Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

ksteve

Οι ισορροπίες πραγματικά είναι πολύ λεπτές.

Νομίζω όμως ότι άλλο πράγμα είναι η έκδοση βεβαίωσης και άλλο η ύπαρξη η όχι πολεοδομικής παράβασης.

Ο νομοθέτης δίνει το δικαίωμα της μεταβίβασης για κάποιες πολεοδομικές παραβάσεις.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι παύουν να είνα παραβάσεις.

Το Α81 δίνει τους γενικούς ορισμούς και το Α82 εξειδικεύει στις μεταβιβάσεις , όπου για κάποιες των παραβάσεων (εκτός των β,γ,δ) δίνει ελεύθερο.

Πόσο μάλλον για να επανέλθουμε και στο ερώτημα του συναδέρφου , αν οι παραβάσεις εκτελέστηκαν το 2018.

 

Υ.Γ. Εν τω μεταξύ ενω προσπαθούμε να δώσουμε απαντήσεις βλέπω ένα -1 στον συνάδερφο  ksteve και ύστερα από ώρα ένα -1 και στην δικιά μου ανάρτηση , η οποία είχε ήδη το +1 από κάποιον....(προφανώς από τον ερωτώντα).

Τα θεωρώ και δύο αδικαιολόγητα.

Αν έχει κάποιος να γράψει κάτι ας το γράψει.

Εγώ πάντως για να ξεκαθαρίσω την θέση μου ,ειδικά απέναντι στον συνάδερφο  ksteve

το εξαφανίζω το -1 με +1.

 

 

Edited by karanus
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ karanus γιά το +1. Προσπαθούμε μόνο να δώσουμε και να πάρουμε απαντήσεις για να κάνουμε τη δουλειά μας καλύτερα. Δεν σχολιάζω το -1.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δεν ξέρω αν εννοείτε εμένα αλλά ειλικρινά σας μιλάω δεν έβαλα σε κανέναν -1.

Ίσα ίσα έβαλα σε όλους σας +1...

Σέβομαι απεριόριστα το χρόνο που αφιερώνετε και τις απόψεις σας στο θέμα που με προβληματίζει...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα -1 μόνο ζημιά κάνουν στις συζητήσεις. Κατ΄ εμέ δεν θα έπρεπε καν να υπάρχουν σαν επιλογή, να υπάρχει δηλαδή μόνο η θετική ψήφος. Εγώ προσωπικά δεν έχω βάλει ποτέ -1 σε κανέναν συνάδελφο. Ακόμα και αν κάποιος πετάξει καμιά πατάτα (το οποίο μπορεί να συμβεί σε όλους είτε από λάθος ερμηνεία είτε από απροσεξία) το σωστό είναι οι άλλοι να τον διορθώνουν με επιχειρήματα. Το να μαυρίζουμε ένα post με το οποίο δεν συμφωνούμε δεν βοηθάει στο να καταλήξουμε σε κάποιο συμπέρασμα, αντίθετα συνήθως ξεκινάει μετά ένας άνευ ουσίας κύκλος συζητήσεων και παρεξηγήσεων (όπως τώρα) με post που δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα που συζητάμε, αλλά που εστιάζουν στην ίδια την πράξη της αρνητικής ψήφου, στο κατά πόσο ήταν σωστή ή άδικη ή αν έγινε από εμπάθεια ή από ποιον μπορεί να έγινε, και μετά ακολουθούν λογομαχίες, απολογίες κτλ. Με αυτό τον τρόπο τα topic ξεχειλώνουν χωρίς λόγο και δυσκολεύουν ακόμα περισσότερο τον φουκαρά συνάδελφο που ψάχνει μέσα στο φόρουμ να βρει την λύση στο πρόβλημά του.

Edited by pipakos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον συνάδερφο pipakos    +1 

Αυτά τα -1 χωρίς αιτιολόγηση μόνο ζημία κάνουν.

Ίσως αυτήν την δυνατότητα να έπρεπε να την είχαν μόνο οι συντονιστές η να φαίνεται η προέλευση  τους και για τα +1 και για  τα  -1 .

Το θέμα δεν είναι ότι σε στεναχωρεί η αρνητική βαθμολογία κάποιου.

Άλλωστε όλοι μας ότι βαθμούς ήταν να πάρουμε τους πήραμε....

Και ο καθένας μας έχει κατατάξει τον συνομιλητή του με τα δικά του κριτήρια.

Το Θέμα είναι ότι σε βάζει σε αμφιβολία για μία απάντηση που έχεις δώσει, η που έχεις διαβάσει από κάποιον άλλον

Edited by karanus
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτήν την περίπτωση. Διαμέρισμα που βάση αδείας είναι  8,00 * 10,00 του κάνανε στην πράξη έρκερ στην πίσω όψη και το αντίστοιχο τμήμα το κάνανε εσοχή στην κύρια όψη. Δηλαδή συνολικά η δόμηση δεν άλλαξε αλλά έγινε αυτή η "τράμπα"...! Δίνω βεβαίωση ή τακτοποιώ ? Νομίζω παλιά ήταν σύνηθες να παίζουν με τα έρκερ στη φάση κατασκευής. Drawing3-Model.thumb.jpg.63b07f34d70f969d6856d142f0cf3a5b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχεις μειωμένο εμβαδόν, έχεις διαφορές στο περίγραμμα. Μήπως να το περνούσες ως παράβαση κατηγορίας 3, δες το άρθ. 96 Γ εδάφιο ιειε.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, απλά υπάρχει ούτως ή άλλως η αλλαγή στο περίγραμμα, οπότε θα το δήλωνα όπως έγραψα πιο πάνω.

 

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Τακτοποιείς οπωσδήποτε την επιφάνεια που υπερβαίνει το νόμιμο περίγραμμα είτε με κατηγορία 3 ιειε (όπως είπε και ο Άκης) είτε με ΥΔ, ό,τι συμφέρει καλύτερα, κι ας έχεις το ίδιο εμβαδόν στο σύνολο σε σχέση με την οα, και μετά δίνεις βεβαίωση. Αν επιλέξεις την ΥΔ ελέγχεις και κατά πόσο έχεις υπερβεί την πίσω επιτρεπόμενη πλάγια απόσταση του οικοπέδου. Ορισμένοι συνάδελφοι βάζουν και ΥΚ, εγώ δεν βάζω γιατί οι αυθαίρετοι χώροι των έρκερ δεν αυξάνουν την κάλυψη στο έδαφος.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.