Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλημέρα & καλή εβδομάδα,

 

Διαβάζοντας και τις παραπάνω απόψεις των συναδέλφων & έχοντας εκφράσει και πριν λίγες μέρες την αμφιταλαντευόμενη άποψή μου για το ποια είναι η σωστή επιλογή κατηγορίας:

 

Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε κύρια, σε υπόγεια στάθμη εντός σχεδίου, η οποία παραμένει υπόγεια και αποτελεί μη αυτοτελή χώρο,

εντάσσεται (χωρίς κανέναν υπολογισμό) στην κατηγορία 4, σύμφωνα με ββ & γγ;

 

Χρειάζεται να αναμένουμε κάποια διευκρινιστική εγκύκλιο γι αυτές τις περιπτώσεις;;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τουλάχιστον σε αυτό συμφωνούμε όλοι.

  .......Δεν συνυπολογίζονται επιφάνειες εντός του περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές που δεν δημιουρ- γούν αυτοτελείς χώρους, όπως σοφίτες, εσωτερικοί

εξώστες και υπόγεια.......

 

Ο αριθμητήε είναι 0 άρα Κ4.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Σε εκτός σχεδίου τεμάχιο, συνολικού εμβαδού 6377,40 μ2 έχω σταυλική εγκατάσταση, χωρίς άδεια.  Υπάρχουν δύο κτίρια (ισόγεια) κολλητά, τα οποία έχουν συνολικό εμβαδό 568,87 + 193,35 = 762,22 μ2 και δύο χώροι ημιυπαίθριοι, εμβαδού συνολικού 42,17 + 77,55 =  119,72 μ2. Τέλος ένας στέγαστρο επιφάνειας 53,44 μ2 και δύο σιλό.

 

Απορίες: 

1) Αφού έχω επιτρεπόμενη κάλυψη 10%, επιτρέπεται να καλύψω 0,1 * 6377,4 = 637,74 μ2. Αφού δεν έχω Ο.Α. κάνω: ((762,22 + 119,72 )-637,74))/637,74= 244,20/637,74=0,38 ή 38%, οπότε πάω στην κατηγορία 4 (άσχετα με τα θέμα που συζητήθηκε όσον αφορά την υπαρξη Ο.Α. και την Κ4). Είναι σωστός ο τρόπος που το υπολογίζω?

 

2) Στο φύλλο καταγραφής , στη θέση που λέει Ο.Α. βάζω "όχι, υπέρβαση δόμησης πάνω από 500" και προφανώς τα τετραγωνικά που ζητάει εκεί είναι όλα τα υλοποιημένα χωρίς άδεια.

 

3) Οι ημιυπαίθριοι, τα σιλό και το στέγαστρο θα μπουν σαν λοιπές παραβάσεις? Για τα σιλό θα πρέπει να πάρω τιμές αγοράς για να να βρω τον αριθμό των λοιπών παραβάσεων?

Link to comment
Share on other sites

Τα κτήρια που γράφεις να υποθέσω ότι είναι σταύλοι.

Εγώ συμφωνώ με τον τρόπο που το υπολογίζεις , για Κ4 (υπάρχει όμως και άλλη άποψη, όπως θα διάβασες)

και μάλιστα νομίζω ότι είναι με το άρθρο 2 του  ΠΔ του 85 και η κάλυψη είναι μέχρι 0,30.

Και τα σιλό και όλα ,είναι στις σταυλικές εγκαταστάσεις με 300,00ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τουλάχιστον σε αυτό συμφωνούμε όλοι.

  .......Δεν συνυπολογίζονται επιφάνειες εντός του περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές που δεν δημιουρ- γούν αυτοτελείς χώρους, όπως σοφίτες, εσωτερικοί

εξώστες και υπόγεια.......

 

Ο αριθμητήε είναι 0 άρα Κ4.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Αυτή την άποψη έχω κι εγώ με τα μέχρι τώρα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Δυόροφο κτίσμα χωρίς άδεια. Το ισόγειο 50 τμ δηλωμένο με Τρίτση (Β φάση). Ο Α όροφος 50 τμ δηλωμένος με 4178 ως κατηγορία 5. Το οικόπεδο είναι πλέον  εντός σχεδίου. Η επιτρεπόμενη δόμηση του οικοπέδου είναι 150 τμ. Ο Α όροφος δεν υπερβαίνει το 40 40 20 των επιτρεπόμενων. Μπορεί ο Α όροφος αν μεταφερθεί στον 4495 να δηλωθεί κατηγορία 4?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό είναι και μια απο τις αλλαγές του ν4495 προς την ευνοική γιατί όχι και σωστότερη αντιμετώπιση απο τον ν4178.

Πιστεύω πως ναι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. (το σίγουρο)

Άρθρο 121 - Μεταβατικές

3.   Αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις που έχουν υπαχθεί στην κατηγορία 5 του άρθρου 9 του ν.4178/2013, εφόσον πληρούν τις προϋποθέσεις της κατηγορίας 4 του άρθρου 96, μπορούν, ύστερα από σχετική συμπληρωματική δήλωση υπαγωγής στις διατάξεις του παρόντος, να ενταχθούν στην ανωτέρω κατηγορία χωρίς την καταβολή πρόσθετου παραβόλου.

 

2. (αναμένεται διευκρίνιση)

50+50=100 < 150 --> ποσοστό υπέρβασης 0% < 20% --> Κατ. 4

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΑΔΕΙΑ = 45μ2 (η συγκεκριμένη οριζόντια ιδιοκτησία)

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ = 45 + 65 (ημιυπαίθριοι) = 110μ2 (η συγκεκριμένη οριζόντια ιδιοκτησία)

ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΗ ΔΟΜΗΣΗ = 900μ2 (το σύνολο του κτιρίου)

 

Στον 4178 θα ελεγα:          65/45 = 144,44% >40% --------> ΚΑΤ.5

Στον 4495 μπορω να πω:  65/900 ή 65/(900*χιλιοστα ιδιοκτησιας) ?     

Με λίγα λόγια, λαμβάνουμε υπόψει μας τα χιλιοστα της ιδιοκτησίας για την επιλογή κατηγορίας ή όχι?  (για την επιλογή συντελεστών υπέρβασης είναι σίγουρο ότι τα λαμβάνουμε υπόψιν)

 

υ.γ. Επισης μπορειτε να δωσετε ενα πρακτικο παραδειγμα του τι σημαινει οτι "οι ημιυπαιθριοι δεν συνυπολογιζονται μεχρι του ποσοστου υπερβασης 80% του πολεοδομικου μεγεθους καλυψης και δομησης με την προυποθεση οτι εχουν ενταχθει στους νομους ....." ?

Σημαινει, στην περιπτωση μου οτι θα λαβω υποψει μου μονο το 20%*65 = 13μ2?  

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.