Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος νόμος αυθαιρέτων - Το σχέδιο νόμου "έλεγχος και προστασία δομημένου περιβάλλοντος"


yian

Recommended Posts

Οι άνθρωποι είναι παντελώς άσχετοι.... Κάνουν πολλή φασαρία για το τίποτα..... Το άμεσο μέλλον θα δείξει....  :angry:  :angry:  :angry:

Link to comment
Share on other sites

Απο τα δυο τελευταια υστερογραφα γινεται αντιληπτο οτι η ΜΣΕ θα καταληξει ενα κωλοχαρτο. Χειροτερο απο τα ενεργειακα πιστοποιητικα.

 

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ... Θυμήθηκα τα διάφορα "σεμινάρια" που γινόταν περί ενεργειακών πιστοποιητικών στην αρχή εφαρμογής του ΚΕΝΑΚ που ετοιμαζόμασταν να αγοράσουμε θερμοκάμερες, γιατί έτσι θα βλέπαμε τις θερμογέφυρες... :(

Link to comment
Share on other sites

ήρθε η ώρα να απαξιωθεί και η μελέτη στατικής επάρκειας , θα εμφανιστούν τα γνωστά μπάνερ με τιμές χώμα, ούτως ή άλλως κανείς δεν ενδιαφέρεται για μελέτες πια...μόνο να πάρουν το χαρτί και να τελειώνουν

Link to comment
Share on other sites

Στις σοβαρές χώρες (Σ.Χ.) θα έβγαζε μια ανακοίνωση ο τοπικός Σ.Π.Μ.Σ.Χ. και θα έκοβαν τον πισινό κάθε μλκ που θα σκεφτόταν τέτοια νομοθεσία...

Link to comment
Share on other sites

αα) µελέτη στατικής επάρκειας πραγµατοποιείται για κάθε κατασκευή που ανήκει σε µία από τις κατωτέρω περιπτώσεις, εκτός των περιπτώσεων των κατηγοριών 1, 2 και 3 του άρθρου 96 και κτιρίων σπουδαιότητας Σ1 σύµφωνα µε τον Ελληνικό Αντισεισµικό Κανονισµό ( ΕΑΚ):

ααα) κάθε ανεξάρτητη κατασκευή που είναι εξ’ ολοκλήρου αυθαίρετη,

βββ) οι αυθαίρετες κατασκευές που έχουν υπαχθεί στο ν. 4178/2013 και, µε βάση ένα τουλάχιστον από τα υποβληθέντα Δελτία Ελέγχου Δοµικής Τρωτότητας Αυθαιρέτου (ΔΕΔΟΤΑ) που την αφορούν, κατατάσσεται σε µέσης (Μ) ή υψηλής (Υ) προτεραιότητας περαιτέρω ελέγχου,

γγγ) για κάθε αυθαίρετη προσθήκη ή τροποποίηση ή αλλαγή χρήσης που έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίρια κατηγορίας σπουδαιότητας Σ2, Σ3 και Σ4, σύµφωνα µε τον Ελληνικό Αντισεισµικό Κανονισµό,

ββ) δεν απαιτείται υποβολή µελέτης στατικής επάρκειας αλλά τεχνική έκθεση αρµόδιου µηχανικού στις εξής περιπτώσεις:

κλπ..

 

νομίζω ότι είναι σαφές αλλά πείτε μου αν το καταλαβαίνω λάθος..

το να είναι χαμηλής προτεραιότητας στο ΔΔΤ του 4178 δεν ειναι αρκετό γιατί σε όποιο από τα ααα, βββ, γγγ είσαι τότε θες Μ.Σ.Ε..

 

Κατα την αποψη μου το καταλαβες λαθος. Τα οσα παρεθεσες αφορουν αυθαιρετα που θα δηλωθουν με το νεο νομο. Ειδικα για τα ακινητα που εκαναν υπαγωγη με το ν. 4178/13, χρειαζεται Μ.Σ.Ε. αν ισχυει το βββ).Τα ααα και γγγ δεν αφορουν αυθαιρετα του ν.4178/13.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σώθηκα,,,, σαν Τ.Ε. δεν εχω δικαίωμα υπογραφής ΜΣΕ και καλώς, οπότε το .....αγγούρι δεν θα κυνηγάει εμένα... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Κατα την αποψη μου το καταλαβες λαθος. Τα οσα παρεθεσες αφορουν αυθαιρετα που θα δηλωθουν με το νεο νομο. Ειδικα για τα ακινητα που εκαναν υπαγωγη με το ν. 4178/13, χρειαζεται Μ.Σ.Ε. αν ισχυει το βββ).Τα ααα και γγγ δεν αφορουν αυθαιρετα του ν.4178/13.

 

Δεν είμαι τόσο σίγουρος οτι θα πάει έτσι......στάνταρ θα πιάσει και τα δηλωμένα με Ν.4178/13 στην ταυτότητα....

 

Λες εξολοκλήρου αυθαίρετα να τα αφήσουν χωρίς ΜΣΕ?....δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι τόσο σίγουρος οτι θα πάει έτσι......στάνταρ θα πιάσει και τα δηλωμένα με Ν.4178/13 στην ταυτότητα....

 

Λες εξολοκλήρου αυθαίρετα να τα αφήσουν χωρίς ΜΣΕ?....δύσκολο...

 

Εγω εκανα ερμηνεια της διατυπωσης, οχι των προθεσεων. Και η διατυπωση ετσι οπως ειναι με οδηγει στο συμπερασμα που παρεθεσα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

και  πως  γινεται αυθαιρετο  στον  4178 να  είναι  χαμηλης  προτεραιότητας

εφόσον εχει  κατασκευαστεί  χωρις  αδεια , αν δεν εχει  γινει  μαμουδια στα  εντυπα .

λιγες  είναι  οι  περιπτώσεις  που  εγιναν  τροποποιήσεις  στην  μελετη

τα  περισσοτερα 90%  στον 4178  πανε  για  ΜΣΕ .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.