεται και στη βεβαίωση) ...

Μετά αν θες μας ενημερώνεις για τις εξελίξεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γεια σας και απο μένα,

μου ζητάνε βεβαίωση μηχανικου προ του 55 για συμβολαια μεταβιβασης παλαιας ισόγειας πέτρινης κατοικιας εντος οικισμου κατω απο 2000 κατοικων.

Δεν έχουν λέει κάτι για το πότε χτίστηκε η οικία αλλά μόνο οτι στο ε9 δηλωνεται του 30. 

Τι κάνετε σε τέτοιες περιπτώσεις;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το στοιχείο του Ε9 είναι νόμιμο.

Το ότι είναι πέτρινο συνάδει με πριν του '55.

Αλλά προέχει και η δικιά σου εκτίμηση απο την επί τόπου αυτοψία.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, ppanag said:

subrosaval

κατ΄ αρχάς φαντάζομαι μιλάς για "τακτοποίηση" με ν. 4495/2017 και για περίπτωση που απαιτείται ΜΣΕ...

Προτείνω να μιλήσεις με συμβολαιογράφο και αν δεν καταφέρετε να "επικοινωνήσετε", τότε γράψε στη βεβαίωση ότι απαιτείται ΜΣΕ, η οποία δεν έχει γίνει ακόμα (στο πεδίο της περιγραφής, ώστε να φαίνεται και στη βεβαίωση) ...

Μετά αν θες μας ενημερώνεις για τις εξελίξεις...

Έχω μιλήσει με δυο συμβολαιογράφους και λένε ότι γίνεται να μεταβιβαστεί το ακίνητο.

Ωραία ιδέα αυτό με την περιγραφή, θα το γράψω και εκεί για να φαίνεται και στη βεβαίωση μου.

Θα δω πως θα εξελιχθεί και θα ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να προχωρησω σε εκδοση βεβαιωσης με νεα καταχωρηση στο  συστημα και αναφεροντας τον α/α της υπαγωγης στο 4495 , χωρις να  κανω οριστικη υπαγωγη?  (εχει εξοφληθει το προστιμο) 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ  προτείνω να μην το κάνεις, κλείσε τη δήλωση και δώσε τη βεβαίωση, μόνο αν έχει λήξει η βεβαίωση περαιωμενης δήλωσης 4495 βγάζουμε νέα βεβαίωση 4495

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι αυτό που αναφέρει ο αντονάκας γίνεται. Μαλιστα δε νομίζω οτι είναι και νόμιμο να δώσεις βεβαίωση απο δήλωση που είναι σε υπαγωγή με χρήση

άλλης βεβαίωσης. Μαλιστα στις περιπτώσεις που βγάζουμε βεβαίωση απο νέα δήλωση για τακτοποιηθέν, αυτή συνοδεύεται από την οριστική υπαγωγή (5σελιδο) της αρχικής δήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, nikosantonakas said:

Μπορει να προχωρησω σε εκδοση βεβαιωσης με νεα καταχωρηση στο  συστημα και αναφεροντας τον α/α της υπαγωγης στο 4495 , χωρις να  κανω οριστικη υπαγωγη?  (εχει εξοφληθει το προστιμο) 

Θεωρώ την ερώτηση πολύ καλή και αξίζει να την συζητήσουμε.

4 ώρες πριν, laxanos said:

Δε νομίζω ότι αυτό που αναφέρει ο αντονάκας γίνεται. Μαλιστα δε νομίζω οτι είναι και νόμιμο να δώσεις βεβαίωση απο δήλωση που είναι σε υπαγωγή με χρήση

άλλης βεβαίωσης. Μαλιστα στις περιπτώσεις που βγάζουμε βεβαίωση απο νέα δήλωση για τακτοποιηθέν, αυτή συνοδεύεται από την οριστική υπαγωγή (5σελιδο) της αρχικής δήλωσης.

Γεια σου φίλε laxanos

Γιατί να μην γίνεται; Άλλο πράγμα νομίζω η τακτοποίηση και άλλο η έκδοση βεβαίωσης νομιμότητας.

Εκτός εαν υπάρχει κάπου γραμμένο ότι απαγορεύεται και δεν το έχω δει.

Θα έλεγα ότι είναι και λογικό και ξεπερνάμε και διάφορα θέματα , με αυτόν τον τρόπο.

Ανοίγω την δήλωση σήμερα και τακτοποιώ κανονικά----> πληρώνεται το 30% (θα πω εγώ) και η δήλωση είναι σε υπαγωγή.

Μου ζητείται σε τεσσερεις μήνες έκδοση βεβαίωσης νομιμότητας.

Ανοίγω άλλο Α/Α δήλωσης , αναφέρομαι στο Α/Α της δήλωσης με την τακτοποίηση και εκδίδω την βεβαίωση νομιμότητας.

Εγώ είμαι υπεύθυνος και για τις δύο δηλώσεις με την υπογραφή μου.

Θα έλεγα ότι το πεντασέλιδο της πρώτης (αρχικής δήλωσης)  δεν χρειάζεται καν να επισυναφθεί. Ο συβμολαιογράφος δεν είναι ελεγτής δόμησης!!

Εκτός ξαναλέω ,εαν υπάρχουν κάπου αυτά περί απαγόρευσης και δεν τα έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.