Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17 ] Επιλογή κατηγορίας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα,

θα ήθελα μια βοήθεια στο παρακάτω, γιατί κοιτάω μια παλιά δήλωση και έχω κολλήσει αν έχω υπολογίσει σωστά Κατηγορία και υπέρβαση.

Έχω τελείως αυθαίρετο διαμέρισμα δώματος επιφάνειας 86.88 τ.μ. σε κτίριο με οικοδομική άδεια.

Επιφάνεια 51.61 τ.μ. είναι προ 1975 Κατηγορίας 1 και τα υπόλοιπα 35.27 τ.μ. είναι  μεταξύ 1982-1992.

Στο κτίριο υπάρχει σύσταση και  το διαμέρισμα του δώματος έχει ποσοστό 163,296/1000.

Επιτρεπόμενη δόμηση οικοπέδου=488,65 τ.μ.

Επιτρεπόμενη δόμηση διαμερίσματος σύμφωνα με ποσοστό= 488,65 Χ0,163296=79,79 τ.μ.

Για κατηγορία: 79,79Χ0,4=31,916 τ.μ. < 86,88 τ.μ. Άρα Κατηγορία 5

Για ποσοστό υπέρβασης: 86,88/79,79= 1,08 > 100%  Άρα από 100%-200% υπέρβαση.

Είμαι σωστή;

Μπορώ με κάποιον τρόπο να μην υπολογίσω την Κατηγορία 1 στα ποσοστά αυτά για να γλιτώσω την 5 ή το αυξημένο πρόστιμο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 719
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

26 λεπτά πριν, gianna2 said:

Είμαι σωστή;

Ναι.

Παράθεση

Μπορώ με κάποιον τρόπο να μην υπολογίσω την Κατηγορία 1 στα ποσοστά

Όχι, δεν μπορείς.
Όμως σύμφωνα με την εγκύκλιο 2 "ο έλεγχος του υπολογισμού της υπέρβασης έως 40% μπορεί να γίνεται για μέρος ή το σύνολο του κτιρίου, μετά από συναίνεση του συνόλου των αντίστοιχων συνιδιοκτητών, ακόμα και στην περίπτωση που έχουν υποβληθεί μεμονωμένες δηλώσεις υπαγωγής για επιμέρους ιδιοκτησίες του ακινήτου".

Edited by Διογένης
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Αυτό με την εγκύκλιο 2 το έχω δει, και η αλήθεια είναι πως έχω κάνει και ρύθμιση στο ισόγειο, αλλά και πάλι δεν την γλιτώνει την κατηγορία 5. Το πρόβλημα ξεκινάει στο ότι έχουν μικρά ποσοστά από την σύσταση.

Μόνο με όλο το κτίριο θα υπήρχε ελπίδα αλλά δεν έχω στοιχεία για τις άλλες ιδιοκτησίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Kυριοι καλησπερα και Χρονια Πολλα ! 

Παρακαλω πειτε μου αν εχει διευκρινηστει καπου επισημα το εξης:

Στο αρ.96 στη Κατηγορια 4 , αναφερει οτι αλλαγες χρησης σε εντος σχεδιου περιοχες δεν προσμετραν στην κατηγορια (και πανε αυτοματα κατ.4) . 

Η ερωτηση μου ειναι αν το ιδιο ισχυει και για τα εντος οικισμου ακινητα.

Η ερωταπαντηση του ΤΕΕ Πελ/σου με αρ.2533 αναφερει γενικα πως ισχυουν. 

Κατα το γραμμα του νομου προφανως δεν ισχυουν. 

Εχω περιπτωση εντος οικισμου με αλλαγη χρησης αποθηκων υπογειου σε αυτοτελεις κατοικιες και αλλες παραβασεις και θελω να δω αν μπορω να κανω υπαγωγη στη Κατ.4 των παραβασεων κατι που θα συμβει μονο αν οι αλλαγες χρησης δεν προσμετραν στα ποσοστα αυτα.

Εχω κανει ερωτημα με μειλ στο ΤΕΕ και περιμενω.

Αν σε καποιον εχει τυχει και το εχει ψαξει , παρακαλω ας το μοιραστει εδω.

Ευχαριστω και Καλη Πρωτοχρονια ευχομαι !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χρόνια πολλά και καλή Πρωτοχρονιά.

Όπως πολύ σωστά το έθεσες, σίγουρη απάντηση δεν μπορεί να δoθεί καθώς δεν αναφέρεται ρητά στο νόμο. Όμως, αν δούμε το παράρτημα Α, για τον υπολογισμό προστίμου, στα εντός σχεδίου συμπεριλαμβάνονται και οι οικισμοί. Άρα, κατ΄ αναλογία θα μπορούσαμε να ισχυριστούμε ότι το ίδιο ισχύει και για την εφαρμογή της εν λόγω διάταξης. Εξάλλου και το ΤΕΕ απαντά με τις γνωστές ερωτοαπαντήσεις, οι οποίες δεν έχουν καμία περισσότερη εγκυρότητα από τις συζητήσεις που κάνουμε εδώ.

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς στην όμορφη Μυτιλήνη. Βαστάτε γερά σε όλα όσα έρχονται.

Edited by Pavlos33
  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/12/2023 at 12:53 ΜΜ, sakelsakel said:

Η ερωτηση μου ειναι αν το ιδιο ισχυει και για τα εντος οικισμου ακινητα.

Όχι, δεν ισχύει.
Δεν είναι θέμα γράμματος ή πνεύματος νόμου. Η διατύπωση είναι σαφέστατη.

14 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Όμως, αν δούμε το παράρτημα Α, για τον υπολογισμό προστίμου, στα εντός σχεδίου συμπεριλαμβάνονται και οι οικισμοί.

Αντιθέτως, ο διαχωρισμός είναι σαφής και στο παράρτημα.
Αναφέρεσαι στο δεύτερο τετραγωνίδιο όπου επιλέγεις «ναι» είτε η περιοχή είναι εντός σχεδίου είτε εντός οικισμού.
Με το διαζευκτικό δηλώνεται ο διαχωρισμός των δύο περιπτώσεων που, για το συγκεκριμένο τετραγωνίδιο, οδηγούν στην ίδια επιλογή.

Edited by Σερίφης
  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα…συνεπώς οι απόψεις διιστανται προφανώς… σας ευχαριστω συνάδελφοι. …η λογική θα έλεγε πάντως ότι έπρεπε να ισχύει και στους οικισμούς.θα δω τι θα μου πουν και από το ΤΕΕ αν απαντήσουν,και (ανάλογα τη ψυχολογία της ημέρας :) :) ) θα πάρω μια απόφαση. Καλή χρόνια σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το αυθαίρετο υπόγειο (δεν υπήρχε καν ως στάθμη στην Ο.Α.) υπολογίζεται στο ποσοστό για τον προσδιορισμό της Κατηγορία αυθαιρέτου Ν. 4495/17;

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Occultist said:

Το αυθαίρετο υπόγειο (δεν υπήρχε καν ως στάθμη στην Ο.Α.) υπολογίζεται στο ποσοστό για τον προσδιορισμό της Κατηγορία αυθαιρέτου Ν. 4495/17;

Εάν βρίσκεται εντός σχεδίου η εντός οικισμού δεν υπολογίζεται για την εύρεση της Κατηγορίας.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.