Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 086 - Ν. 4495/17] Δικαίωμα υπαγωγής - Χρόνος αλλαγής χρήσης/ανέγερσης


Recommended Posts

 

16 ώρες πριν, ElissavetB said:

Έχει ως παρακολούθημα μία αποθήκη στο υπόγειο. 

Η άδεια δείχνει τέσσερις αποθήκες και το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο.

Η σύσταση δείχνει δύο αποθήκες, ένα λεβητοστάσιο, και το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο. 

Στην πραγματικότητα έχουν γίνει οι δύο αποθήκες και το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο. 

 Επομενως, αλλοιως ειναι στην αδεια, αλλοιως στην συσταση και αλλοιως στην πραγματικοτητα

Θα πρεπει απο κοινου οι δυο συνιδιοκτητες να τακτοποιησετε την αλλαγη χρησης απο βοηθητικο χωρο λεβητοστασιου σε βοηθητικο αποθηκης

και μετα να τροποποιησετε την συσταση.

Μιλας με τον συμβ/φο σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Παρόλα αυτά, το ερώτημά μου, αφορούσε κυρίως το γεγονός ότι η συγκεκριμένη ιδιοκτησία έχει ήδη δήλωση περαιωμένη βάσει του Ν. 4495/17, και μου έχει ζητηθεί να εκδόσω δεύτερη. Ξέρω ότι δε γίνεται, αλλά δε μπορώ να το βρω στη νομοθεσία. Ξέρετε σε ποιο σημείο αναφέρεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, ElissavetB said:

Ξέρετε σε ποιο σημείο αναφέρεται αυτό;

Στο εδάφιο α του άρθρου 99 καθορίζεται ότι «σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο η διαδικασία υπαγωγής αυθαίρετων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος μπορεί, κατ’ επιλογή των ιδιοκτητών, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων είτε με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης».
Δηλαδή, σε κάθε δήλωση περιλαμβάνονται υποχρεωτικά όλες οι αυθαιρεσίες της ιδιοκτησίας.
Σε περίπτωση παράλειψης ή λάθους επεμβαίνεις στην υπάρχουσα δήλωση.

Edited by Σερίφης
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι παρακαλώ τη βοήθειά σας.

Σε Ο.Ι. / αποθήκη υπογείου, σε οικοδομή εντός σχεδίου πόλης για την οποία υπάρχει οριζόντια σύσταση, έχω κληθεί να εκδώσω ΗΤ.

Η οικοδομή κατασκευάστηκε το 1977 και το υπόγειο αποτελείται από αποθήκες. Για την αποθήκη υπάρχει συμβόλαιο μεταγενέστερο, το 2003 βάσει του οποίου πωλήθηκε ως αποθήκη.

Όμως, λόγω του ότι η οριζόντια αυτή ιδιοκτησία έχει ξεχωριστή είσοδο επί του δρόμου (4 σκαλιά και βρίσκεσαι εντός της ιδιοκτησίας), ο ιδιοκτήτης την εκμεταλλεύεται ως κατοικία. Το ίδιο έκανε και ο προηγούμενος.

Εγώ τώρα, πριν την έκδοση της ΗΤ, θέλω να κάνω υπαγωγή στο Ν4495/17 για αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε κατοικία.

Η ερώτηση είναι, γίνεται? Και αν ναι, υπάρχουν προϋποθέσεις? Μπορείτε να βοηθήσετε?

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται. Ως Υπέρβαση Δόμησης Χώρου με μειωμένο Συντελεστή λόγω της υπόγειας στάθμης, με κατάλληλη διόρθωση στο Ε9 του ιδιοκτήτη για να φαίνεται η αλλαγή χρήσης ως κατοικία και προφανώς μετά το έτος 2003 κ.λπ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε.

Θα πρέπει να γίνει και τροποποίηση σύστασης?

Επίσης, να υποθέσω ως αυθαιρεσία θα είναι κατηγορία 4 λόγω παλαιότητας (2003)? Ή κατηγορία 3?

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

Όχι για την υπαγωγή, αλλά αργότερα (αποφασίζει ο ιδιοκτήτης το πότε...) προφανώς και πρέπει να γίνει. Μάλλον μονομερής τροποποίηση - διόρθωση, αφού δεν καταπατούνται κοινόχρηστοι χώροι ή όμορες ιδιοκτησίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.