Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

παιδια καλημέρα,

με τα ήδη υπάρχοντα δεδομένα, αυθαίρετη εξ ολοκλήρου ισόγεια κατοικια προ 75 θέλει ή δε θέλει?(ρουβάς asking)

 

ΥΓ: ήρθε πελάτης στο γραφείο και μου είπε ότι διαβασε αυτό

Αξίζει να σημειωθεί ότι το ελάχιστο κόστος για τη μελέτη στατικής επάρκειας είναι οι 2.000 ευρώ.

https://www.eleftherostypos.gr/ellada/212860-paramenoyn-oi-gkrizes-zones-sta-aythaireta-oi-exaireseis-kai-oi-diadikasies-gia-tin-meleti-statikis-eparkeias/

 

άντε μετά να μαζέψεις τα αμάζευτα.........πόθεν έσχες αυτό????????????????///

Edited by sissy_arch
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, sissy_arch said:

με τα ήδη υπάρχοντα δεδομένα, αυθαίρετη εξ ολοκλήρου ισόγεια κατοικία προ 75 θέλει ή δε θέλει?(ρουβάς asking)

ΥΓ: ήρθε πελάτης στο γραφείο και μου είπε ότι διαβασε αυτό

Αξίζει να σημειωθεί ότι το ελάχιστο κόστος για τη μελέτη στατικής επάρκειας είναι οι 2.000 ευρώ.

Πες του και εσύ ότι διάβασες σε άλλο site ότι η μελέτη θα κοστίζει 10.000 Ευρώ και αμέσως του δίνεις και τα ηρεμιστικά.

Για τα προ 83 κερδίζει η κατηγορία (1 ή 2) ακόμη και για τα εξ ολοκλήρου αυθαίρετα.

Link to comment
Share on other sites

του ειπα το ιδιο ου λεω και σε οποιον μου λεει οτι βρηκε μηχανικο να του κανει τακτοποιηση με 200 ευρω.

Η απάντηση ειναι: πες τον μου και εμένα έχω κάτι δικά μου να μου τα κάνει!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας,

Θα ήθελα την γνώμη σας για την ακόλουθη περίπτωση. Σε κτίριο του ΄89 έγινε λειτουργική συνέννωση Ο.Ι κατ όροφο (υπόγειο + ισόγειο) αν πάω με άδεια θα χρειαστεί έλεγχο στατικών. Aν πάω με τακτοποίηση δεν έχω ξεκαθαρίσει αν χρειάζεται ΜΣΕ....

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι νεότερο σχετικά με το στατικό έλεγχο των αυθαιρέτων?
Έχω ρύθμιση με το Ν.4495 που με τα ως τωρα δεδομένα χρειάζεται στατική μελέτη
(προσθήκη τμήματος σε διαμέρισμα που βρίσκεται σε εσοχή)
Για το συγκεκριμένο ακίνητο πρόκειται να γίνει συμβόλαιο αγοραπωλησίας και προς το παρόν
το έχω παγώσει το όλο το θέμα (ακούγοντας γκρίνιες απο όλες τις πλευρές).
Το μόνο που έχω βρει σχετικά με το θέμα είναι το παρακάτω δελτίο τύπου:
 
 
 
Υπουργική Απόφαση για το στατικό έλεγχο αυθαίρετων κατασκευών

 Αθήνα, 02 Απριλίου 2018

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
 
Υπεγράφη από τον Υπουργό Περιβάλλοντος και Ενέργειας, Γιώργο Σταθάκη, η απόφαση που ρυθμίζει τα θέματα σχετικά με το στατικό έλεγχο των αυθαίρετων κατασκευών, οι οποίες υπάγονται στο νόμο για την προστασία και τον έλεγχο του δομημένου περιβάλλοντος.
 
Συγκεκριμένα, καθορίζονται οι προϋποθέσεις για την απαίτηση μελέτης στατικής επάρκειας, το περιεχόμενο αυτής, η διαδικασία υποβολής της, καθώς και η διαδικασία ενίσχυσης του κτηρίου στις περιπτώσεις στατικής ανεπάρκειας.
 
Υπενθυμίζεται ότι η εκπόνηση μελέτης στατικής επάρκειας, στις περιπτώσεις που αυτή απαιτείται, έχει ως αποτέλεσμα τη μείωση του ενιαίου ειδικού προστίμου κατά 10%. Εφόσον προκύψει από τη σχετική μελέτη η ανάγκη στατικής ενίσχυσης, προβλέπονται σημαντικές μειώσεις του προστίμου που φτάνουν το 70%, ανάλογα με τις περιοχές σεισμικής επικινδυνότητας, προκειμένου να πραγματοποιηθούν οι απαιτούμενες παρεμβάσεις.
 
Επιπλέον, τις προσεχείς ημέρες, θα κατατεθεί τροπολογία στη Βουλή, στο νομοσχέδιο «Ενσωμάτωση Κοινοτικής Οδηγίας για τη Θαλάσσια Χωροταξία», σχετικά με την παράταση των προθεσμιών για τις εκπτώσεις του ενιαίου ειδικού προστίμου. Ειδικότερα, θα παραταθεί μέχρι τις 9 Οκτωβρίου 2018 η έκπτωση του 20% του πρώτου εξαμήνου, προκειμένου να εκδοθούν οι απαιτούμενες πράξεις για την εφαρμογή του νόμου.
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, jimis9497 said:
 
Υπεγράφη από τον Υπουργό Περιβάλλοντος και Ενέργειας, Γιώργο Σταθάκη, η απόφαση

Αν δεν δημοσιευτεί σε ΦΕΚ, δεν ισχύει τίποτα επισήμως

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με μία μελέτη στατικής επάρκειας ενός ισογείου με γκαράζ περίπου 150 τ.μ.

Τι πρέπει να προσέξω και που να ανατρέξω προκειμένου να την φέρω εις πέρας;

Επίσης ποια είναι η τιμή στην αγορά για αυτές τις μελέτες περίπου;

Υ.Γ. Όπως καταλαβαίνετε είμαι νέος μηχανικός και ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.