Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

αν έκανε τακτοποίηση του "εντός ιδιοκτησίας", αποδέχεται ότι το "εκτός" είναι σε δημόσια έκταση, άρα όχι δικό του

συνεπώς, δεν ισχύει το ποσοστό υπέρβασης (έχω την εντύπωση ότι υπερβάσεις δεν νοούνται σε τακτοποιημένα)

μπερδεμένο (κατασκευαστικώς)

Link to comment
Share on other sites

Σε ακίνητο με Ο.Α. του 1993, εκτός σχεδίου, διαπιστώθηκαν υπερβάσεις δόμησης (μεγάλες) και καλυψης (ελάχιστες) και μετά από συνταξη νεου τοπογραφικού διαπιστωθηκε και μετατοπιση του κτιρίου κατα 2,5 μέτρα αλλά σε συννομη θεση. 

Ενα τμήμα δηλαδή βρίσκεται εντός περιγράμματος αδείας και ενα αρκετά σημαντικό ξεφευγει. 

Παω με Ο.Α. αλλά η αποκλιση από το ίχνος/αποτυπωμα της αδειας απογειώνει τα ηδη υψηλά προστιμα των υπερβάσεων καθως το ΤΕΕ στη Θεσσαλονικη μετα απο ερώτημα θεωρεί δεδομένο οτι οτιδήποτε βρίσκεται εκτός αποτυπώματος αδείας πρεπει να παρει ΥΔ ΥΚ και όχι μετατόπιση με ΚΑΤ 3 (παρόλου που αυτό ειναι γενική πρακτική πολλών μηχανικών οι οποίοι μεταφράζουν το "δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις" μόνο ως προς τη θέση και οχι ως προς το σύνολο του κτιρίου οπως αυτό ειναι σημερα σε σχεση με την οικ. άδεια).

Εχουμε καταλήξει καπου από τον 4178 σχετικά με αυτό (help desk, ΥΠΕΚΑ, ΤΕΕ); 

 

Ψαχνοντας αν υπάρχει καποιος αλλος τρόπος χειρισμού, μήπως υπάρχει δυνατότητα με καποιο τρόπο να κάνω ενημέρωση φακέλου μονο για την θέση του ακινήτου και μετά/ή παράλληλα να προχωρήσω σε ενταξη στον 4495;

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με τη άποψη του ΤΕΕ, με το σκεπτικό ότι η (απλή) μετατόπιση σε άλλη σύννομη θέση δεν χρειάζεται υπαγωγή, αλλά ενημέρωση φακέλλου (αυτό που κάναμε συνήθως)

Η παράγραφος ιδιδ είναι σαφής

 

Στην περίπτωσή σου τώρα, θα το αντιμετώπιζα ως εξής:

- κατηγορία 3 για μετατόπιση

- υ.κ. για όση επιφάνεια είναι εκτός νόμιμου περιγράμματος (ασχέτως αλλαγής θέσης)

- υ.δ. για την επί πλέον δόμηση

 

πάντως, μερική ενημέρωση φακέλου (δίχως υπαγωγή) δεν γίνεται 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την άποψη του ΤΕΕ και στο ν. 4178 τα ίδια λέγαμε. Η παραβίαση πολεοδομικών διατάξεων αφορά και τις υπερβάσεις ΣΔ, ύψους και χρήσης. 

Πρακτικά η διάταξη της κατηγορίας 3 για λανθασμένη ανέγερση κτιρίου αφορά μόνο ένα εντελώς "καθαρό" (χωρίς καμία αυθαιρεσία) κτίριο το οποίο ανεγέρθηκε σε λανθασμένη-σύννομη όμως-θέση.

Ενημέρωση άδειας δεν μπορεί να γίνει από τη στιγμή που υπάρχουν αυθαιρεσίες και γενικά αλλάζει το διάγραμμα δόμησης καθώς και οι λοιπές μελέτες (αρχιτεκτονική μελέτη κλπ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τακτοποιώ ένα ακίνητο με τρεις οριζόντιες ιδιοκτησίες και τα κοιν/στα. Ολες οι αυθαιρεσίες είναι λοιπές (αναλυτικός) και κατ.3. Βάζω ένα 250άρι σε κάθε οριζόντια για τις λοιπές (αναλυτικός). Τις παραβάσεις κατ.3 τις βάζω σαν μία ή άνα οριζόντια ιδιοκτησία;;; Ποιά η γνώμη σας;;;

 

Εκανα δοκιμές στο σύστημα και σε όσα φύλλα καταγραφής να βάλω κατ.3 βγάζει πρόστιμο ένα 250άρι. Οπότε μάλλον πήρα την απάντηση μου.

Edited by d.styl
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Βάζω ένα 250άρι σε κάθε οριζόντια για τις λοιπές (αναλυτικός).

Αν ο ιδιοκτητης ειναι ενας εγω θα εβαζα μια για ολα.

Ας μας πει και καποιος αλλος τη γνωμη του

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα μια λοιπή παράβαση και θα και θα εγραφα στη τεχνικη εκθεση ποιες ακριβώς αυθαιρεσιες περιλαμβάνονται στη λοιπή παραβαση.

Link to comment
Share on other sites

Οι ιδιοκτήτες είναι δύο. Ένας έχει Α&Β όροφο και ο άλλος το ισόγειο. Νομίζω έχει συζητηθεί και στον Ν4178 ότι οι λοιπές σε αυτές τις περιπτώσεις πάνε ανά ορίζοντα ιδιοκτησία σε χωριστά φύλλα καταγραφής.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις μία δήλωση για όλα, αντιμετωπίζεις το ακίνητο σαν ενιαίο και όχι σαν οριζόντιες, οπότε κατά τη γνώμη μου θα βάλεις μία λοιπή παράβαση και για τις 3 οριζόντιες. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το πού βρίσκονται οι παραβάσεις

Αν είναι στα κ/χ, τότε μια δήλωση

Αν είναι στα διαμερίσματα, μία υπαγωγή ανά διαμέρισμα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.