Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

Όταν έχω το 100% των ιδιοκτητών κάνω μία δήλωση. Μία πλήρης αποτύπωση των κατασκευών στο οικόπεδο, ένα ενιαίο διάγραμμα κάλυψης,  χωρίς να σκέφτομαι ποιος χρησιμοποιεί τι και με ποιου την άδεια.

Θυμάμαι μια ΠΟΛ του ΥΠΟΙΚ που έλεγε ότι "οι αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόχρηστο χώρο πρέπει να δηλώνονται στο Ε9 απ όλους τους ιδιοκτήτες" που αυτό μεταφράζεται στο μυαλό μου οτι και οι δηλώσεις αυθαιρέτων (σε κοινόχρηστο) πρέπει να γίνονται απ όλους τους ιδιοκτήτες. Έτσι αποφάσισα ότι όποτε μπορώ να αποφύγω συλλογές συναινέσεων, βαθείς συλλογισμούς από που και αν τεκμαίρεται η αποκλειστική χρήση, να τα αποφεύγω...  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

53 λεπτά πριν, dimitris GM said:

κατ' αρχας,

να ξεκαθαρισουμε οτι, αλλο ειναι  μια κατασκευή επι κοινοχρηστων  την οποία   θα την  δηλωσουν σαν να ανηκει  σε ολους εξ αδιαιρετου με κοινη δηλωση ως προς αυτη,

και αλλο κατασκευες επι κοινοχρηστων μεν, αλλα που τακτοποιει με συναινεση των λοιπών, ενας για λογαριασμο του.

Επίσης, διευκρινίζεται η ερώτηση,  για πρωτη φορα εδω, οτι προκειται για "οικογενειακη οικοδομη"

Ειναι η "τριτη" παρόμοια περιπτωση που αναφερεται  στο φορουμ...για την οποια θα συμφωνησω στην απο κοινου αιτηση...με ξεχωριστες βεβαιωσεις ανα εναν ιδιοκτήτη/ΟΙ/αυθαιρεσια.

Κατα τα λοιπα,  επι πολυοροφων οικοδομων, παντοτε αποφευγουμε να κανουμε μια κοινη  αίτηση, απλα διοτι ο νομος ετσι οπως ειναι γραμμενος απαιτει την  τακτοποιηση ανα ΟΙ και, με μια περιεργη και δυσερμηνευτη φρασεολογια,  για το συνολο της οικοδομης, οπερ σημαινει οτι, εστω και ενας να διαφωνει, δεν προχωραει η "μία αιτηση υπαγωγης",

Πλεον του οτι η περιγραφη αυθαιρεσιων σε 15 διαμερισματα με  ξεχωριστους μειωτικους/ειδικες ομαδες/ αλλες εκπτωσεις κλπκλπ......θα οδηγησει στο- αναποφευκτο- λαθος...

Πλεον του κινδυνου, να μαθουν μερικοι, που δεν εχουν καμμια αυθαιρεσια, , για πρωτη φορά, τις αυθαιρεσιες του "διπλανου" ή "του απο κατω" και να αρχισει ο "εμφυλιος"...

Εχουμε και εκεινο το περιεργο στο αρθρο 99 παρ. α',  "που αποτελει αντικείμενο μεταβιβασης"

και ψαχνουμε να εξηγησουμε τι κανουμε αν η τακτοποίηση δεν αφορα "μεταβιβαση" αλλα απλή τακτοποιηση...

Εν τελει, αν εκανε καποιος "κοινη"  σε πολυοροφη οικοδομη,  ας μας απαντησει για τον βαθμο δυσκολιας και γενικα τι προβληματα "συναντησε".

 

"ενας για λογαριασμο του."

Φαντάζομαι δεν εννοείς ότι αυτό του δίνει δικαίωμα κυριότητας ;

Απλά το ρωτάω για είμαι σιγουρος.

Εγώ θα τους δηλώσω όλους τους ιδιοκτήτες και σε κάποιο  ΦΚ θα βάλω και την αποθήκη.

Τώρα ποιός θα την πάρει ας το βρούνε μόνοι τους με τον συμβολαιογράφο.

Ανεβάζω και την εικόνα για καλύτερη κατανόηση.

Για όλα τα υπόλοιπα που γράφεις συμφωνώ.

Χωρίς τίτλο1.png

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

εστω μια κατασκευη στον ακαλυπτο...την  εφτιαξε ενας  συμφωνουν οι υπολοιποι

τακτοποιει και κανουν τροποποιηση της συστασης ΟΙ...κοβει απο τα χιλιοστα του και βαζει στο αυθαιρετο. Ετσι γινεται ιδιοκτητης.

Εστω μια κατασκευη προς τον ακαλυπτο κατ' επεκταση του ισογειου που εγινε απο 60 σε 70 τμ.

τακτοποιει και κανουν τροποποηση της συστασης. Τα χιλιοστα δεν τα πειραζουν...μονον το εμβαδον..

κι αν εκαναν στον ακαλυπτο ενα λεβητοστασιο, κοινης εξυπηρετησης, το τακτοποιουν απο 50% καθε ενας

και ανηκει και στους  δυο.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, melissa said:

Όταν έχω το 100% των ιδιοκτητών κάνω μία δήλωση. Μία πλήρης αποτύπωση των κατασκευών στο οικόπεδο, ένα ενιαίο διάγραμμα κάλυψης,  χωρίς να σκέφτομαι ποιος χρησιμοποιεί τι και με ποιου την άδεια.

Θυμάμαι μια ΠΟΛ του ΥΠΟΙΚ που έλεγε ότι "οι αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόχρηστο χώρο πρέπει να δηλώνονται στο Ε9 απ όλους τους ιδιοκτήτες" που αυτό μεταφράζεται στο μυαλό μου οτι και οι δηλώσεις αυθαιρέτων (σε κοινόχρηστο) πρέπει να γίνονται απ όλους τους ιδιοκτήτες. Έτσι αποφάσισα ότι όποτε μπορώ να αποφύγω συλλογές συναινέσεων, βαθείς συλλογισμούς από που και αν τεκμαίρεται η αποκλειστική χρήση, να τα αποφεύγω...  

Συμφωνώ. +1

Ειδικά σε αυτό:

 "Έτσι αποφάσισα ότι όποτε μπορώ να αποφύγω συλλογές συναινέσεων, βαθείς συλλογισμούς από που και αν τεκμαίρεται η αποκλειστική χρήση, να τα αποφεύγω...  "

Δεν θα ετοιμάσουμε και την δουλειά των συμβολαιογράφων...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους κ συγγνώμη εάν έχει απαντηθεί το θέμα κ δεν το βρίσκω.Τετραώροφη οικοδομή με Ο.Α. του 1979 και Ο.Ι.  με αποπερατωμένους τους δύο ορόφους κ τους υπόλοιπους στο στάδιο της τοιχοποιίας.Θέλοντας να μεταβιβασθεί ο ένας όροφος (που περιλαμβάνει 2 διαμερίσματα) κ να γίνει συνέχιση των εργασιών με νέα έγκριση δόμησης πρέπει να τακτοποιηθούν υπερβάσεις δόμησης κοινόχρηστου χώρου (φωταγωγός) που υφίσταται από ανέγερση της οικοδομής σε όλους τους ορόφους.Το ερώτημα μου είναι πως αν τακτοποιήσω τις παραβάσεις του ορόφου μου με το άρθρο 98 παράγραφος 5 η πολεοδομία υπάρχει περίπτωση να ζητήσει κ τις τακτοποιήσεις στους υπόλοιπους ορόφους για να εκδώσει την άδεια? 

Link to comment
Share on other sites

Έχω αντίστοιχη περίπτωση, όπου οι δύο όροφοι της αρχικής άδειας έχουν ρευματοδοτηθεί και οι άλλοι δύο της αναθεώρησης για προσθήκη καθ' ύψος είναι ακόμη σε ισχύ λόγω των συνεχών παρατάσεων. Εφόσον υπάρχει ΟΙ, η τακτοποίηση γίνεται ανά ιδιοκτησία, συν ξεχωριστά τους κοινόχρηστους. Η ενημέρωση που έχω μέχρι στιγμής είναι ότι θέλουν τακτοποίηση των πάντων και στο στέλεχος της άδειας θα γράψουν τους αριθμούς των δηλώσεων (ή της δήλωσης αν τα κάνουμε όλα σε μία δήλωση με ξεχωριστά ΦΚ). Εάν μάθεις κάτι διαφορετικό ενημέρωσε.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, STEF1982 said:

Καλησπέρα σε όλους κ συγγνώμη εάν έχει απαντηθεί το θέμα κ δεν το βρίσκω.Τετραώροφη οικοδομή με Ο.Α. του 1979 και Ο.Ι.  με αποπερατωμένους τους δύο ορόφους κ τους υπόλοιπους στο στάδιο της τοιχοποιίας.Θέλοντας να μεταβιβασθεί ο ένας όροφος (που περιλαμβάνει 2 διαμερίσματα) κ να γίνει συνέχιση των εργασιών με νέα έγκριση δόμησης πρέπει να τακτοποιηθούν υπερβάσεις δόμησης κοινόχρηστου χώρου (φωταγωγός) που υφίσταται από ανέγερση της οικοδομής σε όλους τους ορόφους.Το ερώτημα μου είναι πως αν τακτοποιήσω τις παραβάσεις του ορόφου μου με το άρθρο 98 παράγραφος 5 η πολεοδομία υπάρχει περίπτωση να ζητήσει κ τις τακτοποιήσεις στους υπόλοιπους ορόφους για να εκδώσει την άδεια? 

τα στοιχεία που δίνεις είναι λίγα ... 

θα μεταβιβασθεί ημιτελής όροφος ??? Αν ναι ... απαιτείται πρώτα υπαγωγή στον 4495/17 και μετά μεταβίβαση.

Εννοείται ότι για να δοθεί οποιουδήποτε άδεια στο κτίριο, θα πρέπει να έχουν τακτοποιηθεί τυχόν αυθαιρεσίες σε όλο το κτίριο !!!

 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν δεν το ξεκαθάρισα..ναι θα μεταβιβασθεί ο ημιτελές όροφος και αυτό εννοώ οτι εάν το κάνω υπαγωγή στον 4495 με την παρ.5 του άρθρο 98  επί της ουσίας όταν θα πάω να βγάλω άδεια  αποπεράτωσης έπειτα, εάν υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσουν νομιμότητα  και για τις ανεξάρτητες ιδιοκτησίες που είναι αποπερατωμένες βλέποντας την υπεύθυνη δήλωση ότι η αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους? 

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Καλό είναι να τακτοποιηθούν οι αυθαιρεσίες σε όλες τις ιδιοκτησίες πριν βγάλεις άδεια αποπεράτωσης.

Μπορεί να δημιουργηθεί θέμα  χοντρό αν προχωρήσεις σε άδεια, ενώ υπάρχουν αυθαιρεσίες στο κτίριο.

Εσύ στις αποτυπώσεις σου θα πρέπει να δείξεις και τις αυθαιρεσίες των άλλων..... με ότι συνεπάγεται αυτό ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ppanag για τις απαντήσεις..αυτό που σκέφτομαι είναι να προχωρήσω στην υπαγωγή με συναινέσεις των υπολοίπων όπως κάναμε εώς τώρα κ όχι με το άρθρο 98 αλλά κ πάλι μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα στην άδεια.Το θέμα είναι πως να μπορέσεις να πείσεις κάποιον που δεν θέλει να τακτοποιήσει να δώσει λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.