Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Πιστεύω ότι τα χιλιοστά μπαίνουν στον παρανομαστή.

Υπάρχουν δύο απόψεις για την Κ4. (Εντός σχεδίου)

1)  (0,20Χ65)/(χιλ.Χ900,00)

2)  [45(+0,2Χ65)- (χιλ. Χ900,00)]/(χιλ.Χ900,00)  Με την 2η συμφωνώ και εγώ.

 

Με τους η/χ έτσι το καταλαβαίνω και εγώ , όπως το γράφεις.

Ελπίζω να μην έκανα κάπου λάθος.

Δες και εδώ  http://www.michanikos.gr/topic/50351-αρθρο-096-ν-449517-κατηγορία-4-αυθαιρέτων-κατασκευών/?p=942997

Link to comment
Share on other sites

Για την Κατηγορία στην περίπτωση Ο.Ι. θα βάλω στον ΑΡΙΘΜΗΤΗ τα ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ τμ (ΥΔ) όπως τα αναφέρει ο νόμος και στον ΠΑΡΟΝΟΜΑΣΤΗ θα πολ/σω χιλιοστά Ο.Ι.ΧΕμβαδόν οικοπέδουΧΣΔ είτε σημερινό, είτε αυτόν που ίσχυε κατά την έκδοση της Ο.Α. (όποιος από τους 2 είναι ευμενέστερος για τον ιδιοκτήτη).

 

Για τον Υπολογισμό του Συντελεστή τετραγωνιδίου ΥΔ, χρησιμοποιώ τον ίδιο τύπο, αλλά στην περίπτωση αυτή, υποχρεωτικά βάζω τον σημερινό Σ.Δ. 

 

Μου τα επιβεβαίωσε σήμερα και στο ΤΕΕ, το Helpdesk.

Με βάση αυτό τον υπολογισμό, είχα Κ5 στον 4178 και με την μεταφορά θα μου βγει Κ4, αλλά έχουμε τη σπάθα της Στατικής μελέτης πάνω από το κεφάλι μας...

Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτό τον υπολογισμό, είχα Κ5 στον 4178 και με την μεταφορά θα μου βγει Κ4, αλλά έχουμε τη σπάθα της Στατικής μελέτης πάνω από το κεφάλι μας...

 

 

 

Την εχεις ετσι κι'αλλιως ομως, ακομα κι αν παραμεινεις στον 4178. 

Αρα η μεταφορα συμφερει γιατι γλυτωνεις την αγορα Σ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Το 20% για τους ημιϋπαίθριους πώς προκύπτει συνάδελφοι; Όταν γράφει "δεν συνυπολογίζονται μέχρι υπέρβαση 80%", αυτό δεν σημαίνει ότι όταν η υπέρβαση είναι π.χ. 60% (σ.σ. του επιτρεπόμενου, δηλ. σημερινού ή εποχής άδειας) τότε δεν συνυπολογίζεται τίποτα? Μόνο αν οι ήδη ρυθμισμένοι ημ/θριοι είναι >80% του επιτρεπόμενου συνυπολογίζεται το υπερβάλλον, όσο κι αν είναι.

 

Παράδειγμα:
Ας υποθέσουμε 7τμ μόνο τα νόμιμα στην άδεια και 23τμ η υπέρβαση (εκ των οποίων 5 η αυθαίρετη επέκταση και 18 οι ημ/θριοι), σύνολο 30τμ κατοικίας. Έστω ότι βάσει χιλιοστών συνιδιοκτησίας επί του οικοπέδου τα επιτρεπόμενα με τους σημερινούς όρους δόμησης είναι 20τμ για την εν λόγω ιδιοκτησία.

Με 4178 είχαμε 23/7 = 328% -> Κατ. 5
Με 4495 έχουμε 23/20 = 115% -> Κατ. 5
Εάν όμως τα 18τμ ημ/θρίων έχουν ρυθμιστεί σωστά με τον Ν.3843 και άρα δεν επιλέγω συμψηφισμό με τα παλαιότερα πρόστιμα, τότε επειδή 80%x20=16τμ, μόνο τα 2τμ των ημ/θρίων θα συνυπολογιστούν για την επιλογή κατηγορίας. Οπότε έχουμε 5+2 = 7 και 7/20=35% -> Κατ. 4
 

Edited by Alex99
Link to comment
Share on other sites

Για την Κατηγορία στην περίπτωση Ο.Ι. θα βάλω στον ΑΡΙΘΜΗΤΗ τα ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ τμ (ΥΔ) όπως τα αναφέρει ο νόμος και στον ΠΑΡΟΝΟΜΑΣΤΗ θα πολ/σω χιλιοστά Ο.Ι.ΧΕμβαδόν οικοπέδουΧΣΔ είτε σημερινό, είτε αυτόν που ίσχυε κατά την έκδοση της Ο.Α. (όποιος από τους 2 είναι ευμενέστερος για τον ιδιοκτήτη).

 

Για τον Υπολογισμό του Συντελεστή τετραγωνιδίου ΥΔ, χρησιμοποιώ τον ίδιο τύπο, αλλά στην περίπτωση αυτή, υποχρεωτικά βάζω τον σημερινό Σ.Δ. 

 

Μου τα επιβεβαίωσε σήμερα και στο ΤΕΕ, το Helpdesk.

Με βάση αυτό τον υπολογισμό, είχα Κ5 στον 4178 και με την μεταφορά θα μου βγει Κ4, αλλά έχουμε τη σπάθα της Στατικής μελέτης πάνω από το κεφάλι μας...

 

 

Ευαγγελία σημαντικό αυτό το νέο (+1) αφού  βάζει στην θέση του το θέμα και απαντά στην .... ταλάντευση  περί του αριθμητή για την επιλογή της ΚΑΤ.4-5  επιβεβαιώνοντας  το :

συντ κατ.(4-5) = αυθαίρετα / επιτρεπόμενα 

όπως ανέφερα προηγούμενα στο #155

 

και όχι : (αυθαίρετα+αδείας) / επιτρεπόμενα .....

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Σωστά.

Ακριβώς. Και νομίζω ότι δεν θα βάζαμε εύκολα το Υ, ακόμη και σε πλήρως αυθαίρετο εφόσον δεν παρουσιάζει προβλήματα μακροσκοπικά ο Φ.Ο. Εγώ βάζω και μου φέρνουν και μια ΥΔ οι ιδιοκτήτες ότι ουδέποτε στο παρελθόν υπήρξαν βλάβες που επισκευάστηκαν και σήμερα είναι αφανείς....Μας το είχε πει σε κάποιο σεμινάριο ο Δ. Κλαδάκης και κάνω χρήση γιατί το θεωρώ εύστοχο.

Link to comment
Share on other sites

Ευαγγελία σημαντικό αυτό το νέο (+1) αφού  βάζει στην θέση του το θέμα και απαντά στην .... ταλάντευση  περί του αριθμητή για την επιλογή της ΚΑΤ.4-5  επιβεβαιώνοντας  το :

συντ κατ.(4-5) = αυθαίρετα / επιτρεπόμενα 

όπως ανέφερα προηγούμενα στο #155

 

και όχι : (αυθαίρετα+αδείας) / επιτρεπόμενα .....

Εννοείται ότι δεν μπορεί να αθροίζουμε κουκιά με φασόλια...Καλό μεσημέρι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω εξολοκλήρου αυθαίρετο κτίσμα για το οποίο υπάρχει βεβαίωση από το ΙΚΑ ότι τα ένσημα για  τα μπετά, τα κτίρια, τα επιχρίσματα και τα πατώματα μπήκαν τον 8ο του 1992. Έχω αεροφωτογραφία του 1994 που φαίνεται το κτίριο κανονικά (δεν υπάρχει αεροφωτογραφία του 1993 ή 1992). Μπορώ να το πάω με παλαιότητα 1983 έως 1992? Πιθανότατα έβαλε κουφώματα, ηλεκτρολογικά και υδραυλικά μετά το 1992. Πως με επηρεάζει αυτό? 

Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.