Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Εννοείς τμήμα ισογείου που δεν καλύπτεται από τον Α όροφο? Υποθέτω πως αν η κατοικία είναι διώροφη τότε ασχολούμαστε με το τμήμα που υπερβαίνει τα 7.5 μέτρα μόνο. Γενικότερα έχω σχηματίσει την εντύπωση πως όταν το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος είναι 7.5 μέτρα κρινουμε την ΥΥ με βάση την τιμή αυτή ανεξάρτητα αν το κτίριο είναι ισόγειο ή διώροφο. Πχ πώς γίνεται ισόγεια κατοικία 100 τμ με ύψος 4.5 μέτρα να χρεώνεται με ΥΥ ενώ διώροφη κατοικία 200 τμ (ισόγειο 100 τμ και Α όροφος 100 τμ) με 7.5 μέτρα (ύψος ισογείου 4.5 μέτρα και ύψος Α ορόφου 3 μέτρα) να μην χρεώνεται καθόλου? Κι αν ο Α όροφος έχει εσοχή 20 τμ (είναι 80 τμ αντί για 100 τμ) τότε αυτά τα 20 τμ δηλώνονται ως ΥΥ του ισογείου? Δεν μου φαίνεται λογικό. Νομίζω πως πρέπει να κρίνουμε μόνο με βάση τα 7.5 μέτρα σε αυτές τις περιπτώσεις. Με ενδιαφέρει όμως να ακούσω γνώμες γιατί δεν είμαι καθόλου σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς τμήμα ισογείου που δεν καλύπτεται από τον Α όροφο? Υποθέτω πως αν η κατοικία είναι διώροφη τότε ασχολούμαστε με το τμήμα που υπερβαίνει τα 7.5 μέτρα μόνο. Γενικότερα έχω σχηματίσει την εντύπωση πως όταν το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος είναι 7.5 μέτρα κρινουμε την ΥΥ με βάση την τιμή αυτή ανεξάρτητα αν το κτίριο είναι ισόγειο ή διώροφο. Πχ πώς γίνεται ισόγεια κατοικία 100 τμ με ύψος 4.5 μέτρα να χρεώνεται με ΥΥ ενώ διώροφη κατοικία 200 τμ (ισόγειο 100 τμ και Α όροφος 100 τμ) με 7.5 μέτρα (ύψος ισογείου 4.5 μέτρα και ύψος Α ορόφου 3 μέτρα) να μην χρεώνεται καθόλου? Κι αν ο Α όροφος έχει εσοχή 20 τμ (είναι 80 τμ αντί για 100 τμ) τότε αυτά τα 20 τμ δηλώνονται ως ΥΥ του ισογείου? Δεν μου φαίνεται λογικό. Νομίζω πως πρέπει να κρίνουμε μόνο με βάση τα 7.5 μέτρα σε αυτές τις περιπτώσεις. Με ενδιαφέρει όμως να ακούσω γνώμες γιατί δεν είμαι καθόλου σίγουρος.

Συνάδελφε συμφωνώ με την ανάλυση που κάνεις και προσθέτω ότι ούτε και γω  μπορώ να είμαι σίγουρος...

Σε αυτή τη περίπτωση που αναφέρεις (ακριβώς αυτό εννοούα): "Εννοείς τμήμα ισογείου που δεν καλύπτεται από τον Α όροφο?"  αν διαπιστώναμε υπέρβαση ύψους σε σχέση με την οικοδομική άδεια, δεν θα έπρεπε αυτό να καταγραφεί ως παράβαση? Άρα υποθέτω ότι η αμφιβολία μας είναι αν θα το υπολογίζαμε με αναλυτικό ή με ΥΥ λόγω ενδεχόμενης υπέρβασης  του επιτρεπόμενου ύψους για ισόγειο τμήμα.

Edited by maximos
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος για το #167?

Συνάδελφε συμφωνώ με την ανάλυση σου, εξ' άλλου απο την παρ.10 του άρθρου 100 μάλλον προκύπτει ότι όπου έχουμε ΥΔ (κλείσιμο ΗΧ, στη περίπτωση σου) δεν μπορείς να πράξεις διαφορετικά. Υποθέτω ότι η υπέρβαση του επιτρεπόμενου αφορά το συνολικό ύψος που προβλέπεται στην περιοχή (για κτίριο και στέγη μαζί).

 

Αν τυχόν έχεις ήδη κάποια παράβαση κατ. 3, δες αν μπορείς να εντάξεις την συγκεκριμένη υπέρβαση που αφορά το ύψος στην περίπτωση ιειε) της γ)Κατηγορία 3 του άρθρου 96. Νομίζω πως παλιότερα είχε διευκρινιστεί  ότι η συγκεκριμένη περίπτωση μικρών παραβάσεων αφορά και το ύψος παρόλο που η διατύπωση σε αυτήν δεν "ταιριάζει" και πολύ.

Edited by maximos
Link to comment
Share on other sites

Η αμφιβολία μου είναι κατά πόσο πρέπει να χρεώνουμε ΥΥ γενικότερα σε ισόγειο κτίσμα χωρίς άδεια άνω των 4μ όταν τα επιτρεπόμενα μεγέθη στην περιοχή είναι max δύο όροφοι και max H 7.5μ. Ισχύει η σύγκριση με το max H των 4 μέτρων για τα πλήρως αυθαίρετα ισόγεια κτίσματα ή σε αυτά ισχύει το γενικότερο επιτρεπόμενο H της περιοχής των 7.5 μέτρων, άρα σε πλήρως αυθαίρετο ισόγειο κτίσμα με ύψος 5 μέτρων δεν καταλογίζουμε ΥΥ (ούτε με επιφάνειες ούτε με αναλυτικό)? Ιδού η απορία, και δεν είναι κάτι που συναντιέται σπάνια...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σε ισόγεια κατοικία με ανοιχτό ημιυπαίθριο χώρο , χωρίς οικοδομική άδεια στο οικόπεδο, προκειμένου να βρω αν υπάρχει υπέρβαση ύψους θα μετρήσω από το κατώτερο σημείου του ημιυπαιθρίου έως το ψηλότερο σημείο του κτιρίου ή θα μετρήσω μόνο το ύψος του κτιρίου αφού ο ημιυπαίθριος θα πάει με αναλυτικό ;

 

btw, Pipakos πολύ εύλογη η ερώτηση σου !

post-42751-0-52183100-1518726195_thumb.png

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Στον νόμο των αυθαιρέτων μπορεί ο η/χ να πηγαίνει με αναλυτικό , αλλά

σαν κτηριακός όγκος είναι το κτήριο μαζί με τον η/χ. 

Άρα πρέπει να θεωρήσεις το μέγιστο ύψος που παρουσιάζεται στην άκρη του η/χ.

Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο 100, παρ 10 αναφέρει "νομίμως υφιστάμενο κτίριο" δηλ εννοεί μάλλον ότι π.χ. ένα διώροφο νόμιμο κτίριο έχει απλά υπέρβαση ύψους. Αν όμως το νόμιμο διώροφο έγινε τελικά τριώροφο χωρίς να υπερβαίνει το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής; Στην περίπτωση αυτή έχουμε ένα ΦΚ με την υπέρβαση Δόμησης μόνο και το θέμα Υψους με αναλυτικό η ένα ΦΚ με υπέρβαση Δόμησης και Υψους μαζί ; Η ύπάρξη αρχικής άδειας γιά το διόροφο,  καλύπτει το "νομίμως υφιστάμενο";

Edited by johnvts
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχω διαβάσει όλο το θέμα , το παραπάνω post μου φάνηκε αυτό που τα συγκεντρώνει καλύτερα, οπότε βάσει αυτού παραθέτω μια δική μου περίπτωση, ώστε να δω αν τα αντιμετωπίζω σωστά.

Βιομηχανικό κτίριο έχει :

  • Άδεια για προσθήκη ορόφου σε ισόγειο, που όμως ο όροφος κατασκευάστηκε μεγαλύτερος από την άδεια, αλλά με ύψος σύμφωνο με την άδεια και χαμηλότερο από το επιτρεπόμενο της περιοχής - υπολογίζω υπέρβαση δόμησης για τα παραπάνω τετραγωνικά, αλλά καθόλου υπέρβαση ύψους.
  • Στο ίδιο οικόπεδο σε άλλο κτίριο υπάρχει άδεια για ισόγειο και όροφο, όμως κατασκευάστηκε και ημιώροφος, οπότε το συνολικό ύψος ξεπερνάει κατά 90εκ της άδειας, αλλά όχι το επιτρεπόμενο - υπολογίζω υπέρβαση δόμησης για τον ημιώροφο και υπέρβαση ύψους 90εκ
  • Στο ίδιο οικόπεδο και σε τρίτο κτίριο με άδεια ισογείου, έχει κατασκευαστεί και αυθαίρετος όροφος ύψους 2,90μ, το συνολικό όμως δεν ξεπερνάει το επιτρεπόμενο - υπολογίζω υπέρβαση δόμησης για τον όροφο και υπέρβαση ύψους 290εκ
  • Τέλος προσθήκη κατ'επέκταση εντελώς αυθαίρετου ισογείου ύψους 2,70μ - υπολογίζω υπέρβαση δόμησης και κάλυψης, αλλά όχι υπέρβαση ύψους 

Να προσθέσω ότι νόμιμα και αυθαίρετα συνολικά δεν ξεπερνούν την επιτρεπόμενη δόμηση και κάλυψη, ούτε το επιτρεπόμενο ύψος.

Σύμφωνα με όσα ισχύουν σήμερα και τη μετάφραση της παραγράφου 10, πιστεύετε ότι τα λέω σωστά?

Καλησπέρα

Έχει κανείς άποψη για το παραπάνω?

Αυτό που με απασχολεί και δεν το θεωρώ ξεκάθαρω είναι η 3η περίπτωση, την οποία και εκθέτω ξανά :

Πρόκειται για οικόπεδο εκτός σχεδίου όπου υπάρχει βιομηχανικό κτίριο με διάφορες οικοδομικές άδειες και διάφορες αυθαιρεσίες. Ανάμεσα στα υπόλοιπα υπάρχει ισόγειο κτίριο νόμιμο, όπου έχει κατασκευαστεί αυθαίρετος όροφος ύψους 2,90μ. Το συνολικό ύψος του κτιρίου δεν ξεπερνάει το επιτρεπόμενο, ούτε και το ύψος των νομίμως υφιστάμενων παρακείμενων κτιρίων. Πρέπει να υπολογιστεί συντελεστής υπέρβασης ύψους για τον αυθαίρετο όροφο ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.