Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

κατ'επιλογή των ιδιοκτητών

Αφού λέει ξεκάθαρα κατ' επιλογή, ό,τι και να κάνεις σωστό είναι. Πιο "καθαρή" δουλειά είναι ξεχωριστά, όμως καμιά φορά συμφέρει λίγο να τα βάλεις όλα μαζί.

 

 

Στην εμβαδομέτρηση Ο.Ι., η μεσοτοιχία με το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο, υπολογίζεται εξ ολοκλήρου στην Ο.Ι.;

Το σύνηθες είναι να δίνεται εξολοκλήρου στην ιδιοκτησία, όπως κάνουμε και με τους εξωτερικούς τοίχους. Μόνο μεταξύ ιδιοκτησιών το πάμε μισό-μισό.  Ακόμη και αν αποφασίσεις να το πας μισό-μισό με το κλιμακοστάσιο, δεν προκύπτει αυθαιρεσία όταν το περίγραμμα του διαμερίσματος που αποτυπώνεις ταυτίζεται με της άδειας, μόνο και μόνο επειδή μετράς τον εξωτερικό τοίχο διαφορετικά.

 

 

Να έχετε στα υπόψιν ότι ο κτηματολόγος Ν.Ερυθραίας Αττικής δεν δέχεται βεβαιώσεις του 4178 για συμβόλαια μετά την 3η Νοεμβρίου, θα κλάψουν μανούλες λέμε.

Αν δεν είμαστε σε οριστική υπαγωγή, η ημερομηνία αυτοψίας που εμφανίζεται στην βεβαίωση αλλάζει ακόμη και τώρα σε 2/11, που έχει ισχύ μέχρι 2/1/18. Πολλοί συμβ/φοι και συναφή επαγγέλματα δεν έχουν κατανοήσει ότι δεν αναγράφει πουθενά ημερομηνία έκδοσης η βεβαίωση, αλλά μόνο αυτοψίας. Εγώ τους λέω ότι την εξέδωσα 2/11 με αυτοψία 2/11 και δεν μιλάει κανείς.

Για περαιωμένες δηλώσεις που δεν αλλάζει η ημερομηνία αυτοψίας, όταν θα ενεργοποιηθεί η μεταφορά από 4178 σε 4495, αυτή θα γίνεται χωρίς επανυπολογισμό προστίμου, ΜΣΕ κλπ προδιαγραφές του νέου νόμου, αλλά μεταφορά μόνο για την έκδοση βεβαίωσης. Εγώ αυτό έχω καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για περαιωμένες δηλώσεις που δεν αλλάζει η ημερομηνία αυτοψίας, όταν θα ενεργοποιηθεί η μεταφορά από 4178 σε 4495, αυτή θα γίνεται χωρίς επανυπολογισμό προστίμου, ΜΣΕ κλπ προδιαγραφές του νέου νόμου, αλλά μεταφορά μόνο για την έκδοση βεβαίωσης. Εγώ αυτό έχω καταλάβει.

Προκύπτει από κάπου το συγκεκριμένο συμπέρασμα?

Link to comment
Share on other sites

Στην ενημερωτική εκδήλωση στην Τρίπολη αναφέρθηκε από την νομικό του ΥΠΕΝ ότι η διατύπωση των παρ.5 και 6 του άρθρου 98 είναι ασαφής και ότι θα υπάρξει διόρθωση με τροπολογία ώστε η διάταξη να συμβαδίζει με την αιτιολογική έκθεση (δηλαδή θα αναδιατυπωθεί ώστε να απαιτούνται σωρρευτικά και οι δύο προϋποθέσεις). Έτσι θα απαιτείται να υπάρχουν εκ κατασκευής οι ίδιες αυθαίρετες υπερβάσεις σε όλους τους τυπικούς ορόφους της οικοδομής με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει....

Δηλαδή Θα ελέγχουμε και τα από κάτω ή πάνω διαμερισματα? Με το μάτι? Πως θα έχουμε πρόσβαση?Θα π΄ρεπει να έχουμε και τα σχεδια των υπόλοιπων ορόφων?

Link to comment
Share on other sites

Προκύπτει από κάπου το συγκεκριμένο συμπέρασμα?

Αναφερόμουν στην διαδικασία όπως περιγράφεται σε αυτό το θέμα.

Κοντός ψαλμός αλληλούια.. Μεθαύριο που είπαν ότι θα ενεργοποιηθεί η μεταφορά θα μάθουμε τις λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

εχω ΟΙ που ρύθμισα με ν4178 και περαιωσα διαδικασια με συναίνεση του 51% των συνιδιοκτητων διοτι ειχε επεκταθει στον ακαλυπτο (ιδια επεκταση σε ολους τους οροφους). Η συμβ/φος δεν μπορουσε να τροποποιησει τη σύσταση ηθελε συναίνεση 100%. Τωρα μου ζηταει βεβαιωση οτι η αυθαιρεσια  ειναι ιδια σε ολους τους οροφους για να γινει η τροποποιηση και να πωληθει. Το ερωτημα ειναι αφου η ρυθμιση εγινε με τον ν4178, μπορει να χρησιμοποιησει τη βεβαιωση αυτη? επισης εδω διαβασα μονο για ΥΔ μηχανικου (εχει αναρτηθει και υποδειγμα) οχι για βεβαιωση που μιλαει το αρθρο 98 παρ. 6.  Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

να της πεις οτι κανει "λαθος"

 

στο 98 παρ. 9 υπαρχει ξεχωριστη ρυθμιση για τακτοποιηση με το 51%
ανεξαρτητη απο  το "εκ κατασκευης" και το "σε ολους τους οροφους"...της παρ. 5.

[το ιδιο υπηρχε και στον 4178]

 

 το αν απαιτειται τροποποιηση της συστασης σε ολες τις ΟΙ,

ή μονον στην  δικη σου που εσυ τακτοποιεις...δεν προκυπτει απο το νομο.

Περιμενουμε εγκυκλιο...και οι συμβολαιογραφοι να μην βιαζονται...

 

Επίσης  θα πρεπει να σου απαντησει,

αν θα πρεπει να ειναι τακτοποιημενες και ολες οι υπολοιπες ΟΙ -όπως επιτασσει ο 4495-

 

αλλά,   πώς θα το ξερεις εσυ αυτο??

 

- η παρ. 5  ειναι "αλλη" περιπτωση   και να μην  συγχεει την παρ. 5  με την παρ. 9

 

 

και βεβαια, περιμενουμε να διασαφηνισθουν με εγκυκλιο -ή τροποποιηση-  οι  λεπτομερειες εφαρμογης  του αρθρου 98,

αλλά και αλλων αρθρων..

 

υγ

 

"εχει μια δημιουργικη ασαφεια  ο 4495..  αυτο του το αναγνωριζουμε." :mrgreen:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση Δημητρη.

απο οτι εχω καταλαβει θελει να κανει μονομερως τροποποιηση της συστασης ο πελατης μου.

Ο ενας συνιδιοκτητης αρνηται να συναινέσει ειναι τσακωμενοι και δεν εχει προβει σε οποιαδηποτε ρυθμιση στα δυο διαμερισματα του.

"Επίσης  θα πρεπει να σου απαντησει,

αν θα πρεπει να ειναι τακτοποιημενες και ολες οι υπολοιπες ΟΙ -όπως επιτασσει ο 4495-"

που το λεει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

αφου για την συσταση ΟΙ απαιτει βεβαιωση νομιμοτητας

 

και για την τροποποιηση της συστασης επισης  απαιτειται...

 

[και με τον 4014 και τον 4178 και τον  4495]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

εμβόλιμη ερώτηση ...Λέγοντας τροποποίηση ΣΟΙ φαντάζομαι εννοείς και άλλων  ΟΙ πλην αυτής του ενδιαφερόμενου.....

Link to comment
Share on other sites

σωστα

διοτι,  αν οι συντακτες των επιτροπων του νομου.... ειχαν προβλεψει και ειχαν γραψει οτι

"η τροποποιηση θα γινει μονον ως προς ιδιοκτησια του αιτουντα"

 

δεν θα υπηρχε κανενα  απολυτως προβλημα

ειπαμε 

"εχει μια δημιουργικη ασαφεια αυτος ο νομος"

 

υγ

περιμενουμε μια απαντηση απο τον γιαν...

δξ τι "αποφαση πηραν οι συμβολαιογραφοι για το θεμα"

 

δλδ καποιοι, επιφυλαξαν στον εαυτο τους το δικαιωμα  και θα επαιρναν "αυτοι" απόφαση

ως προς το "αληθες" περιεχομενο του νομου

για την δικη μας δουλεια και την δικη μας ευθυνη...

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.