Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 086 - Ν. 4495/17] Δικαίωμα υπαγωγής - Χρόνος αλλαγής χρήσης/ανέγερσης


Recommended Posts

H γνώμη μου είναι πως όχι δεν μπορεί να το κάνει η εταιρία, διότι απλώς δεν είναι ο νόμιμος ιδιοκτήτης του ακινήτου.

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ιάσωνα καλησπέρα. Γιατί αναφέρεις ότι δεν γίνεται να υποβληθεί δήλωση από την εταιρία, αφού στο άρθρο 99 παρ.α , υποπαρ. αα,  παρ 1 αναφέρεται ότι


(...) 
Την αίτηση υποβάλλει : 

" ο  ιδιοκτήτης  του  ακινήτου  στο  οποίο  έχει  εκτελεστεί  η  αυθαίρετη  κατασκευή  ή  έχει  εγκατασταθεί  αυθαίρετη  χρήση. Δικαίωμα υπαγωγής έχουν, επίσης, ο ψιλός κύριος, ο επικαρπωτής, ο εργολάβος για τις περιερχόμενες σε αυτόν συνεπεία εργολαβικού  προσυμφώνου  ιδιοκτησίες,  ο  μισθωτής  εφόσον  έχει  το  δικαίωμα  έκδοσης  οικοδομικής  άδειας  από  τη μισθωτική σύμβαση και επί νομικών προσώπων ο νόμιμος εκπρόσωπος αυτών, καθώς και ο φερόμενος ως ιδιοκτήτης επί του οποίου έχουν καταλογιστεί πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης" 

Αν λοιπόν μια Α.Ε ως αυτή εκπροσωπείται νόμιμα, έχει βάσει της μισθωτικής σύμβασης δικαίωμα έκδοσης Ο.Α τότε δεν θα μπορούσε να μπεί ως αιτούσα στο αντίστοιχο κελί της δήλωσης;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  Συμφωνω με τον Παυλο και συμπληρωνω οτι:

  Κατ' αρχας, ο νομος ζηταει να υπαρχει μισθωτηριο,  με  τον όρο δυνατοτητας εκδοσης αδειας. Επομενως η εταιρια  δεν δικαιουται να τακτοποιησει, αφου δεν εβγαλε καμμια αδεια.

  Επίσης, δεν καλυπτει τπτ μια  ΥΔ του εκμισθωτη προς την εταιρια, εκτος εάν προκειται για εξουσιοδοτηση τακτοποιησης για λογαριασμο του εκμισθωτη..

   Ερευναται εαν μπορει  να γινει σημερα τροποποιηση στο μισθωτηριο και να εχει την δυνατοτητα η μισθωτρια εταιρια να τακτοποιησει αυθαιρεσιες.

 Θεωρω οτι δεν γινεται, αφου προυποθεση για τακτοποιηση απο την εταιρια , ειναι να εχει απο το μισθωτηριο δυνατοτητα εκδοσης αδειας.

Και, τελικα,  εαν ξεκινησει καποια διαδικασια τακτοποιησης η εταιρια  με βαση το "νεο"  μισθωτηριο,

 θα πρεπει να δειτε  πρωτα με λογιστη, αφου η περιπτωση προσομοιαζει με το - φορολογικο/λογιστικο - θεμα της ανοικοδομησης -  [τακτοποιησης;;;;;] αυθαιρεσιων  σε οικοπεδο τριτου.

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Didonis said:

...

Στην περίπτωση σου τσεκ αν μπορείς να βάλεις ιδιοκτήτης ο Χ με 100% και βάλε ως αιτών τον μισθωτή με 0% ιδιοκτησίας.

Φυσικά αν πάει έτσι ας βάλει στα αρχεία και την ΥΔ του ιδιοκτήτη που επιτρέπει στον μισθωτή του αυτό το δικαίωμα.

 

30 λεπτά πριν, dimitris GM said:

....

Και, τελικα,  εαν ξεκινησει καποια διαδικασια τακτοποιησης η εταιρια  με βαση το "νεο"  μισθωτηριο,

...

Οπως γράφω και στην αρχική μου απάντηση, Δημήτρη πιστεύω με ΥΔ που να του δίνει το δικαίωμα κλπ με γνησίο υπογραφής κλπ ακόμα κι αν δεν γίνει νέο μισθωτήριο.

Το έχω αντιμετωπίσει και παλαιότερα με πλήρη οικοδομική άδεια σε Πολεοδομία και προχώρησε κανονικά....

(Το ΙΚΑ τότε είχε κάποια προβλήματα αφού υπήρχε κατασκευή αλλά και αυτό λύθηκε)

Εκτός αν άλλαξαν καταστάσεις φυσικά.

 

Υ.Γ.

ή στην χειρότερη διόρθωση τροποποίηση του μισθωτηρίου 

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Ιάσωνα καλησπέρα. Γιατί αναφέρεις ότι δεν γίνεται να υποβληθεί δήλωση από την εταιρία, αφού στο άρθρο 99 παρ.α , υποπαρ. αα,  παρ 1 αναφέρεται ότι.....

Διότι κατά την ταπεινή μου γνώμη, είναι άλλο "πράγμα" η έκδοση ΟΑ κι άλλο η υπαγωγή σε αυθαιρετονόμο, δηλαδή, ένας οποισδήποτε τρίτος να "παρουσιαστεί" έμμεσα ως ιδιοκτήτης ενός ακινήτου!!! Προφανώς για την υπαγωγή πρέπει να χρησιμοποιηθούν τα "δεδομένα" του ιδιοκτήτη κι όχι οποιουδήποτε άλλου. Δηλαδή, μπορεί π.χ. ένας ιδιοκτήτης να εξουσιοδοτήσει κάποιον τρίτο (π.χ. την εν λόγω εταιρία) να υποβάλλει μια δήλωση υπαγωγής για ένα ακίνητο ιδιοκτησίας του, αλλά η εταιρία ως εξουσιοδοτούμενη οφείλει αφενός μεν να κάνει όλες τις ενέργειες που απαιτούνται, αλλά στο όνομα και με τα στοιχεία κ.λπ. του ιδιοκτήτη. Δηλαδή, κάτι αντίστοιχο όπως όταν ένας π.χ. έχων την επικαρπία ενός ακινήτου υποβάλλει δήλωση υπαγωγής αλλά το πράττει με τα "δεδομένα" του ψιλού κυρίου του ακινήτου.

Υ.Γ. Σε απολύτως καμία περίπτωση δε όταν γίνεται με δόλο, δηλαδή, "υποβάλλω εγώ τη δήλωση, βάζοντας τα δικά μου δεδομένα, για να επωφεληθώ στο τέλος των καταβληθέντων παραβόλων, προστίμων κ.λπ. παρουσιάζοντάς τα ως έξοδα στην εταιρία μου"!!!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  Ολο το θεμα γινεται επειδη ο εκμισθωτης δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα να πληρωσει τις τακτοποιησεις και προσπαθουν με πλαγιο τροπο να "νομιμοποιησουν" σαν δικαιουμενη και την εταιρια...

και  θελουν να τα πληρωσει και να τα περασει η εταιρια στα βιβλια της σαν εξοδα.....ενω ουτε ιδιοκτητρια ειναι ουτε ειχε δικαιωμα εκδοσης αδειας...

[ακομα δεν μαθαμε τι αυθαιρεσιες υπαρχουν]

  Θεωρω οτι υπο αυτη την εννοια ειναι και η απαντηση του παυλου, ο οποιος παραθετει το σχετικο αρθρο, που  θετει σαν προυποθεση της τακτοποιησης απο την μισθωτρια εταιρια, εαν και εφοσον ειχε την δυνατοτητα εκδοσης αδειας με βαση το μισθωτηριο...

Επομενως,  χωρις τετοιο  μισθωτηριο,  δεν δικαιουται να εμφανισθει η εταιρια σαν υποχρεη/δικαιουμενη σε  τακτοποιηση

  Κατα τα λοιπα, εάν τελικα,  το προχωρησουν με την εταιρια,  παραμενουν τα ερωτηματα:

- τι θα γραφει η ΥΔ του ιδιοκτητη προς την εταιρια

- με ποιες διαταξεις θα παριστα σαν νομιμοποιουμενη σε τακτοποιηση την εταιρια...

- Με ποιες διαταξεις θα αποδεχθει ο μηχανικος την εταιρια..

- πώς θα δικαιολογησει η εταιρια   τα εξοδα στα δικα της βιβλια

 αφου, ούτε ιδιοκτητρια  ειναι... ουτε  μισθωτηριο με δικαιωμα εκδοσης  αδειας εχει...;

-ποια ειναι η φορολογικη αντιμετωπιση του εκμισθωτη για κτισματα - τακτοποιησεις κτισματων -  που εγιναν απο τριτο σε δικο του οικοπεδο;.

[προφανως συμφωνω με τον ιασονα για την εκ δολου παραβιαση των διαταξεων περι τακτοποιησης]

 

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά!

Έχω μία μεζονέτα, η οποία έχει υπαχθεί στον Ν. 4495/17 με περαιωμένη διαδικασία το 2018. 

Όμως, ο συνάδελφος τότε παρέλειψε να περάσει την αποθήκη του υπογείου η οποία έχει πασιφανή διαμερισμάτωση (!). Μάλιστα, η υφιστάμενη κατάσταση συμφωνεί πιο πολύ με την κάτοψη της σύστασης, παρά με την κάτοψη της άδειας. 

Ο ιδιοκτήτης μου ζήτησε να κάνουμε νέα υπαγωγή, καθώς ο προηγούμενος συνάδελφος δεν θέλει να ασχοληθεί. Τους είπα ότι δε γίνεται και μου ζήτησαν το σημείο του νόμου που το λέει ότι απογορεύεται. Και δυστυχώς δε μπορώ να το βρω.

Μπορείτε να με βοηθήσετε, σας παρακαλώ;

Link to comment
Share on other sites

  Κατ' αρχας, "μεζονετα" ειναι διώροφο διαμέρισμα σε πολυκατοικία ή διώροφη μονοκατοικία με εσωτερική σκάλα.

Τί "διαμερισματωση" εχεις στο υπογειο;

Τι δειχνει η αδεια και τί περιγραφει η συσταση

[και πώς ειναι η πραγματικοτητα];

Link to comment
Share on other sites

Έχει ως παρακολούθημα μία αποθήκη στο υπόγειο. 

Η άδεια δείχνει τέσσερις αποθήκες και το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο.

Η σύσταση δείχνει δύο αποθήκες, ένα λεβητοστάσιο, και το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο. 

Στην πραγματικότητα έχουν γίνει οι δύο αποθήκες και το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο. 

Link to comment
Share on other sites

  Ποιός εχει σαν "παρακολουθημα"  μια αποθηκη;

  Σε ποιον ανηκουν οι αλλες αποθηκες;

  Εν τελει, εχεις μεζονετα ή πολυοροφη οικοδομη με συσταση ΟΙ;

Τι γραφει το συμβολαιο σου;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.