Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αφου δεν βγηκε σχετικη υπουργικη αποφαση

-και μεχρι   να εκδοθει-

δεν γινεται τακτοποιηση στα κοινοχρηστα που παραμενουν κοινοχρηστα

[πχ. ενα λεβητοστασιο στον ακαλυπτο  που εξυπηρετει ολη την οικοδομη]

απλο.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται Δημήτρη. Υποβάλλεται δήλωση υπαγωγής από όλους τους συνιδιοκτήτες του ακινήτου.... Χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα.... Ούτε πολεοδομικό, ούτε ιδιοκτησιακό.

Link to comment
Share on other sites

σωστα....η απαντησή σου εχει λογικη

Δεν ειχε καμμια δουλεια το Υπουργειο να παραπεμψει σε μια ΥΑ...που ξεχασαν να βγαλουν  και δεν θα βγαλουν ποτέ...

-  για  ενα θεμα που μπορει να  λυθεί με αποφαση του 100% .

 Κατα τα λοιπα, σημερα δεν υπαρχει προβλεψη τακτοποιησης τους απο τον νομο.

Επομενως,  σε ποιά διαταξη θα στηριχθει ο μηχανικος για να κανει τετοια τακτοποιηση...αφου δεν υπαρχει   και τί θα γραψει στην έκθεσή του????

 

και μετα θα ερθει ο καθε "στραβοστόμης" και θα σου πει

"δεν ειναι νομιμο, διοτι  λείπει η υπουργικη..."

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπερδευόμαστε, όπως είπα και εγώ και ο Ιάσονας υπήρχε και στους προηγούμενους νόμους αυθαιρέτων και εξακολουθεί να υπάρχει η δυνατότητα δήλωσης υπαγωγής για όλες τις αυθαιρεσίες που βρίσκονται στους κοινόχρηστους χώρους ενός ακινήτου. Αυτός παραμένει και ο ορθότερος τρόπος υπαγωγής κατά τη γνώμη μου. Το θέμα με την ιδιοχρήση είναι καινούριο φρούτο και θέλει μεγάλη προσοχή σε όποιον το χρησιμοποιεί. Αφενός γιατί αναφέρει την έκδοση μιας υπουργικής απόφασης που θα ορίζει τις λεπτομέρειες η οποία ακόμη δεν έχει εκδοθεί. Αφετέρου κατά τη γνώμη μου όπως έχω αναφέρει και αλλού, η διάταξη αυτή ήθελε να λύσει περιπτώσεις συνήθως εκ κατασκευής που έχουν λειτουργική εξάρτηση. π.χ. επέκταση διαμερίσματος στον κοινόχρηστο ακάλυπτο στο οποίο τμήμα εκ των πραγμάτων δεν έχει πρόσβαση κανένας άλλος ιδιοκτήτης και άρα ουσιαστικά έχει χάσει την έννοια του κοινόχρηστου. Θεωρώ ότι δεν θα πρέπει να χρησιμοποιείται για ανεξάρτητες κατασκευές σε κοινόχρηστους χώρους π.χ. μια ανεξάρτητη αποθήκη στον ακάλυπτο επειδή απλώς εγώ δηλώνω ότι την χρησιμοποιώ μόνο εγώ.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, danaikaterina said:

Ξεχωριστή δήλωση για τα κοινόχρηστα

Αν έχουμε δύο ιδιοκτήτες με 4 ΟΙ κάνουμε μια Δήλωση  και τα φύλλα καταγραφής αναφέρονται σε κάθε ΟΙ,Γιατί δεν μπορούμε να βάλουμε και σε ένα φύλλο τα κοινόχρηστα και πρεπει  να κάνουμε άλλη δηλωση;

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, janna said:

Αν έχουμε δύο ιδιοκτήτες με 4 ΟΙ κάνουμε μια Δήλωση  και τα φύλλα καταγραφής αναφέρονται σε κάθε ΟΙ,Γιατί δεν μπορούμε να βάλουμε και σε ένα φύλλο τα κοινόχρηστα και πρεπει  να κάνουμε άλλη δηλωση;

αρθρο 83 παρ.2 εδ. β

 

 

δαναη,

προφανως δεν αφορα την περιπτωση της επεκτασης στα κοινοχρηστα απο καποιον για δικο του λογαριασμο.

Εδω πραγματι παμε με το "εκ κατασκευης"  ή με το " ιδιοχρησιμοποιηση" , ασχετως οτι στη συνεχεια δεν εδωσαν καμμιά λύση και  δεν  μπορει να γίνει  συμβολαιο....

Το θεμα μας ειναι πώς και με ποιές διατάξεις τακτοποιείται μια κατασκευη/αυθαιρεσια στα κοινοχρηστα, που παραμενει κοινης χρησης.

Ως προς την περιτωση αυτη "θα" εκδοθει  ΥΑ.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν χώρο ημιυπόγειο που περιέχει τρεις οριζόντιες ιδιοκτησίες , 82,5τμ , 22τμ και 11τμ αποθήκες, η μια θα μετατραπεί σε κύριο χώρο (τα 82,50τμ) ενώ οι άλλες παραμένουν ως έχουν, από παλιά μέτρηση το οικόπεδο ήταν 192τμ που φαινόταν σε οικοδομική άδεια του 1969 και στην κάτοψη υπογείου της αδείας του 1969 οι οριζόντιες ιδιοκτησίες δεν έχουν  καμία σχέση με την πραγματικότητα  ,ενώ η σύσταση του 1989 που έγινε μεταγενέστερα της άδειας  ταυτίζεται και με την πραγματικότητα, η μέτρηση του οικοπέδου της σύστασης είναι 182τμ, από την μια πλευρά του οικοπέδου υπάρχει ρυμοτομούμενο κομμάτι 2τμ, μπορώ να βασιστώ στην κάτοψη της σύστασης που είναι και η πραγματικότητα ; το ρυμοτομούμενο κομμάτι μας επηρεάζει στο θέμα (κατηγορίας 1) ; τα 10τμ που είναι η διάφορα των τετραγωνικών οικοπέδου  της άδειας από την σύσταση (έξω από το κτίσμα) χρειάζεται να τακτοποιηθούν;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 

επειδή έχω κολλήσει μπορεί να μου πει κάποιος αν η κατηγορία 1 συνδυάζεται με κατηγορία 2 (και με τις άλλες κατηγορίες);

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.