Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

1 hour ago, the_topo said:

Πολύπλοκα πράγματα (τουλάχιστον για ΄μένα).

Αν όχι πολύπλοκα, ασαφή θα τα έλεγα (αν τουλάχιστον υπάρχει έλλειψη συνδυαστικής εμπειρίας, όπως σε εμένα). Ειδικά στα αυθαίρετα, γι' αυτό και στα αντίστοιχα θέματα του φόρουμ, ακόμα και στις Ε/Α του ΤΕΕ, θα βρεις αμφιλεγόμενα ή αβέβαια σχόλια. Οι πιο ξεκάθαρες απαντήσεις αφορούν σε πιο απλά ερωτήματα ή σε θέματα που έχουν σχεδόν αποσαφηνιστεί. Στις "ειδικές" περιπτώσεις και στα θέματα που χρειάζεται συνδυαστική διερεύνηση, διακρίνω μια διστακτικότητα και είναι και απόλυτα λογικό, αφού δεν γίνεται μέσα σε ένα φόρουμ να επιλυθεί μια υπόθεση στην ολότητά της. Ακόμα και στις Ε/Α που εκεί έχει τολμηθεί να δωθούν ολοκληρωμένες απαντήσεις, θα βρεθεί μια φωνή που με επιχειρήματα θα διαφωνεί.

Ωστόσο γι' αυτό σχολίασα στο θέμα σου, καθώς θα ήθελα και εγώ να μπουν κάποια θέματα σε μια σειρά και τα σχετικά που αναφέρεις με έχουν απασχολήσει στο παρελθόν. Και ενώ με το ΔΚ των αυθαιρέτων έχουμε δεχτεί ότι είναι κάτι "άλλο" από αυτό της άδειας, θυμάμαι τουλάχιστον παλιότερα συναδέλφους, ενημερωμένους και αρκετά έμπειρους να προσπαθούν να τα αντιστοιχίσουν, μετρώντας πχ. στους υπολογισμούς της κατηγορίας και ανοιχτούς χώρους.

Θα επιμείνω λίγο όμως στα τοπογραφικά, για τα οποία χρειάζομαι κάποιες διευκρινήσεις. Γιατί ενώ έχω πάρει απόφαση ότι δεν τα αναλαμβάνω (θέλει γνώσεις που δεν έχω), θα ήθελα να ξέρω κάποια βασικά σημεία, ώστε αν χρειαστεί να συνεννοηθώ με κάποιον συνάδελφο τοπογράφο -καλή ώρα- να γίνεται με σαφήνεια. Το ερώτημα μου λοιπόν έχει ως εξής: Σαν γενική γνώση ξέρω ότι ανάλογα την περίπτωση μπορεί ένα τοπογραφικό διάγραμμα να περιλαμβάνει περισσότερα ή λιγότερα στοιχεία/πληροφορίες. Πάντα όμως υπάρχουν κάποια βασικά/υποχρεωτικά. Σε υπόθεση τακτοποίησης, έστω με σκοπό τη διενέργεια δικαιοπραξίας στο ακίνητο (συνήθως πηγαίνουν μαζί), το τοπογραφικό που θα συνταχθεί διαφέρει στα στοιχεία που περιλαμβάνει από αυτό της οικοδομικής άδειας; Μπορεί να περιέχει λιγότερα ή πρέπει να περιλαμβάνει κάποια άλλα που δεν απαιτούνται στην άδεια; (συγνώμη που ξεφεύγω από το θέμα)

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@the_topo  

Το θέμα εδώ αφορά τις αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό του άρθρου 100. Μην το απλώνεις το θέμα σε άλλα ζητήματα διότι μετά θα πρέπει να μεταφέρουμε όλα τα ποστ αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα σας και χρόνια πολλά, μέρες που είναι!
Εχω μια περίπτωση διαμερίσματος (σε εσοχή) Γ΄ορόφου με άδεια του 2001 και
καλούμαι σήμερα να το τακτοποιήσω για να πάρει βεβαίωση για σύνδεση με ΔΕΗ.
Εχει τις εξής αυθαιρεσίες:
1. Αύξηση της επιφάνειας του διαμερίσματος κατά 3.4 τ.μ. σε βάρος του
   κοινόχρηστου κλιμακοστασίου
2. Αύξηση στις διαστάσεις του περιγράμματος της ιδιοκτησίας μικρότερη του 5%
   με αύξηση της επιφάνειας <5%
3. Κατασκευή πέργκολας <50 τ.μ. σύμφωνα με παρ.60 του αρθ.12 του ω.4067/12
4. Μετατροπή Η.Χ σε κουζίνα που εχει ρυθμιστεί με 3843/10 (μόνο ώς προς το βατό
   δάπεδο) και το περνάω στο ν.4495/17 για να είναι ολόκληρος τακτοποιημένος.

Προσανατολίζομαι, και θα ήθελα τη γνώμη σας, στο να δηλώσω το #1 με τα μέτρα του
σε ένα φύλλο καταγραφής με λοιπές παραβάσεις τα #2-3-4 με αναλυτικό σύμφωνα
με το αρθ.100 παρ.5 του 4495/17 αν και για #2 δεν έχω βρει μια φόρμουλα.

Edited by Pavlos33
έγινε προσθήκη τονισμού και διόρθωση ορθογραφίας κειμένου (βλ. κανόνες συμμετοχής)-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Καλές γιορτές να έχουμε.

Mε αναλυτικό δεν επιτρέπεται να υπολογίζεις αυθαίρετες κατασκευές που αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου.  Η επέκταση οριζόντιας σε κοινόχρηστο είναι υπέρβαση δόμησης και για το επιτρεπτό της υπαγωγής διαβάζεις το άρθρο 98 (απαιτείται τουλάχιστον να υφίσταται η αυθαιρεσία εκ κατασκευής της οικοδομής και να προσκομιστεί από τον ιδιοκτήτη υπεύθυνη δήλωση). Για το αν μπορεί να μεταβιβαστεί η ιδιοκτησία βλέπεις πάλι το άρθρο 98 για το αν μπορεί να γίνει μονομερής τροποποίηση της σύστασης και μιλάς πριν με συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Pavlos33 said:

@the_topo  

Το θέμα εδώ αφορά τις αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό του άρθρου 100. Μην το απλώνεις το θέμα σε άλλα ζητήματα διότι μετά θα πρέπει να μεταφέρουμε όλα τα ποστ αλλου.

έχεις δίκαιο!

Θα ρωτήσω όμως κάτι σχετικό με το θέμα.

Υπόστεγος χώρος που έχει πάει με αναλυτικό, οφείλω να αναρτήσω κάτοψη και τομή στη τακτοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Pavlos33 said:

Καλημέρα. Καλές γιορτές να έχουμε.

Mε αναλυτικό δεν επιτρέπεται να υπολογίζεις αυθαίρετες κατασκευές που αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου.  Η επέκταση οριζόντιας σε κοινόχρηστο είναι υπέρβαση δόμησης και για το επιτρεπτό της υπαγωγής διαβάζεις το άρθρο 98 (απαιτείται τουλάχιστον να υφίσταται η αυθαιρεσία εκ κατασκευής της οικοδομής και να προσκομιστεί από τον ιδιοκτήτη υπεύθυνη δήλωση). Για το αν μπορεί να μεταβιβαστεί η ιδιοκτησία βλέπεις πάλι το άρθρο 98 για το αν μπορεί να γίνει μονομερής τροποποίηση της σύστασης και μιλάς πριν με συμβολαιογράφο.

Ευχαριστώ για την γρήγορη απαντηση Παύλο, και για τη συμβουλή του αρθρου 98.

Αν με την πρώτη φραση εννοείς το #2, εδώ αναφέρομαι στην περίπτωση γιε) του αρθρου 96 "ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3 μικρές παραβάσεις"

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, the_topo said:

Υπόστεγος χώρος που έχει πάει με αναλυτικό, οφείλω να αναρτήσω κάτοψη και τομή στη τακτοποίηση?

Αν στην δήλωση έχεις μόνο παραβάσεις αναλυτικού, τότε ο νόμος δεν απαιτεί κάτοψη ούτε τομή. Αν στην δήλωση μαζί έχεις παραβάσεις που υπολογίζονται βάσει επιφανειών, τότε καλό είναι να δείξεις και ένα περίγραμμα του υποστέγου σε κάτοψη. Όμως προτείνεται ακόμα και σε περίπτωση μόνο λοιπών παραβάσεων να γίνεται ένα στοιχειώδες σχέδιο κάτοψης ώστε να μπορεί αυτό να επισυναπτεί σε συμβ/κη πράξη.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, chalow said:

1. Αύξηση της επιφάνειας του διαμερίσματος κατά 3.4 τ.μ. σε βάρος του
   κοινόχρηστου κλιμακοστασίου
2. Αύξηση στις διαστάσεις του περιγράμματος της ιδιοκτησίας μικρότερη του 5%
   με αύξηση της επιφάνειας <5%
3. Κατασκευή πέργκολας <50 τ.μ. σύμφωνα με παρ.60 του αρθ.12 του ω.4067/12
4. Μετατροπή Η.Χ σε κουζίνα που εχει ρυθμιστεί με 3843/10 (μόνο ώς προς το βατό
   δάπεδο) και το περνάω στο ν.4495/17 για να είναι ολόκληρος τακτοποιημένος.

Προσανατολίζομαι, και θα ήθελα τη γνώμη σας, στο να δηλώσω το #1 με τα μέτρα του
σε ένα φύλλο καταγραφής με λοιπές παραβάσεις τα #2-3-4 με αναλυτικό σύμφωνα
με το αρθ.100 παρ.5 του 4495/17 αν και για #2 δεν έχω βρει μια φόρμουλα.

  1. ΥΔ (για μερικούς !!!) ή με διαφορετική διαμερισμάτωση για άλλους (!!!) σύμφωνα με την §8/100.
  2. Κατ3
  3. ΠΠ
  4. παραβολο 100€ συμφωνα με §1β/88.

ΠΠ και ΚΑΤ3 μπορείς να τις συγχωνεύσεις σε 1ΠΠ σύμφωνα με την εγκ2.

Αν τα μαζεψουμε όλα μαζί: 1φκ με ΥΔ ή ΔΔ (για το 1) με 1ΠΠ και άλλο ενα ΦΚ με το παραβολο των 100€.

Πολύ σημαντικό, το θέμα με την επεκταση στον κοινόχρηστο. Συνεννοήσου πρώτα με τον συμβολαιογράφο.

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, akis73 said:

Αν στην δήλωση έχεις μόνο παραβάσεις αναλυτικού, τότε ο νόμος δεν απαιτεί κάτοψη ούτε τομή. Αν στην δήλωση μαζί έχεις παραβάσεις που υπολογίζονται βάσει επιφανειών, τότε καλό είναι να δείξεις και ένα περίγραμμα του υποστέγου σε κάτοψη. Όμως προτείνεται ακόμα και σε περίπτωση μόνο λοιπών παραβάσεων να γίνεται ένα στοιχειώδες σχέδιο κάτοψης ώστε να μπορεί αυτό να επισυναπτεί σε συμβ/κη πράξη.

Δεν θα πρέπει να αναγράψω όμως και επιφάνεια στη κάτοψη εφόσον θα παρέχω πληροφορίες αποστάσεων? Με αναλυτικό δεν πάνε οι επιφάνειες που δεν 'μετρώνται'?

Επίσης τομή πιστεύεις ότι θα χρειαστώ?

Στο Άρθρο 100, παρ. 5 λέει:

'....Ειδικά σε αυτές τις περιπτώσεις, που δηλώνονται παραβάσεις αποκλειστικά αυτής της κατηγορίας, δεν υποβάλλονται τα δικαιολογητικά βββ, γγγ, δδδ, της παραγράφου στ΄ του άρθρου 99.'

, όπου δδδ αφορά κάτοψη.

Θέλω να πω, σίγουρα χρειάζομαι κάτοψη για τον υπόστεγο χώρο που έχει πάει με αναλυτικό? 

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.