Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Παύλο δεν έβαλα το θέμα της περαίωσης για θέμα συμβολαίου .

Όπως σωστά λες αυτά τα έχουμε πει και μάλιστα βλέπω ότι και οι συμβολαιογράφοι αρχίζουν να το δέχονται.

Την έβαλα γιατί πιστεύω ότι αυτό που λέει στο άρθρο 2 η απόφαση  ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/27454/2631 δεν έχει κάποιο νόημα και δεν ξέρω για ποιο λόγο το έχουν βάλει.

Εσύ πως το μεταφράζεις αυτό;  .... υποχρεούται μέσα σε διάστημα έξι (6) μηνών από την πληρωμή του
παραβόλου να ολοκληρώσει την ηλεκτρονική υποβολή των απαραίτητων δικαιολογητικών στο
πληροφοριακό σύστημα.

Kαι τελικά έχει κάποιο νόημα το συγκεκριμένο;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

οτι εξαιρείται η ΜΣΕ διότι ο νόμος λέει για 5 χρόνια. Εννοεί για όλα τα υπόλοιπα (αλλά δεν το έγραψαν εκεί οπότε δικαίως προβληματιζόμαστε).

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπετε να επανέλθω στο θέμα της κοινής δήλωσης του άρθρου 99α: Ο πελάτης έχει τις 5 στις 7 ΟΙ της πολυκατοικίας. Μία από αυτές είναι κλειστό γκαράζ που άλλαξε χρήση σε κατοικία και χρυσοπληρώθηκε με τον 3843. Επειδή και οι υπόλοιπες ΟΙ έχουν αυθαιρεσίες, μήπως υπάρχει τρόπος να συμψηφίσουμε το υψηλό παλιό πρόστιμο και με άλλες ΟΙ εκτός του γκαράζ;  Για να γίνει μία κοινή δήλωση πρέπει οπωσδήποτε να ενταχθούν σε αυτή και τα υπόλοιπα 2 διαμερίσματα + τα κοινόχρηστα;

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

για τα δικα "του" δικαιουται με μια δηλωση.

Αν πηγαινε και με τους αλλους   2 με κοινη δηλωση,  [που κανενας δεν το συμβουλευει]

θα επρεπε να καλυπτεται το συνολο των ιδιοκτητων.

[Για τον συμψηφισμο, θα σου πει καποιος. ]

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ευχαριστώ!
Μία δήλωση για τα δικά του είχα υπόψη μου κι εγώ, αλλά διάβασα τι έγραψες τον Ιούνιο εδώ και σε συνδυασμό με πρόσφατες αναρτήσεις στα διάφορα group του fb, μου μπήκαν δεύτερες σκέψεις :)

Η αλήθεια είναι ότι το άρθρο μιλάει για το σύνολο γενικά και αόριστα και όχι το σύνολο των ΟΙ ανά ιδιοκτήτη (όπως είχες γράψει κι εσύ). Αλλά πρακτικά δεν γίνεται να τους μαζέψεις όλους με το στανιό. Για τον συμψηφισμό δεν ανησυχώ, αρκεί να επιτρέπεται η κοινή δήλωση για όλες τις ΟΙ του ίδιου ιδιοκτήτη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

σε αυθαιρεσίες σε ενιαία οικοδομή με άδεια, σε οικόπεδο με κάθετη συνιδιοκτησία, (η άδεια ήταν και για τους 2 ιδιοκτήτες) , για τη ρύθμιση των αυθαιρεσιών, πρώτον  μπορώ να κάνω μια ενιαία δήλωση. (θεωρώ πως ναι) , και δεύτερον εάν στο ποσοστό του ενός ιδιοκτήτη (50%) έχει το 25% αυτός και το 25%το ανήλικο τέκνο του, τότε στην υπευθ. δήλωση ιδιοκτήτη θα πρέπει να το αναφέρω ή δεν είναι απαραίτητο ? με το Ε9 τι γίνεται? ανεβάζω μόνο του ενός ιδιοκτήτη (50%) και του άλλου (25%) ? ρωτάω γιατί δεν μου έχει ξανατύχει τέτοια περίπτωση...τέλος στα ΦΚ για τους ιδιοκτήτες, πρέπει να βάλω και το ανήλικο τέκνο στη φόρμα του ΤΕΕ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ξεκαθαρισε τι εννοεις "ενιαια οικοδομη ...σε καθετη..." καθως και  το ιδιοκτησιακο

και τι αυθαιρεσιες  υπαρχουν

 

Link to comment
Share on other sites

Ιδιοκτησιακό (1ος ιδιοκτήτης - 50% , 2ος ιδιοκτήτης 50% αδέλφια) - ο 2ος ιδιοκτήτης πέθανε προ 8ετίας και έτσι έχουν από 25% η κόρη (ανήλικη) και 25% η γυναίκα του

η άδεια είχε βγει στα 2 αδέλφια - οικοδομή με υπόγειο. Η σύσταση κάθετης είχε γίνει πριν την έκδοση της άδειας και περιελάμβανει και την οικοδομή - όταν λεω ενιαία εννοώ ότι είχε βγει μια άδεια και ότι δεν υπάρχουν 2 οικοδομές στο οικόπεδο. αυθαιρεσίες υπάρχουν και στα 2 τμήματα, λόγω συμμετρίας κτιρίου, και αφορούν σε κλείσιμο ΗΧ και ξεμπάζωμα. 

Edited by ΠΑΝΟΣ27
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΠΑΝΟΣ27 said:

Ιδιοκτησιακό (1ος ιδιοκτήτης - 50% , 2ος ιδιοκτήτης 50% αδέλφια) - ο 2ος ιδιοκτήτης πέθανε προ 8ετίας και έτσι έχουν από 25% η κόρη (ανήλικη) και 25% η γυναίκα του

η άδεια είχε βγει στα 2 αδέλφια - οικοδομή με υπόγειο. Η σύσταση κάθετης είχε γίνει πριν την έκδοση της άδειας και περιελάμβανει και την οικοδομή - όταν λεω ενιαία εννοώ ότι είχε βγει μια άδεια και ότι δεν υπάρχουν 2 οικοδομές στο οικόπεδο. αυθαιρεσίες υπάρχουν και στα 2 τμήματα, λόγω συμμετρίας κτιρίου, και αφορούν σε κλείσιμο ΗΧ και ξεμπάζωμα. 

σημείωση: Η οικοδομή ήταν μία λόγω και της χρήσης του ισογείου (κατάστημα) που είχαν από κοινού τα 2 αδέλφια

Link to comment
Share on other sites

Για την υπαγωγή που θέλω να ολοκληρώσω, χρησιμοποίησα τα σχέδια της άδειας, σημειώνοντας τις αλλαγές και βάζοντας δικό μου πινακάκι και σφραγίδα. Χρειάζεται να ανεβάσω και τα αρχικά της άδειας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.