Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος νόμος αυθαιρέτων - Το σχέδιο νόμου "έλεγχος και προστασία δομημένου περιβάλλοντος"


yian

Recommended Posts

Μάγκες

Τώρα -πριν 3 ημέρες-το είπε ο Στασινός 

στην ΕΡΤ 1 

Το άκουσα ο ίδιος και φυσικά θυμήθηκα

την καλημέρα μου να 'χει

 

τον φίλο μου ΙΑΣΟΝΑ! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Βασίλη.

 

 

Και οι παλιοί που έχουν πληρώσει θα μείνουν ''παγωτό'' :mrgreen:

 

Αυτός θα είναι ένας από τους βασικούς λόγους που ή θα τροποποιήσουν τα ήδη ψηφισθέντα και θα "δώσουν λεφτά πίσω" (έστω μόνο σε όσους μεταπηδήσουν αν κι έχουν περαιώσει με προηγούμενους  νόμους) ή θα κριθεί αντισυνταγματικός στο σύνολό του ο νέος νόμος από το ΣΤΕ!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να δώσουν λεφτά πίσω.Το ίδιο είχε γίνει και στην μεταπήδηση απο 4014 στον 4178 (δεν αναζητούνται τα επιπλέον) γιατί πολύ απλά δεν τα έχουν.Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι ίσως να συμψηφιστούν αλλά και πάλι δεν αφορά όλους

Link to comment
Share on other sites

Όντως ο πρόεδρος του ΤΕΕ (Στασινός) είχε αναφέρει στην ΕΡΤ ότι ο μηχανικός δεν θα χρεώνει κάτι για τις "απλές μεταφορές δηλώσεων στο νέο νόμο". Άκρως συναδερφική δήλωση, μπράβο του!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να δώσουν λεφτά πίσω.Το ίδιο είχε γίνει και στην μεταπήδηση απο 4014 στον 4178 (δεν αναζητούνται τα επιπλέον) γιατί πολύ απλά δεν τα έχουν.Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι ίσως να συμψηφιστούν αλλά και πάλι δεν αφορά όλους

 

Δεν θα χάσουν τίποτα φίλε μου να κοροϊδέψουν για μια ακόμα φορά τους αδαείς!!! Το ίδιο εξάλλου δεν έχουν κάνει ΚΑΙ για τον 3843 αλλά και για τον 4014;;;

Link to comment
Share on other sites

Το τζάμπα που λέει ο Στασινός και ο κάθε σαχλαμάρας μας βολεύει να μη κόβουμε απόδειξη και να μη πληρώνουμε και ΕΜΠ.
Τζάμπα μόνο σε κάνα μπάρμπα μου και αυτό αν είναι δουλειά μέχρι 1 ώρα. Μη ξεχνάμε ότι θέλει νέα τεχνική έκθεση, νέο υπολογισμό προστίμου σύμφωνα με τον καινούριο, νέες κατηγορίες και ακόμα και για να απαλλαγεί από ΜΣΕ θέλει μια αιτιολόγηση που θα φάει χρόνο. Χώρια που πιθανόν να θέλει νέο ΔΚ γιατί όλα υπολογίζονται ξανά.

Νομίζω ότι 300€ είναι η βάση για την πιο απλή περίπτωση και άμα κάποιος δε θέλει δε πειράζει ας πάει στον γνωστό συνάδελφο που τα κανει τζάμπα και βγάζει και πιο μικρά πρόστιμα (μη μου πείτε ότι όλοι δεν το έχουμε ακούσει αυτό?)

Να υπενθυμίσω ότι δε χρεώνουμε την ώρα που δουλεύουμε, αυτό το κάνουν οι ανειδίκευτοι εργάτες, χρεώνουμε τις γνώσεις και την εμπειρία μας. Το ότι μπορώ σε 1 ώρα να κάνω μια δουλειά αυτό δε σημαίνει ότι θα πάρω 8€ Η μία ώρα μου αυτή κουβαλάει πίσω της ατελειωτες ώρες μελέτης, εμπειρίας και εξόδων

Link to comment
Share on other sites

και να μη πληρώνουμε και ΕΜΠ.

 

Πληρώνετε ΕΜΠ στα αυθαίρετα? Τελικά μόνο εγώ κρατώ τη μπαντιέρα και ανεβάζω το σημείωμα το οποίο λέει το αυτονόητo από τα downloads??

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Πληρώνετε ΕΜΠ στα αυθαίρετα? Τελικά μόνο εγώ κρατώ τη μπαντιέρα και ανεβάζω το σημείωμα το οποίο λέει το αυτονόητo από τα downloads??

 

από τη στιγμή που έχει πάει εγκύκλιος στις πολεοδομίες και λέει ότι το ΕΜΠ δεν καταργήθηκε και αμα βγάλεις αδεια το ζητάνε δε βλεπω πως μόνοι μας μπορούμε να το καταργήσουμε.

Ξέρω τι λεέι ο νόμος και οτι το εμπ ειναι το μισό του τσμεδε κλπ αλλά ... αλλά.

Τώρα που ο νέος νομος θα ζητάει ΕΜΠ τι θα κάνουμε δηλ?.. θα βάζουμε επιστολόχαρτα?.. Στάνταρ σε έλεγχο δε θα γίνουν δεκτά

Link to comment
Share on other sites

Ο νέος νομος δεν ζητάει ΕΜΠ

ουτε ο 4178 λέει για τσμεδε αλλά το ΤΕΕ το έχει στα απαιτούμενα.

υπομονή λίγες μέρες και θα μάθουμε. Μακάρι να μη ζητάει ούτε αμοιβή ούτε ΕΜΠ αλλά δε το νομίζω

Edited by verda
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.