Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 094 - Ν. 4495/17] Κυρώσεις αυθαιρέτων κατασκευών μετά την 28.07.2011


Recommended Posts

55 λεπτά πριν, teo2 said:

Δημήτρη μου και με το εκκλησάκι τι κάνω? Δεν το είδα?

Πες του το εκκλησάκι να το απομακρύνει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 296
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τότε νομίζω ότι η απάντηση του Δημήτρη είναι πιο πρακτική, δηλ. ζητάς ρεύμα για το κυρίως κτίσμα και δεν αναφέρεις κάτι για το εκκλησάκι, και μεταξύ μας ούτε πρόκειται να ασχοληθεί κανείς.

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, akis73 said:

Τότε νομίζω ότι η απάντηση του Δημήτρη είναι πιο πρακτική, δηλ. ζητάς ρεύμα για το κυρίως κτίσμα και δεν αναφέρεις κάτι για το εκκλησάκι, και μεταξύ μας ούτε πρόκειται να ασχοληθεί κανείς.

Ελα ντε που θέλει να το Νομιμοποιησει. Έκανε την βλακεια του χωρίς να με ρωτησει και τώρα θέλει να είναι και απόλυτα νόμιμος. 

Link to comment
Share on other sites

εγω απαντησα στο ερωτημα για το νομιμο/τακτοποιημενο αυτοτελες κτισμα.

"Σε περίπτωση που έχει αποπερατωθεί αυτοτελές τμή­μα της οικοδομής ή των οικοδομών (π.χ. διαμέρισμα, κατάστημα, κ.λπ.) τα ως άνω στοιχεία της περίπτωσης β’ αφορούν το συγκεκριμένο τμήμα."

https://ecopress.gr/hlektrodothsh-mesv-e-adeies/

τι θα κανει με το "εκκλησακι"...;;;;

ή θα το γκρεμισει

ή θα πληρωνει εσαεί

τί αλλο μπορει;;;

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, dimitris GM said:

εγω απαντησα στο ερωτημα για το νομιμο/τακτοποιημενο αυτοτελες κτισμα.

"Σε περίπτωση που έχει αποπερατωθεί αυτοτελές τμή­μα της οικοδομής ή των οικοδομών (π.χ. διαμέρισμα, κατάστημα, κ.λπ.) τα ως άνω στοιχεία της περίπτωσης β’ αφορούν το συγκεκριμένο τμήμα."

https://ecopress.gr/hlektrodothsh-mesv-e-adeies/

τι θα κανει με το "εκκλησακι"...;;;;

ή θα το γκρεμισει

ή θα πληρωνει εσαεί

τί αλλο μπορει;;;

Το πρόβλημα μου είναι αν θα μπλέξω με την Ναοδομία 

Link to comment
Share on other sites

τι δουλεια εχει η ναοδομια εδω;

Εχεις κοτζαμ αρθρο 94 που τα λεει αναλυτικα ποσα θα πληρωνει...

[απλα αρχισε τα περιεργα ο πελατης..."μου αρεσει" .."εβαλα και μια ιερη  εικονα απο την προγιαγια μου, που την εφερε απο τον Ποντο..." και άλλα τινα...τοιαυτα

Αν του αρεσε τοοοσο πολυ και το ειχε ταξει  στην προγιαγια του ας εκοβε τμ. απο τα κτισματα  και ας το εκανε νομιμα.

 

[τι ξενωνας ειναι αυτος, που τελειωσε μονον το ενα κτισμα προσφατα;  Πότε αρχισε;; ελεγκτης δομησης δεν υπαρχει;]

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα κι από μένα και καλή χρονιά! Κι εγώ προσπαθώ να βάλω τις σκέψεις μου σε σειρά και ζητώ τη βοήθειά σας! Λοιπόν έχω ακίνητο με οικοδομική άδεια του 2006 που προβλέπει υπόγειο 100τ.μ. και ισόγεια κατοικία 100τμ. Το 2010 ρυθμίζεται με ν.3843/10 το υπόγειο που έγινε κατοικία. Δεν ρυθμίζεται όμως το ξεμπάζωμα του υπογείου που εξ αρχής δηλαδή φαινόταν ως ισόγειο. (*τηρήθηκε η στάθμη του υπογείου ωστόσο από τις 3 πλευρές είναι ισόγειο). Επιπλέον προ 2011 κατασκευάστηκε και μία αποθήκη. Τέλος το 2021 κατασκευάσθηκε στέγη με προσβάσιμο χώρο εμβαδού 100τ.μ. ύψους 2,10μ. και πρόσβαση από εξωτερική μεταλλική σκάλα (ουσιαστικά προσθήκη ορόφου δηλαδή).

Επί της διαδικασίας λοιπόν:

1ον) Κάνω δήλωση στο Ν.4495/17 όπου αναφέρω το υπόγειο, το ξεμπάζωμα και την αποθήκη και βάζω «προς έκδοση αδείας» σύμφωνα με το άρθρο 106 κι ας έχει περαιωθεί ο 3843 για το υπόγειο...ή μήπως για το υπόγειο που έχει περαιώσει 3843 πρέπει να πάω με άρθρο 88 , παρ.1 περίπτωση 1 (β), που λέει

«Για την οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση είναι απαραίτητη η δήλωση υπαγωγής στις διατάξεις του άρθρου 96 με την καταβολή παραβόλου ύψους εκατό (100) ευρώ. »???

 2ον) κάνω αίτηση με φάκελο στην ΥΔΟΜ για να κάνει έκθεση αυτοψίας και υπολογισμό προστίμου που ουσιαστικά θα είναι 20%*Τ.Ζ.*τετραγωνικά στέγης. Και αν εκδοθεί η άδεια εντός 1 μήνα δεν πληρώνει καθόλου πρόστιμο διατήρησης σωστά? Τέλος το πρόστιμο ανέγερσης μπορεί να το πληρώσει σε 30 δόσεις.

3ον) εκδίδω άδεια νομιμοποίησης για το χώρο της στέγης και για ότι είχε γίνει πριν το 2011 κι έχω βάλει στο Ν.4495/17.

Προφανώς υπάρχει περίσσια δόμησης και όλα μπορούν να νομιμοποιηθούν. Πρακτικά, μπερδεύομαι στο πώς θα δηλώσω τα ποσοστά υπέρβασης στη δήλωση Ν.4495/17...Τι κατηγορία θα το βάλω? (αυθαίρετα υπογείου 100τμ+αποθήκη 10τμ)/(επιτρεπόμενα περιοχής 400τ.μ. ) = 28% άρα κατηγορία 4 και δεν θα αναφερθώ καθόλου στην προσθήκη ορόφου? 

Πώς τα ακούτε όλα αυτά οέο? Πονοκέφαλος με πιάνει....

 

 

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.