Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17 ] Επιλογή κατηγορίας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 719
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ το βάζω 4 (και ας έχει ολική κάλυψη οικοπέδου)

Γιατί? γιατί είναι δεδομένο το σκόντο που κάνει για όλα τα κτίσματα προ του 1975 και 1985

δηλ

1. πρόστιμα ελάχιστα

2. επ' αόριστη απαλλαγή από κατεδάφιση

3. δεν απαιτεί για αυτά  μελέτη στατικής επάρκειας

4. δεν απαιτεί  εξαγορά σ.δ (σε αντίθεση με τα κατηγ 5)

κατά κάποιο τρόπο τα θεωρεί τελειωμένα μετά τα .....30 χρόνια 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ με υγεία ,

 

Μετα απο αυτοψία σε βιομηχανικό κτήριο με οικοδομική αδεία του 1971 προεκύψε οτί η εξωτερικές διαστάσεις είναι σωστές και σύμφωνες με την αδεία. Κατ΄επεκτάση του κυρίου κτίσματος υπήρχε στήν αδεία ανεξάρτητος χώρος w.c. οποίος δεν κατασκευαστήκε. Επίσης, το γήπεδο στο οποίο βρίσκεται το νέο κτήριο ήταν κατα την εκδόση της αδείας εκτός σχεδίου και επείτα απο πράξη εφαρμογής μπήκε στο σχέδιο. Θέλω να ρώτησω αν υπαρχεί νοήμα να εξετασούμε την πλαγίες αποστάσεις του κτήριου άπο τα ορία , διότι έχει γίνει πράξη εφαρμογής και έχει αλλάξει το σχήμα της ιδιοκτήσιας (γηπέδου) . Επίσης, δύναται λόγο της μη κατασκεύης του w.c. να εκδόσουμε βεβαίωση νομιμότητας

 

Ευχαριστώ πολύ

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, panapara1 said:

Θέλω να ρώτησω αν υπαρχεί νοήμα να εξετασούμε την πλαγίες αποστάσεις του κτήριου άπο τα ορία , διότι έχει γίνει πράξη εφαρμογής και έχει αλλάξει το σχήμα της ιδιοκτήσιας (γηπέδου) .

Όχι

Παράθεση

Επίσης, δύναται λόγο της μη κατασκεύης του w.c. να εκδόσουμε βεβαίωση νομιμότητας

Ναι

Edited by Impοser
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω μία περίπτωση ΚΑΤΗΓΟΡΊΑΣ 5, αλλά θέλω να την μοιραστώ μήπως δεν σκέφτομαι κάτι σωστά...

Λοιπόν κτίριο εντός σχεδίου με άδεια του 1984 σε τεράστιο οικόπεδο, έχει σύμφωνα με την άδεια Ισόγειο 100τμ και Α όροφο 50τμ.  Τελικά έχει χτίσει αυθαίρετα άλλα 50 τμ στον Α όροφο και 30 τμ δώμα, κι έχει υπέρβαση δόμησης =5% , υπέρβαση κάλυψης=5% και υπέρβαση ύψους 25% καθότι στην περιοχή το maxYψος είναι 8μ κι αυτός έχει 10μ. Υπόψη δεν υπάρχει σύσταση οριζ. ιδιοκτησιών. Είμαι ξεκάθαρα κατηγορία 5 σωστά?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με μια πρώτη ματιά φαίνεται ότι πηγαίνει κατηγορία 5 όπως αναφέρεις. 

1. Μήπως κάποια υπέρβαση δόμησης προέρχεται από κλείσιμο Η.Χ;

2. Κατά το χρόνο έκδοσης Ο.Α, μήπως το επιτρεπόμενο ύψος ήταν μεγαλύτερο, ώστε να κάνεις σύγκριση με τα τότε επιτρεπόμενα-στο οικόπεδο-μεγέθη;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπα...ούτε το ένα ούτε το άλλο... Ερώτηση: αν το τακτοποιούσα ως κατηγορία 5 θα μπορούσε να χτίσει πιο δίπλα άλλο κτίριο αφού έχει τόσο Σ.Δ. να περισσεύει? 

Link to comment
Share on other sites

Pavlos33 πρόκειται για μία υπαγωγή αυθαιρέτου που είχα κάνει προ 3ετίας και τώρα την ελέγχω και κλείνω σχέδια και λοιπά αρχεία. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι και χρόνια πολλά. Θα ήθελα την βοήθειά σας στο εξής θέμα. Σε οικόπεδο με μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση 400,00m2 , εκδόθηκε οικοδομική άδεια για 189,00m2. (Στην οικοδομική άδεια αποτυπώνονται κάποια παλιά κτίσματα χωρίς διαστάσεις τα οποία υπάρχουν και σήμερα και είναι προ 75) .

Γνωρίζοντας ότι ''Τα μεγέθη συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους δόμησης που ισχύουν σήμερα στην περιοχή ή αυτούς που ίσχυαν κατά την ημερομηνία έκδοσης της οικοδομικής άδειας.''

Σήμερα στο οικόπεδο υπάρχει συνολική Δόμηση= 411,60m2. Δηλαδή η αυθαίρετη επιφάνεια είναι

411,60-189,00=222,60m2 

Ποιος είναι ο σωστός τρόπος επιλογής κατηγορίας ; 

α)40%*400=160,00m2 ,  411.60-400.00=11.60m2 (είναι η υπέρβαση της επιτρεπόμενης δόμησης της περιοχής) 

 Αυθαίρετα=222,60μ2 

222,60/400=55,65%->(κατηγορία 5)

222,60/400+(0.40*400)=39.75% (κατηγορία 4) 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.