Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

ΑΓαπητοί συνάδερφοι έχει ετοιμάσει κανείς ένα υπόδειγμα για την υπεύθυνη δήλωση που θα δίνουμε στους ιδοκτητες να υπογράφουν?

Θέλω να σιγουρευτώ κυριώς για το αν έχω γράψει σωστά τα άρθρα στα οποια δεν εμπίπτει κ.τ.λ....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συναδελφοι

Ειχα την ατυχια να πρεπει να τελειωσω τακτοποιηση για πωληση την πρωτη εβδομαδα του νεου νομου.

Σε αυθαιρετο με κατηγορια 3 (διαφορα σε διασταση κουφωματων) και μια λοιπη παραβαση για διανοιξη νεων κουφωματων το συστημα μου ζηταει διαγραμμα καλυψης και τομη. Νομιζω οτι  ο προηγουμενος νομος δεν ζητουσε αυτα τα σχεδια οταν δεν υπηρχε παραβαση σε τετραγωνικα.

Τι να δειξω σε ΔΚ που εχει μονο κουφωματα;

Link to comment
Share on other sites

ΑΓαπητοί συνάδερφοι έχει ετοιμάσει κανείς ένα υπόδειγμα για την υπεύθυνη δήλωση που θα δίνουμε στους ιδοκτητες να υπογράφουν? Θέλω να σιγουρευτώ κυριώς για το αν έχω γράψει σωστά τα άρθρα στα οποια δεν εμπίπτει κ.τ.λ....

 

http://www.michanikos.gr/files/file/1481-%CE%BD44952017-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CF%85%CE%BD%CE%B7-%CE%B4%CE%AE%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%AE%CF%84%CE%B7/

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συναδελφοι

Ειχα την ατυχια να πρεπει να τελειωσω τακτοποιηση για πωληση την πρωτη εβδομαδα του νεου νομου.

Σε αυθαιρετο με κατηγορια 3 (διαφορα σε διασταση κουφωματων) και μια λοιπη παραβαση για διανοιξη νεων κουφωματων το συστημα μου ζηταει διαγραμμα καλυψης και τομη. Νομιζω οτι  ο προηγουμενος νομος δεν ζητουσε αυτα τα σχεδια οταν δεν υπηρχε παραβαση σε τετραγωνικα.

Τι να δειξω σε ΔΚ που εχει μονο κουφωματα;

Καταρχάς κάνε επεξεργασία πατώντας το κουμπί "επεξεργασία" και βάλε τονισμό στο κείμενό σου. 

 

Στο θέμα σου τώρα. Δες μήπως σε καλύπτει αυτό που αναφέρει στην κατηγορία 3 για μετατόπιση ανοιγμάτων. Αν για παράδειγμα στην άδεια προβλέπονταν δυο πόρτες και η μία μετατοπίστηκε. Αν σήμερα έχει τρία ανοίγματα, σωστά κατά τη γνώμη μου έκανες χρήση αναλυτικού.

Στο ν. 4495 και στον ν. 4178, δεν υπήρχε υποχρέωση υποβολής δ. κάλυψης και κάτοψης μόνο όταν υπήρχαν αποκλειστικά αυθαιρεσίες υπολογισμένες με αναλυτικό. Αυτό δεν έχει αλλάξει.

Το σύστημα "διαβάζει" κατηγορία 3 και κατηγορία 4 (αναλυτικός) οπότε μάλλον γι αυτό απαιτεί τα δικαιολογητικά αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Με τους τόνους έχω τσακωθεί....

Ευχαριστώ για την απάντηση. Απλά η συμβολαιογράφος ήθελε το πεντάφυλλο να γράφει "περαίωση" και αν δεν έχεις ανεβάσει όλα τα αρχεία, γράφει οριστική υπαγωγή. Σε αντίθεση με άλλους συναδέλφους που ξέρω ότι δεν έχουν ακόμα ανεβάσει αρχεία ούτε στον 4014, εγώ δεν ησυχάζω αν δεν δω τα αρχεία να γράφουν 0.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ότι ενώ ξεκίνησε στον 4178 δεν θα ολοκληρώσει με τον 4178 αλλά θα αποπερατώσει με τον 4495 ποιος το αποφασίζει; εσύ; Εννοείται ότι χρειάζεσαι νέες δηλώσεις αφού θα υπαχθείς σε νέο νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Έχω μία ΕΤΑΙΡΙΑ (ΟΕ) η οποία είχε κάνει υπαγωγή στον 3843.

Τώρα κάνω υπαγωγή στον 4495.

Έχω 2 επιλογές:

 

1η επιλογή:

Να γράψω στο πεδιο ιδιοκτήτης την επωνυμία της εταιρίας (όπως είχα κάνει στον Ν.3843), να διαλέξω το κουτάκι ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ 100% και ν'αφήσω κενό πατρώνυμο κλπ.

2η επιλογή:

Να κάνουν την υπαγωγή οι 2 εκπρόσωποι της εταιρίας (οι οποίοι έχουν ποσοστά 60% και 40% και οι οποίοι δύναται να ενεργούν ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΥ).

 

Λέτε να υπάρξει μελλοντικά πρόβλημα αν διαλέξω την 2η επιλογή?

(απο το γεγονος δηλαδη οτι στον 3843 ειχε κανει αιτηση η ΕΤΑΙΡΙΑ και τωρα θα συμψηφιστουν προστιμα 3843 σε δηλωση που φαινονται σαν αιτουντες 2 φυσικα προσωπα και οχι 1 νομικο προσωπο).

Ρωτάω γιατι στο αρθ.99, παρ.α. δεν ειναι σαφες τι πρεπει να γινει.

Απο την μία λεει οτι την αιτηση υποβαλλει ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ (και η εταιρια ειναι οντως ο ιδιοκτητης), απο την αλλη λεει οτι δικαιωμα υπαγωγης εχει ο νομιμος εκπροσωπος.

Λετε να διαλεξω την κουρτινα 1 να τελειωνω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Έχω μία ΕΤΑΙΡΙΑ (ΟΕ) η οποία είχε κάνει υπαγωγή στον 3843.

Τώρα κάνω υπαγωγή στον 4495.

Έχω 2 επιλογές:

 

 

Η τακτοποίηση έχει να κάνει με το ακίνητο και όχι με τον ιδιοκτήτη. Αν είχε πουληθεί το ακίνητο σου με 3843 το 2010 ο νέος ιδιοκτήτης θα μπορούσε να κάνει δήλωση στον Ν4495 και να εντάξει λοιπές παραβάσεις.

 

Πιστεύω ότι μπορείς να το κάνεις και με τις 2 περιπτώσεις αλλά επίσης και με την χρήση του νόμιμου εκπροσώπου, στο όνομά του για λογαριασμό της εταιρείας. 

Link to comment
Share on other sites

#engant

Από το αρχικό σου μήνυμα κατάλαβα ότι θέλεις να κάνεις μεταφορά της δήλωσης στον 4495. Σε αυτή την περίπτωση ισχύει η απάντησή μου ότι θα πρέπει να κάνεις νέες εξουσιοδοτήσεις κλπ. Αν σκοπεύεις να ολοκληρώσεις τη διαδικασία με τον 4178 τότε δεν έχεις καμία δουλειά με τον 4495 και προφανώς δεν χρειάζεσαι κανένα νέο δικαιολογητικό.

 

#Clemenza

Και τα 2 σωστά είναι. Όπως σου απάντησαν οι συνάδελφοι για το συμψηφισμό προστίμων το θέμα είναι να αφορούν το ίδιο ακίνητο, ανεξάρτητα αν έχει αλλάξει ο ιδιοκτήτης. Εγώ πάντως αυτό που κάνω όταν ο ιδιοκτήτης είναι εταιρία είναι: στη δήλωση βάζω τα στοιχεία και το ΑΦΜ της εταιρίας και εξουσιοδοτήσεις και δηλώσεις παίρνω από τους νόμιμους εκπροσώπους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.