Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

5 ώρες πριν, AsiM said:

το πρόβλημα είναι ότι οριστικοποίησα ήδη τη δήλωση γιατί έπρεπε να προλάβω την 30/6 και τελικά έβαλα 1 διαμερισμάτωση κατ. 1 και 1 λοιπή παράβαση (για τις μικροαλλαγές στις εξωτ. διαστάσεις και τα ανοιγματα).

Αν το γυρίσω σε υπαγωγή και το πάρει τελικά σε κατ. 3 πρέπει να περάσω επιτροπή κλπ κλπ, γιατί θα αυξηθεί το πρόστιμο >20% , οπότε λέω να το γυρίσω σε υπαγωγή αλλά να μη το δοκιμάσω ξανα κατ. 3, αλλά να βάλω τις αλλαγές στο περίγραμμα με τα τετραγωνικά τους κατ. 1 και τα ανοίγματα λοιπή παράβαση. ή απλά να το αφήσω ως έχει.

1 φκ - Κατ. 1 -διαμερισμάτωση και 1 φκ - κατ.3 πάντως δεν το δεχόταν με τίποτα, γι'αυτό αναγκάστηκα και το έκλεισα έτσι.

 

edit : μόλις μίλησα με το ΤΕΕ , μου είπε ότι εφόσον οι αλλαγές που έχω στο περίγραμμα και στα κουφώματα έγιναν πριν το 1975 δεν μπορούν να μπουν κατ.3 (γι'αυτο δεν το έπαιρνε το σύστημα) θα πρέπει να μπουν και αυτά κατ. 1 με αναλυτικό - 1 λοιπή παράβαση, όπως το έκανα δηλαδή Thx God

Μα αν όλες οι αυθαιρεσίες έγιναν προ του 1975 γιατί δεν βάζεις όλες τις παραβάσεις που διαπίστωσες σαν μία ενιαία προ του 1975 παράβαση κατηγορίας 1 και να πληρώσεις μόνο τα 250€? Ο νόμος δεν λέει ότι διαχωρίζεις με κάποιο τρόπο τις παραβάσεις που έγιναν προ του 1975 σε παραβάσεις δόμησης ή αλλαγής χρήσης ή διαμερισμάτωση ή με αναλυτικό κτλ. Όσες είναι προ του 1975 πάνε ως κατηγορία 1. Άρα δηλώνεις τα πάντα ως μία μόνο παράβαση κατηγορίας 1 και ξεμπερδεύεις κατά τη γνώμη μου.

Edited by geokar74
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω με την ευκαιρία και εγώ κάτι αν και δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο θέμα.

Σε ΟΑ του 1974 για οικόπεδο εντός σχεδίου αποτυπώνεται στο διάγραμμα κάλυψης εκτός από τη θέση του νέου κτίσματος και ένα αυθαίρετο κτίσμα με διαστάσεις 9,00Χ5,55 (το οποίο προφανώς έπρεπε να γκρεμιστεί προτού φτιαχτεί το καινούργιο). Ωστόσο το παλαιό αυτό αυθαίρετο κτίσμα δεν γκρεμίστηκε εξ ολοκλήρου και απόμεινε ένα τμήμα 4,20Χ3,80. 

Το ερώτημα είναι αν μπορώ να δηλώσω αυτό το αυθαίρετο εναπομείναν κτίσμα ως προϋφιστάμενο του 1975 (φαίνεται σε Α/Φ και στο διάγραμμα κάλυψης της ΟΑ του 1974) ή για κάποιο λόγο θα έχει πρόβλημα η ΟΑ του 1974 επειδή ακριβώς δεν γκρεμίστηκε εξ ολοκλήρου το αυθαίρετο αυτό κτίσμα που περιγράφονταν στο διάγραμμα κάλυψης αλλά ένα τμήμα του παρέμεινε.

Παραθέτω και ένα PDF για να γίνει πιο κατανοητό αυτό που ρωτώ.

ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΚΑΛΥΨΗΣ ΟΑ 1974.pdf

Edited by geokar74
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πως είναι αυτά φίλε ΚΑΝΑ. Τρως ένα κόλλημα και σκέφτεσαι μήπως κάνεις καμιά γκάφα από το πουθενά.

Και εγώ θεωρώ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι το εναπομείναν τμήμα μπορεί να δηλωθεί ως κατηγορία 1 αλλά δεν ξέρω μην τυχόν αυτό δημιουργούσε πρόβλημα στην εγκυρότητα της ΟΑ επειδή δεν γκρεμίστηκε εξ ολοκλήρου το αυθαίρετο πριν φτιαχτεί το νέο κτίσμα.

Απ' ότι καταλαβαίνω θεωρείς ότι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα και ότι το εναπομείναν τμήμα πάει ως κατηγορία 1, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Μα τα αυθαίρετα δεν τα εξετάζουμε σαν να εκδίδαμε Ο.Α δηλαδή σαν ΥΔΟΜ. Οπότε  δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

Έχω την εξής περίπτωση.

Κατά την άδεια (1970): πολυκατοικία που αποτελείται από υπόγειο, ισόγειο (όπου και βρίσκεται η κεντρική είσοδος), 5 όροφοι και δώμα

Κατά την πραγματικότητα και κατά τη σύσταση (1971): πολυκατοικία που αποτελείται από β' υπόγειο, α' υπόγειο (όπου βρίσκεται τελικά η κεντρική είσοδος), ισόγειο (το οποίο είναι υπερυψωμένο), 5 όροφοι και δώμα.

Το διαμέρισμα ενδιαφέροντος βρίσκεται στο υπερυψωμένο ισόγειο και φαίνεται ότι καταλαμβάνει κοινόχρηστο χώρο όμως στην πραγματικότητα ο κοινόχρηστος χώρος κατασκευάστηκε στον υποκείμενο όροφο. 

Πως το υπολογίζω; 

ΚΑΤΟΨΗ ΑΔΕΙΑΣ.jpg

ΚΑΤΟΨΗ ΣΥΣΤΑΣΗΣ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια οριζόντια ιδιοκτησία ισογείου που κατεβαίνεις τρία σκαλάκια  σε εξαοροφη πολυκατοικία είναι  κατάστημα στο συμβόλαιο με άδεια του 1961 που φαίνεται βοηθητικός χώρος στην άδεια, θα κάνω τακτοποίηση με τον νόμο 4495/17 για να γίνει κύριος χώρος κατάστημα, θα ήθελα να ρωτήσω με ποιον τρόπο μπορούμε να μετατρέψουμε το ήδη τακτοποιημένο κατάστημα σε κατοικία, μήπως και με την τακτοποίηση μπορεί ταυτόχρονα να γίνει και η αλλαγή χρήσης ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 15/7/2021 at 4:17 ΜΜ, vagias said:

Καλησπέρα σας...

Έχω την εξής περίπτωση.

Κατά την άδεια (1970): πολυκατοικία που αποτελείται από υπόγειο, ισόγειο (όπου και βρίσκεται η κεντρική είσοδος), 5 όροφοι και δώμα

Κατά την πραγματικότητα και κατά τη σύσταση (1971): πολυκατοικία που αποτελείται από β' υπόγειο, α' υπόγειο (όπου βρίσκεται τελικά η κεντρική είσοδος), ισόγειο (το οποίο είναι υπερυψωμένο), 5 όροφοι και δώμα.

Το διαμέρισμα ενδιαφέροντος βρίσκεται στο υπερυψωμένο ισόγειο και φαίνεται ότι καταλαμβάνει κοινόχρηστο χώρο όμως στην πραγματικότητα ο κοινόχρηστος χώρος κατασκευάστηκε στον υποκείμενο όροφο. 

Πως το υπολογίζω;... 

 

 

Τα σχέδια που καταθέτεις είναι το α' της οικοδομικής άδειας και το β' όπως έγινε στην πράξη ο ισόγειος όροφος και το σχέδιο αυτό το β' υπάρχει και στην σύσταση?
Και κατόπιν εσύ εξετάζεις το αριστερό ή το δεξιό διαμέρισμα όπως βλέπουμε το σχέδιο?

Link to comment
Share on other sites

On 22/5/2021 at 11:00 ΠΜ, dimitris GM said:

μπορει

αρθρο96 παρ. α]

"κατοικιων ή μή, σε κτιρια με επικρατουσα χρήση κατοικια"

 

Καλησπέρα και από εμένα, η απορία μου εμένα είναι η εξής: ότι αν είναι ένα μόνο φύλλο καταγραφής με υπηρεσίες κατηγορίας 1 (για το ισόγειο κατάστημα για παράδειγμα που έχω εγώ) με επικρατούσα χρήση κτιρίου κατοικία το σύστημα κλωτσάει και δεν μπορεί να προχωρήσει..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.