Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

νομίζω οτι οι αυθαιρετοι εξωστες με γοκ 85 εφοσον ξεπερνουν το οριο που ισχυει απο το διαγραμμα καλυψης χρεωνονται ως ΥΔ

Συμφωνώ με το συνάδελφο  Faethon11 παραπάνω. Ο υπολογισμός γίνεται με αναλυτικό.

Στα πλαίσια τακτοποίησης δεν κάνεις έρευνα για τους εξώστες για το τι ποσοστό δεν μετρούσε και ποια επιφάνεια πάνω από αυτό προσμέτρησε. Αυτά έχουν ξεκαθαρίσει από τους  προηγούμενους νόμους. Δες για παράδειγμα την περίπτωση να εξετάσεις εξώστη σε διαμέρισμα πολυκατοικίας. Δεν μπορείς εκ των πραγμάτων να γνωρίζεις τις επιφάνειες εξωστών που πραγματικά κατασκευάστηκαν σε όλη την οικοδομή, ούτε τους Η.Χ, των οποίων το ποσοστό επηρεάζει το άθροισμα (20%+20%) εξωστών και ΗΧ που επέτρεπε ο ΓΟΚ προκειμένου εξώστες και Η.Χ να μην προσμετρήσουν στη δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι υπάρχει ενα στέγαστρο με BBQ φουρνο κλπ

Κάτω απο αυτά όπως βλέπεται υπάρχει ένας χώρος για ξύλα-καρβουνα κλπ

Το βάζω και αυτό στον αναλυτικό ή πάει με τετραγωνικά;

Και κάτι γενικότερο, μέσα στο αναλυτικό έχει ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις, κλιματισμό WC, σετ μπάνιου κλπ.

Όταν το κτίριο είναι όλο αυθαίρετο και το βάζουμε όλο στα τετραγωνικά έχει νόημα να τα υπολογίσουμε όλα αυτα ;

post-42751-0-64220900-1517141371_thumb.jpg

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι υπάρχει ενα στέγαστρο με BBQ φουρνο κλπ

Κάτω απο αυτά όπως βλέπεται υπάρχει ένας χώρος για ξύλα-καρβουνα κλπ

Το βάζω και αυτό στον αναλυτικό ή πάει με τετραγωνικά;

Και κάτι γενικότερο, μέσα στο αναλυτικό έχει ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις, κλιματισμό WC, σετ μπάνιου κλπ.

Όταν το κτίριο είναι όλο αυθαίρετο και το βάζουμε όλο στα τετραγωνικά έχει νόημα να τα υπολογίσουμε όλα αυτα ;

Συνάδελφε subrosaval, για το πρώτο με αναλυτικό όλα. Για τη δεύτερη περίπτωση όπου ολο το κτίριο είναι αυθαίρετο, όχι, δεν έχει νόημα. Με αναλυτικό όμως και σε αυτή τη περίπτωση θα υπολογιστεί π.χ. ένας ΗΧ ή ένα στέγαστρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Θα ήθελα την βοήθειά σας για την υπαγωγή αυθαιρεσιών στον  νέο νόμο 4495/17

Οι αυθαιρεσίες είναι οι εξής:

1. κατασκευή σκάλας εξωτερικά απο οπλισμένο σκυρόδεμα η οποία έχει συνδεθεί με την πλάκα του ορόφου

  Πρέπει να γνωρίζουμε αν η σκάλα είναι ανοιχτή ή κλειστή και αν προσμετρά στον ΣΔ, σύμφωνα με τους όρους δόμησης της περιοχής.

2. κατασκευή σκαλιών στον περιβάλλοντα χώρο  Δεν  είναι Κατ. 3 γιατί υπάγεται στην ιδ του άρθρου 30 (βλ. πρώτη παρ. της γ)ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3 άρθρου 96), σήμερα δεν απαιτούν οποιαδήποτε άδεια, ενδέχεται να διευκρινιστεί ότι δεν καταγράφεται ως παράβαση, διαφορετικά με αναλυτικό.

3. υποβάθμιση της τελικής στάθμης του εδάφους με αποτέλεσμα το υπόγειο να είναι 2,50μ π΄'ανω από το έδαφος

Παρ. 11 άρθρου 100, με αναλυτικό.

4. Εσωτερικές διαμορφώσεις =Διαφορετική διαρύθμιση---παρ. 14 άρθρου 100, δεν καταγράφεται ως παράβαση.

5. κλείσιμο ημιυπαίθριων χώρων.  ΥΔ, έλεγχος ποσοστών υπέρβασης για  ένταξη στη κατ. 4 ή στην 5 (αν δεν είναι κατ. 1 ή 2)

Πως δηλώνω τα 1,2,3,4? Με αναλυτικό υπολογίζω το πρόστιμο για τα 1,2,3,4? Οι αυθαιρεσίες 1,2,3,4 υπάγονται στην κατηγορία 3? Καμία απο αυτές δεν υπάγεται στην κατ. 3, εκεί υπάγονται μόνο όσες κατονομάζονται και σε κάθε περίπτωση εξαιρούνται αυτές που αναφέρονται (αυτές που περιλαμβάνονται στο άρθρο 30).

Επίσης οι αυθαιρεσίες δεν φαίνονται από κάποια αεροφωτογραφία και δεν έχουν δηλωθεί στη φορολογική δήλωση. Πως αποδεικνύω τον χρόνο κατασκευής τους? Μπορώ μόνο με την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη?

Για την 5 με νέο Ε9

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Όταν το κτίριο είναι όλο αυθαίρετο και το βάζουμε όλο στα τετραγωνικά έχει νόημα να τα υπολογίσουμε όλα αυτα ;

Τις συνήθεις εγκαταστάσεις για τη λειτουργία του κτιρίου προφανώς και δεν τις υπολογίζουμε ξεχωριστά. Τα έργα διαμόρφωσης περιβάλλοντος χώρου τα υπολογίζουμε με αναλυτικό, όπως για παράδειγμα, πλακόστρωτα, περιτοιχίσεις, κιόσκια, υπόστεγα, bbq κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, είδα παραπάνω για  μία ανάρτηση που αφορά εξώστες και ήθελα κι εγω τη βοήθειά σας. Σε διώροφη οικοδομή έχουν κατασκευαστεί 2 εξωστες οι οποίοι όμως δεν υπερβαίνουν το συνολικό επιτρεπόμενο όριο. Βάσει όρων δόμησης έχουμε επιτρεπόμενο 66 τμ. ενώ έχουν κατασκευαστει τα 50 τμ. συμπεριλαμβανομένων και αυτών που κατασκευάστηκαν αυθαιρετα. Εγώ τα υπολογίζω με αναλυτικο κανονικά αλλα η ερώτηση μου για αυτη την περίπτωση είναι τι κάνω αφού οι 2 αυτοι εξωστες έχουν κατασκευαστεί μέσα στο Δ.

Edited by maraki17
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, είδα παραπάνω για  μία ανάρτηση που αφορά εξώστες και ήθελα κι εγω τη βοήθειά σας. Σε διώροφη οικοδομή έχουν κατασκευαστεί 2 εξωστες οι οποίοι όμως δεν υπερβαίνουν το συνολικό επιτρεπόμενο όριο. Βάσει όρων δόμησης έχουμε επιτρεπόμενο 66 τμ. ενώ έχουν κατασκευαστει τα 50 τμ. συμπεριλαμβανομένων και αυτών που κατασκευάστηκαν αυθαιρετα. Εγώ τα υπολογίζω με αναλυτικο κανονικά αλλα η ερώτηση μου για αυτη την περίπτωση είναι τι κάνω αφού οι 2 αυτοι εξωστες έχουν κατασκευαστεί μέσα στο Δ.

Συνάδελφε maraki17, στο άρθρο 96 στη γ)Κατηγορία 3 και στη περίπτωση γγ) γίνεται αναφορά σε αλλαγή των διαστάσεων των εξωστών  που προκαλεί υπέρβαση της επιφάνειας τους ως 20%. Στο τέλος της γ)Κατηγορία 3 αναφέρεται ότι σε περίπτωση υπέρβασης των προυποθέσεων που αφορούν τις διαστάσεις, εφαρμόζεται η παρ. 5 του άρθρου 100, δηλ. ο υπολογισμός προστίμου γίνεται με αναλυτικό. Ας δεχθούμε,  παρόλο που εδώ δεν ελέγχουμε διαστάσεις αλλά εμβαδόν, ότι μας αφορά το τελευταίο. Ομως νομίζω πως η προηγούμενη αναφορά της γγ) γίνεται σε υπάρχοντες εξώστες και όχι σε νέους. Περαιτέρω,  αναφορικά με τη παρ. 5 του άρθρου 100 ισχύουν τα εξής: 1) Οι νέοι εξώστες αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια και 2) Δεν κατονομάζονται, όπως αυτό αυτό γίνεται με ΗΧ, στέγαστρα, κιόσκια κ.λ.π. Ισως λοιπόν να απαιτηθεί μια διευκρίνηση σχετικά με το θέμα αυτό, εκτός και αν προκύπτει απο κάπου, έτσι όπως είναι τώρα ο νόμος και μου διαφεύγει... Αν πάντως επιτρέπεται (ή επιτραπεί) τότε νομίζω πως δεν μας αφορά η τυχόν καταπάτηση του Δ, απο τη στιγμή που ο νόμος αναφέρει υπολογισμό με αναλυτικό και τίποτα περισσότερο. Συμπληρώνω ότι για τον ν4178 είχε διευκρινιστεί με την εγκ. 3 ότι εξώστες προ ΓΟΚ85 υπάγονταν στην Κατ. 3, ασχέτως διαστάσεων.

Edited by maximos
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε maximos, στο μήνυμα #165 γράφεις: "Για την 5(δηλαδή το κλείσιμο η/χ) με νέο Ε9 "

Δεν ρωτάω προβοκατόρικα ή με διάθεση να αμφισβητήσω αλλά γιατί με απασχολεί κι εμένα:

Υπάρχει κάποιο σημείο του νόμου ή κάποια παλιότερη εγκύκλιος όπου για  η.χ. που κλείστηκε και ο ηχ ήταν εκτός νομίμου όγκου (άρα μη δυνατή η επίκληση του άρθρου 87β, "εντός νομίμου όγκου..") να μπορούμε να χρησιμοποιούμε ως αποδεικτικό παλαιότητας δήλωση / τροποποίηση Ε9? Με συγχωρείτε για το οφτόπικ..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε maximos, στο μήνυμα #165 γράφεις: "Για την 5(δηλαδή το κλείσιμο η/χ) με νέο Ε9 "

Δεν ρωτάω προβοκατόρικα ή με διάθεση να αμφισβητήσω αλλά γιατί με απασχολεί κι εμένα:

Υπάρχει κάποιο σημείο του νόμου ή κάποια παλιότερη εγκύκλιος όπου για  η.χ. που κλείστηκε και ο ηχ ήταν εκτός νομίμου όγκου (άρα μη δυνατή η επίκληση του άρθρου 87β, "εντός νομίμου όγκου..") να μπορούμε να χρησιμοποιούμε ως αποδεικτικό παλαιότητας δήλωση / τροποποίηση Ε9? Με συγχωρείτε για το οφτόπικ..

Συνάδελφε pirsogiannis, ο ΗΧ που έκλεισε νομίζω ότι εφ' όσον υπήρχε ως ΗΧ στην οικοδομική άδεια, είναι εντός νομίμου όγκου και επομένως εμπίπτει στη παρ. 1. β) του άρθρου 87. Πάντως υπάρχει και η παρ. 4 του άρθρου 87 που αφορά όλες τις περιπτώσεις, δηλαδή το δημόσιο έγγραφο μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε κάθε περίπτωση (εντός ή εκτός του όγκου νόμιμου κτιρίου). Γενικεύοντας θα έλεγα ότι όπου είναι δυνατόν, καλό θα ήταν να χρησιμοποιείται η αεροφωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.