Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

Καλησπέρα. Δυο ερωτήσεις και από εμένα.

1) Σε οικοδομή με πολλά διαμερίσματα ( 8 συγκεκριμένα) οι 4 θέλουνε να τακτοποιήσουνε τον η/υ χώρο τους και μια λοιπή παράβαση για αλλαγές σε ανοίγματα. Μπορώ να βάλω τους 4 διαφορετικούς ιδιοκτήτες σε μία δήλωση για να μοιραστούν το κόστος της λοιπής ?

2) Σε περίπτωση που δεν γίνεται να τακτοποιήσουν και οι 4 μαζί.... σε κλείσιμο η/υ χώρου βάζετε και λοιπή για το κούφωμα ή θεωρείται ότι κατά κάποιο τρόπο "εμπεριέχεται " στην ΥΔΚΧ του ημιυπαιθρίου ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το μια δήλωση για κάθε ιδιοκτήτη από που προκύπτει? έχω την εντύπωση ότι μπορούν να ομαδοποιηθούν οι ιδιοκτήτες ακόμα και αν δεν έχουν όλο το κτίριο..όχι?

Link to comment
Share on other sites

1) Μία δήλωση για κάθε ιδιοκτήτη.

2) Όχι. Δεν βάζεις λοιπή για το κούφωμα.

 

 

Το μια δήλωση για κάθε ιδιοκτήτη από που προκύπτει? έχω την εντύπωση ότι μπορούν να ομαδοποιηθούν οι ιδιοκτήτες ακόμα και αν δεν έχουν όλο το κτίριο..όχι?

 

 

μια δηλωση για καθε ιδιοκτητη

με τους δικους του μειωτικους συντελεστες και ό,τι αλλο δικαιουται καθε ενας.

 

Να μην  γνωριζει ο είς... τι τακτοποιει ο έτερος...

 

ξερουν  οι παθοντες.....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Έχω πολυώροφη οικοδομή με σύσταση οριζοντίου. Καταασκευή, άδεια, σύσταση το 1980.

 

Το ισόγειο αποτελείται από την είσοδο της πολυκατοικίας και ισόγειο κατάστημα. Υπάρχει πατάρι του καταστήματος το οποίο έχει επεκταθεί αυθαίρετα πάνω από την είσοδο, σε κοινόχρηστο χώρο δηλαδή και υπάρχουν οι από πάνω όροφοι κατοικιών οι οποίοι εκτείνονται νόμιμα πάνω από την είσοδο.

 

Στην σύσταση δεν φαίνεται αυτή η επέκταση του παταριού. Επίσης η επέκταση δεν έχει γίνει από την κατασκευή του κτιρίου αλλά περίπου πριν από 20 χρόνια. Τώρα θα μου πεις και αν είχε γίνει από την κατασκευή....πως αποδεικνύεται ?

 

1. Μπορώ να βασιστώ στην παράγραφο 5 του άρθρου 98 και να τακτοποιήσω αυτόν τον χώρο και στην συνέχεια να τον ενσωματώσει ο ιδιοκτήτης με μονομερή τροποποίηση σύστασης όπως γράφει στην παράγραφο ? Πρέπει να ισχύουν ταυτόχρονα τα (α) και (β) γιατί ξαναλέω στην σύσταση δεν υπάρχει η επέκταση.

 

2. Σε εμένα ισχύει το (β) δεδομένου ότι η επέκταση αυτή υπάρχει και στους άλλους ορόφους αλλά είναι νόμιμη. Υπενθυμίζω την παράγραφο : 

 

5. Ειδικώς στις περιπτώσεις οριζόντιας ιδιοκτησίας με παραβάσεις που αφορούν την επέκταση αυτής καθ’ ύψος ή κατά πλάτος (οριζόντιας) και την κατάληψη κοινοχρήστου ή κοινοκτήτου χώρου, είναι δυνατή η υπαγωγή αυτών στον παρόντα, χωρίς τη συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών, μόνο στις εξής περιπτώσεις:

α) όταν η αυθαίρετη επέκταση υφίσταται από την ανέγερση-κατασκευή της οικοδομής και
β) όταν η ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους της οριζόντιας ιδιοκτησίας.
 
6. Για την υπαγωγή των ανωτέρω περιπτώσεων στις ρυθμίσεις του παρόντος, απαιτείται, κατά περίπτωση, επιπλέον των υπόλοιπων δικαιολογητικών που ορίζονται
στο άρθρο 99:
α) υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη της οριζόντιας ιδιοκτησίας ότι η οριζόντια ιδιοκτησία του έχει επεκταθεί -καταλάβει κοινόχρηστο ή κοινόκτητο χώρο από τον χρόνο ανέγερσης κατασκευής της όλης οικοδομής,
β) βεβαίωση μηχανικού ότι η ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους της οριζόντιας ιδιοκτησίας.
post-86-0-46639700-1514028682_thumb.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

εψαξες αν εχεις το 51%¨?

 

δεν υπαρχει θεμα "επεκτασης"  στους αλλους οροφους.

Απλα επεκταθηκε το παταρι πανω απο την κοινοχρηστη εισοδο..

 

"  el classico"...οπως θα λεγαμε  σε λιγο... :smile:

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω. Οκ ελ κλάσικο. Άρα που καταλήγουμε ? Γίνεται η τακτοποίηση και η τροποποίηση ? Θέλει και τα (α) και (β) ταυτόχρονα ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ότι σε σένα ισχύει το β) αφού πλην του ισογείου στους άλλους ορόφους δεν υπάρχει ουσιαστικά αυθαιρεσία.

 

Καλύτερα να περιμένεις τις διευκρινίσεις μετά τις γιορτές γιατί δεν έχει ξεκαθαρίσει αν τα α) + β) ισχύουν αθροιστικά.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις το 51%

δεν εχεις ουτε

α) όταν η αυθαίρετη επέκταση υφίσταται από την ανέγερση-κατασκευή της οικοδομής και

ουτε
β) όταν η ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους της οριζόντιας ιδιοκτησίας.

 

αρα...

 

μπορει ομως να το ειχε κλεισει εκ κατασκευης..."μπορει"

αν ας πουμε σου εφερνε ενα Ε9...

ή αν   -  σε εσενα -  φαινονταν οτι τα μπουντρελια που εβαλε για πατωμα, ειναι εντοιχισμενα "αρχαιοθεν"

και κατα δηλωση του "εκ κατασκευης"

 

αυτα

τα λεμε

 

 

παμε να δουμε το ματς... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι έχω το (β) αφού η επέκταση αυτή δεν θα μπορούσε να υπάρχει στους υπόλοιπους ορόφους σαν αυθαίρετη εφόσον φαίνεται στα σχέδια. Είναι "τραβηγμένο" το σκεπτικό μου ?

 

Τώρα για το μαγείρεμα του (α) το ξέρω....Αλλά αν ισχύει αθροιστικά έχουμε θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.