Jump to content

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με μειωτικό συντελεστή


Recommended Posts

On 28/11/2023 at 11:14 ΜΜ, ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΡΑΣ said:

ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕ ΜΕΙΩΤΙΚΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ 0,3 Η΄ 0,5 Η΄ΟΧΙ??

Σε ισόγειους βοηθητικούς χώρους επιφάνειας έως 50 τ.μ., εφαρμόζεται συντελεστής 0,50.
Αποθήκη μέγιστης επιφάνειας 15 τ.μ. και μέσου ύψους έως 2,50 μέτρα εντάσσεται στην κατηγορία 3.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής :

Σε ισόγειο κατάστημα 16 τ.μ. υπάρχει προσαρτημένο αυθαίρετο πατάρι 10 τ.μ. κατασκευασμένο από οπλισμένο σκυρόδεμα (ελεύθερο ύψος 2,45μ), το οποίο εκτείνεται κατά 5 τ.μ. εντός περιγράμματος και κατά 5 τ.μ. εκτός περιγράμματος του υποκείμενου καταστήματος και πάνω από όμορο κοινόχρηστο διάδρομο κλιμακοστασίου. Η υπόλοιπη επιφάνεια της στάθμης έχει καλυφθεί με σιδηροκατασκευή - επέκταση του παταριού (ελεύθερο ύψος 2,25μ) έτσι ώστε να καλύπτεται τελικώς εξ' ολοκλήρου η επιφάνεια του υποκείμενου καταστήματος.  Επικοινωνεί με εσωτερική σκάλα και δεν έχει πρόσβαση από άλλο κοινόχρηστο χώρο. Η κατασκευή είναι του 1962 (κατ1)

Ερώτημα :

1) Πολεοδομικά οι ανωτέρω χώροι θεωρείτε οτι χαρακτηρίζονται ως "πατάρι" παρά το γεγονός οτι καλύπτουν εξ' ολοκλήρου το υποκείμενο κατάστημα και τμήμα τους εκτείνεται εκτός του περιγράμματος του?

2) Τίθεται κάποιο κώλυμα στον καθορισμό της χρήσης τους (κύρια-βοηθητική) πχ λόγω ύψους ?

3) Η επιφάνεια του κλιμακοστασίου συμπεριλαμβάνεται στην καταμέτρηση ?

Σας ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

1) Το κριτήριο είναι να μην αποτελούν ανεξάρτητο χώρο (ανεξαρτήτως επιφάνειας και ύψους).
Για το τμήμα στον κοινόχρηστο χώρο υπάρχουν οι γνωστές απαιτήσεις συναινέσεων.
2) Για την τακτοποίηση· όχι. Για μελλοντική άδεια· ναι.
3) Η εσωτερική σκάλα δεν είναι πατάρι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άρα θα τακτοποιήσει ο συνάδελφος και την αυθαίρετη επέκταση παταριού σε όλη την υποκείμενη επιφάνεια ως πατάρι με το μειωτικό συντελεστη (εφόσον είναι βοηθητικός χώρος)?

Με τον ίδιο τρόπο (ΥΔ βοηθ.χώρου με μειωτικό συντελεστή) θα τακτοποιηθεί και η επέκταση του παταριού πάνω από τον κοινόχρηστο διάδρομο, πέραν της οριοθετημένης οριζόντιας ιδιοκτησίας?

Εαν είναι απο κατασκευής απαιτείται και πάλι η συναίνεση >50%?

Link to comment
Share on other sites

Για τα δύο πρώτα ερωτήματα η απάντηση είναι θετική.
Το τελευταίο δεν έχει μονολεκτική απάντηση.
Η απαίτηση συναίνεσης εξετάζεται στο άρθρο 98.
Διαβάζοντας προσεκτικά τις παραγράφους 5, 7 και 9 παρατηρούμε ότι ο κοινόχρηστος χώρος, στον οποίο επεκτείνεται η οριζόντια ιδιοκτησία, νοείται ως επιφάνεια και όχι ως όγκος.
Γι' αυτό τον λόγο θεωρεί ο νόμος ότι θα ακολουθήσει τροποποίηση της σύστασης.
Στην περίπτωση του παταριού δεν υπάρχει επέκταση της ιδιοκτησίας στην επιφάνεια των κοινοχρήστων, αλλά επέκταση του παραρτήματος αυτής εντός του όγκου των κοινοχρήστων.
Το εμβαδόν των κοινοχρήστων παραμένει το ίδιο.
Το συμπέρασμα είναι ότι αυτή η περίπτωση δεν περιγράφεται με σαφήνεια στο εν λόγω άρθρο.
Επομένως, η αντιμετώπιση εναπόκειται στην κρίση του μηχανικού.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι και Καλή Χρονιά. Έχω προσπαθήσει να ανατρέξω σε ολη τη συζήτηση πάνω στο θέμα, δεν βρήκα κάτι να με καλύπτει οποτε θέτω εδώ ενα ερώτημα και συγχωρήστε με αν εχει ήδη απαντηθεί και μου διέφυγε. 

Σε κτίριο κατασκευής του 1985-1987, στην στάθμη του ισογείου υπήρχε κατάστημα με πατάρι, που φαίνεται στην άδεια. Η πραγματική κατάσταση (από πριν το 2011 εννοείται) ειναι κλειστοί βοηθητικοί χώροι στο πατάρι (αποθήκες και wc). Το πατάρι έτσι κι αλλιώς δεν πληροί προϋποθέσεις χώρου κύριας χρήσης, έχει ύψος 2,25 μ.

Πληρούνται οι προϋποθέσεις του ορισμού του άρ. 2, παρ. 28 του 4067/2012, πέραν των κλειστών χώρων. Δηλαδή είναι <70%, χωρίς αυτοτελή πρόσβαση, οχι αυτοτελής ιδιοκτησία, με υποκείμενο χώρο Κ.Χ. κλπ κλπ. Πως θα πρέπει να τακτοποιηθεί; 

Να σημειώσω ότι έχω και τον εξής προβληματισμό: ο ορισμός του ΝΟΚ, κατά τον χρόνο έκδοσης της εγκυκλίου 2, για τον 4495, που μας παραπέμπει στον ορισμό για το πατάρι, δεν περιλαμβάνει καν το ζήτημα των κλειστών χώρων ανξαρτήτως απόστασης από τα ανοιχτά όρια. Αυτό με το 1 μ μπήκε το 2020...

Εντέλει, το πατάρι σαν πατάρι μπορεί να θεωρηθεί νομιμο αφού φαίνεται στην άδεια και να τακτοποιηθούν με αναλυτικό οι διαρρυθμίσεις στην επιφάνεια του; Ή θα πρέπει να θεωρηθούν όλοι αυτοί οι κλειστοί χώροι ότι προσμετρώνται στην δόμηση και να πάνε με συντ 1;

Πρόσθεσε την ειδικότητά σου στο προφίλ σου, σύμφωνα με τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. 

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, Ορέστης Αλεβίζος said:

Εντέλει, το πατάρι σαν πατάρι μπορεί να θεωρηθεί νομιμο αφού φαίνεται στην άδεια και να τακτοποιηθούν με αναλυτικό οι διαρρυθμίσεις στην επιφάνεια του;

Ναι, αυτό θα εφαρμόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.