Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

Το είχαμε συζητήσει και τότε στο ίδιο topic. Η τροποποίηση δεν ήρθε ποτέ στα χέρια μου να την διαβάσω γιατί αφού έδωσα τις βεβαιώσεις δεν ξαναμίλησα με πελάτισσα - δικηγόρο της - συμβολαιογράφο. Ξέρω ότι εμφανίστηκε μόνο η πελάτισσά μου στο συμβόλαιο με τη δικηγόρο της και λογικά μόνο στο όνομά της θα έγινε και η μεταγραφή. Η αυθαιρεσία αφορούσε επέκταση του διαμερίσματος Α1 και κατάληψη τμήματος φωταγωγού. Η ίδια ακριβώς επέκταση υπήρχε και στους άλλους ορόφους (ως προς τα τμ, το υλικό κατασκευής, το χρώμα κτλ, αν και θεωρώ ότι το μόνο που έχει αξία από όλα αυτά είναι η αυθαιρετη επιφάνεια να είναι στην ίδια θέση και να έχει την ίδια τιμή σε όλους τους ορόφους).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, pipakos said:

 και στην τεχνική έκθεση της δήλωσης που προσκομίσθηκε στο συμβόλαιο έγραψα: Η αυθαίρετη κατασκευή "........................." υφίσταται από το χρόνο ανέγερσης κατασκευής της οικοδομής, σύμφωνα με υπεύθυνη δήλωση της ιδιοκτήτριας του Διαμερίσματος ............ κας .......................... την οποία έχω ανεβάσει και στο πληροφοριακό σύστημα του ΤΕΕ, και η ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους της οικοδομής. Η συμβολαιογράφος την δέχτηκε έτσι ακριβώς όπως την έγραψα και προχώρησε στη μονομερή τροποποίηση...

pipakos 

εσύ μου χάλασες την δουλεία, για αυτό μαλώνω μέρες τώρα με την Συμβολαιογράφο και την Υποθηκοφύλακα!. Γιατί αυτά ακριβώς μου ζητάει η Υποθηκοφύλακας!

Να γράψω στην Τεχνική έκθεση ότι έχω ανεβάσει στο σύστημα  την Υ.Δ και την βεβαίωση τη δική μου

Και εγώ (που τα ανέβασα μεν -αλλά δεν τα περιγράφω στην Τ.Ε) επιμένω!

Που το λέει κυρία μου ο νόμος ότι πρέπει να το γράψω στην Τ.Ε?

 

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πουθενά δεν το λέει, είναι οι κλασικές παράλογες απαιτήσεις των συμβολαιογράφων - υποθηκοφυλάκων . Αν όμως το διατυπώσεις όπως το διατύπωσα κι εγώ θεωρώ ότι είσαι ok από θέμα ευθυνών.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Δεν με τρομάζουν τόσο οι ευθύνες γιατί τη βεβαίωση

1. δεν την γράφω έτσι κατά  κυριολεξία όπως αναφέρεται στο Νόμο και

2 πρόκειται για 3 οροφοδιαμερίσματα   πατέρα και 2 παιδιών

αλλά δεν θέλω και να δώσω  εγώ  αφορμή  στη Υποθ/κα  να με επικαλείται  σε άλλους συν/φους

Να ο ΚΑΝΑ το έκανε εσύ γιατί αρνείσαι -που το ακούω πολλές φορές από την ίδια και σ' άλλα θέματα 

 

Edited by ΚΑΝΑ
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

+1 που έχεις το κουράγιο (και τον χρόνο) να επιμένεις και να μην υποκύπτεις σε παράλογες απαιτήσεις, όπως κάνουμε οι περισσότεροι..

Link to comment
Share on other sites

(συγνώμη για τη στιγμιαία παράθεση-εκτός θέματος) 

Δείτε αντίδραση της ίδιας Υποθ/κα σε άλλη περίπτωση 

(μεταβίβασης ρυθμισμένης Εκκλησίας όπου επιμένει να μου ζητάει κατόψεις)

όπου ενώ  έστειλα το παρακάτω μήνυμα στο Mail n4495 και πήρα την επόμενη απάντηση

η Υποθ/κας συνεχίζει να αρνείται τη μεταγραφή επικαλούμενη όσα της είπε η Υποθ/κας μεγααάλου Υποθηκοφυλακείου! (Θεσσαλονίκης)

 

  

ερώτημα.jpg

απάντηση.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η καταγραφη  του αρθρου φταιει  διοτι,

μετα τις λεξεις "των ΟΤΑ"

αρχιζει νεο εδαφιο που αναφερεται "συλληβδην" σε ολες τις ανω περιπτωσεις απο το α  εως το ια.

 

και οχι μονον στους  ΟΤΑ.

Απλα, δεν αλλαξαν την  σειρα, ...παρα τις επανειλημένες παρατηρησεις....

δλδ  επρεπε να γράφει:

 

ια)   των Ο.Τ.Α.,

που υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος μετά την υποβολή αίτησης, τοπογραφικού διαγράμματος και τεχνικής έκθεσης μηχανικού, με αναλυτική περιγραφή των αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων,

Αν δινει την ερμηεια οτι αυτο το "που υπαγονται κλπ" αναφερεται μονον στους ΟΤΑ

τοτε θα πρεπει να ζηταει για ολες τις περιπτωσεις, απο το α εως το εως το ι.

 

- θα το πας για μεταγραφη

- υποχρεουται να αρνηθει "εγγραφως"

το επομενο σταδιο ειναι η Εκουσια του Μονομελους.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει για τον 4178 -είναι όπως τα λες

αλλά το κακό είναι ότι στον 4495/17 

δεν αναφέρεται τίποτα για την μη υποβολή σχεδίων κλπ

(και κακώς το ΤΕΕ μου απαντάει γενικά και αόριστα . Έτσι πρέπει  να παραδεχθώ ότι η Υποθ/κας  έχει δίκαιο) 

Link to comment
Share on other sites

και στον 4178 την ιδια διατυπωση ειχε

στο αρθρο16 παρ.1,  απλα εκει ειχε εως περιπτωση θ' 

 θ) των Ο.Τ.Α., υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος μετά την υποβολή:

ί) αίτησης,

ϋ) τοπογραφικού διαγράμματος

και iii) τεχνικής έκθεσης μηχανικού,

με αναλυτική περιγραφή των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων. Για τις ως άνω αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσης δεν καταβάλλεται παράβολο και ενιαίο ειδικό πρόστιμο, πλην της περίπτωσης θ`, όπου καταβάλλεται παράβολο κατά τις διατάξεις του παρόντος νόμου, εκτός των περιπτώσεων όπου αυτά χρησιμοποιούνται για ιδιόχρηση.

 

δλδ οπως και στον 4495 που φθανει μεχρι το ια και γραφει

ια)   των Ο.Τ.Α.,

που υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος μετά την υποβολή αίτησης, τοπογραφικού διαγράμματος και τεχνικής έκθεσης μηχανικού, με αναλυτική περιγραφή των αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων,

 

τί δεν καταλαβαινω?

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

On 3/10/2018 at 11:06 ΜΜ, killertomato said:

το σχέδιο της σύστασης δείχνει αυτή την κατάσταση; αν ναι, χρησιμοποιείς αυτό το σχέδιο (με σφραγίδα συμ/φου) ως αποδεικτικό.

Εχω ενα κατασκευαστικο σχεδιο του 69 χωρις σφραγιδα το οποιο αποτυπωνει και τα τ.μ. που δηλωνε στο ε9 η ιδιοκτητρια. Τα πραγματικα δλδ.

Το οτι κατασκευαστικα αυτη η μεταβολή της μετατόπισης των λουτρων προς τα κοινοχρηστα για 6 οροφους ειναι δεδομενο οτι εγινε απο κατασκευης δεν μας λεει τιποτα;

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.