Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

Αφού η κάτοψη της σύστασης απεικονίζει την πραγματική κατάσταση σήμερα, τότε έχεις καθαρή περίπτωση διαμερισμάτωσης χωρίς κάτι άλλο.

Ίσως είναι και ο ορισμός της διαμερισμάτωσης.

Η παράβαση στην πραγματικότητα είναι η ενημέρωση που έπρεπε να είχε γίνει το 1999 στην πολεοδομία και δεν έγινε.

 

edit στο παρακάτω:

με συγχωρείς δεν είχα προσέξει και τα Κ/Χ που ανέφερες στο μήνυμα σου.

 Έχεις και 10,00τμ ΥΔ.

Δες και την δικιά μου ερώτηση που είχα κάνει λίγες αναρτήσεις πιο πριν.

Edited by karanus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην άδεια προβλέπονταν 3 γραφεία και διάδρομος πρόσβασης σε αυτά. Στην τελευταία πράξη σύστασης η κάτοψη που τη συνοδεύει δείχνει τα γραφεία συνενωμένα και το διάδρομο να έχει καταργηθεί και να αποτελεί μέρος της ιδιοκτησίας ή το διάδρομο τον δείχνει όπως στα σχέδια της οικοδομικής άδειας και ως κοινόχρηστο χώρο;

Αν είναι το δεύτερο, τότε η διαμερισμάτωση δεν αρκεί. Θέλει και ΥΔ ΚΧ για το τμήμα κοινόχρηστου διαδρόμου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Νομίζω ότι  και στην πρώτη περίπτωση όταν  έχει καταργηθεί ο διάδρομος, από την στιγμή που τον πήραν τα γραφεία  ενώ πρίν ήταν Κ/Χ, πρέπει να βάλει ΥΔ.

Το ότι δείχνεται στην ΣΟΙ απλά τον απαλλάσσει απο συναίνεση.

Η εννοείς κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν η σύσταση άλλαξε και έχει συμπεριλάβει τον άλλοτε διάδρομο τότε η διαμερισμάτωση αρκεί. Άσε να μας απαντήσει πρώτα να μην μπερδευόμαστε με υποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η σύσταση έχει συμπεριλάβει και τον άλλοτε διάδρομο. Όλες οι υπόλοιπες μεταβιβάσεις (πωλήσεις) έγιναν μετά. Συμβολαιογραφικά είναι εντάξει. Η διαφορά είναι ως προς την εκδοθείσα Ο.Α. Δεν συμφωνεί η κάτοψη της Ο.Α. με την κάτοψη που υποβλήθηκε για την σύσταση (η οποία απεικονίζει και την πραγματικότητα)  

Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετος ανοιχτός εξώστης διαμερίσματος ισογείου σε κοινόχρηστο χώρο (κήπος πολυκατοικίας) σε επαφή με το έδαφος. Υφίσταται από την ανέγερση της οικοδομής και τα διαμερίσματα των υπολοίπων ορόφων έχουν κι αυτά αυθαίρετο εξώστη ιδίου περιγράμματος. Αν δεν μαζευτεί το 51% των συναινέσεων θα γίνει χρήση του άρθρου 98 παρ.5 προκειμένου να ρυθμιστεί με τον 4495 ως μία λοιπή παράβαση. Θα απαιτηθεί μονομέρης πράξη τροποποίησης της σύστασης οριζοντίου ιδιοκτησίας για να πάρει το διαμέρισμα την αποκλειστική χρήση αυτού του χώρου? Είναι το ίδιο δηλαδή με το να έχει το διαμέρισμα υπέρβαση δόμησης σε κοινόχρηστο χώρο? Ρωτάω γιατί τα συνολικά τμ του διαμερίσματος δεν αλλάζουν.

Link to comment
Share on other sites

εδω ισχυει το "εκ κατασκευης"  ή  "το σε ολους τους οροφους"

Εχεις  και τα δυο.

Αρα δικαιουσαι σε μονομερη τροποποιηση  [αν απαιτηθει]

 

κατα τα λοιπα

ειδες αν εισαι στην κατ.3/γγ?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

5. Ειδικώς στις περιπτώσεις οριζόντιας ιδιοκτησίας με παραβάσεις που αφορούν την επέκταση αυτής καθ’ ύψος ή κατά πλάτος (οριζόντιας) και την κατάληψη κοινοχρήστου ή κοινοκτήτου χώρου, είναι δυνατή η υπαγωγή αυτών στον παρόντα, χωρίς τη συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών, μόνο στις εξής περιπτώσεις :

α) όταν η αυθαίρετη επέκταση υφίσταται από την ανέγερση - κατασκευή της οικοδομής ή

β) όταν η ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους της οικοδομής.

 

Τα bold στο 98.5 κάνουν λόγο για επέκταση καθ' ύψος και κατα πλάτος της οριζόντιας ιδιοκτησίας. Η θέση στάθμευσης με στέγαστο, που έγινε στον ακάλυπτο οικοδομής δεν νομίζω ότι έχει σχέση με αυτό που περιγράφεται. Ακόμα και για τον αυθαίρετο εξώστη που έγραψα στο προηγούμενό μου post έχω αμφιβολία κατά πόσο μπορεί να δηλωθεί με 98.5. Αυτός όμως τουλάχστον αφορά όντως επέκταση του κτιρίου απλά δεν αφορά κλειστούς χώρους, ενώ η θέση στάθμευσης με στέγαστρο αποτελούν αναξάρτητες κατασκευές - αυθαιρεσίες.

ΥΓ Δημήτρη δεν είμαι σίγουρα στην κατ.3/γγ.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.