Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Νομίζω ότι είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να ενημερώσεις τον πελάτη ότι ήρθε η ώρα να πληρώσει, διότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έρθουν επιπρόσθετα βάρη !!! :grin:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια πληροφόρηση εάν θα υπάρξει κάποια παράταση στην ανάρτηση των δικαιολογητικών? Προς το παρόν εκτός εάν μου έχει ξεφύγει κάτι ισχύουν οι 6 μήνες από την Υπαγωγή της Δήλωσης. Μήπως με την δημοσίευση της παράτασης του ποσοστού έκπτωσης 20% έως τον Οκτώβριο αναμένεται να παραταθεί και η δυνατότητα ανάρτησης δικαιολογητικών?

Link to comment
Share on other sites

Μην βιάζεσαι,  έχεις χρόνο μέχρι τον Οκτώβριο.  Το εξάμηνο λένε ότι,  έχει παραταθεί (στο κουβεντιαστό βεβαίως)! 

Link to comment
Share on other sites

Είναι όπως η παράταση της έκπτωσης που έχει παραταθεί στο κουβεντιαστό και περιμένουμε κάποια Εγκύκλιο για την επικυρώσει και αναδρομικά!

Αυτά μόνο στο Ελλαδιστάν!

Ευχαριστώ πολύ..

Edited by withnail
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Ορισμένες ερωτήσεις-τσεκάρισμα:

 

  •  Έναρξη ισχύος 4495 = 3 Νοεμβρίου 2017
  • Προθεσμία έκπτωσης 20% Α' εξαμήνου 4495 = έληγε 3 Μαίου 2018 και πήρε άτυπη παράταση μέχρι Οκτώβριο?
  • Δήλωση 4178 περαιωμένη (ολοκληρωμένη υπαγωγή) στην οποία δεν έχουν ανέβει σχέδια = έχω περιθώριο 12 μήνες από την έναρξη ισχύος του 4495 να τα ανεβάσω ή να περάσω στον 4495
  • Aν μεταφέρω δήλωση του 4178 με ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΥΠΑΓΩΓΗ (δίχως όμως να έχει πληρωθείτο σύνολο του προστίμου = είμαι με δόσεις) στον 4495 και με τις διατάξεις του 4495 το υπόλοιπο του προστίμου μηδενίζεται (πχ. γιατι τα υπόγεια παίρνουν 70% έκπτωση αντι για 50%), τότε δεν ισχύει το θέμα της μεταβολής του προστίμου άνω του 20%, έλεγχος από επιτροπή κλπ. σωστά?  (ο έλεγχος της επιτροπής δηλαδή ισχύει μόνο όταν μεταβάλλονται τετραγωνικά κλπ?)

 

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα, απλά στο τελευταίο έχω την εντύπωση ότι ο έλεγχος της επιτροπής αφορά αίτημα για περαιωμένη αίτηση του 4178/2013, στο οποίο ζητάς να πάει σε κατάσταση υπαγωγής, για να διορθωθεί, και όχι μεταφορά από 4178/2013 σε 4495/2017.

Link to comment
Share on other sites

Σε δήλωση απο μεταφορά από 4178 μπορούμε να ακυρώσουμε υπάρχοντα αρχεία ? Διότι το αντίστοιχο "κουτάκι" δεν ανταποκρίνεται.

 

Link to comment
Share on other sites

@nikolaras

Η ακύρωση δεν γίνεται πατώντας το κουτάκι ... 

Γίνεται επιλέγοντας το αντίστοιχο radio button αριστερά και πατώντας το κόκκινο Χ λίγο πιο πάνω ...

για πες μας αν δοκιμάσεις

Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, ppanag said:

@nikolaras

Η ακύρωση δεν γίνεται πατώντας το κουτάκι ... 

Γίνεται επιλέγοντας το αντίστοιχο radio button αριστερά και πατώντας το κόκκινο Χ λίγο πιο πάνω ...

για πες μας αν δοκιμάσεις

Πράγματι έτσι γίνεται και το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.