Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Για να μισθωθεί για ΚΥΕ πρέπει να προηγηθεί τακτοποίηση αφού χρειάζεται βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης.

Άρα σε 1η φάση ενημερώνεις ότι χωρίς τακτοποίηση δεν μπορεί να μισθωθεί. 

Από εκεί και πέρα, χρειάζεται τακτοποίηση ολόκληρο το πατάρι (αφού ούτε το μισό φαίνεται στην άδεια όπως αναφέρεις) + η επέκταση με την επισκευή.

Και επειδή έχει πρόσβαση από το κ/χ κλιμ/σιο θές συναίνεση και δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις χρήση του μεγαλύτερου μειωτικού.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, akis73 said:

Για να μισθωθεί για ΚΥΕ πρέπει να προηγηθεί τακτοποίηση αφού χρειάζεται βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης.

Άρα σε 1η φάση ενημερώνεις ότι χωρίς τακτοποίηση δεν μπορεί να μισθωθεί. 

Από εκεί και πέρα, χρειάζεται τακτοποίηση ολόκληρο το πατάρι (αφού ούτε το μισό φαίνεται στην άδεια όπως αναφέρεις) + η επέκταση με την επισκευή.

Και επειδή έχει πρόσβαση από το κ/χ κλιμ/σιο θές συναίνεση και δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις χρήση του μεγαλύτερου μειωτικού.

 

Ωραία ως εδώ! Έχω ενημερώσει για τη τακτοποίηση και πρέπει να βρω με ποιο τρόπο θα τη κάνω σωστά. Αν καταλαβαίνω, κάνω μία νομιμοποίηση για το σύνολο της οριζ. ιδιοκτησίας-πατάρι-όροφος; Αργότερα που θα είναι δύο οριζόντιες ιδιοκτησίες, η μία κατοικία και η άλλη κατάστημα, δε θα πρέπει να έχουν δύο διαφορετικές βεβαιώσεις;
Επίσης, το κυρίαρχο ερώτημά μου είναι πως αντιμετωπίζεται πολεοδομικά-νομοθετικά η περίπτωση αυτή, δεδομένου ότι δε πρόκειται για διαμερισμάτωση στη προκειμένη περίπτωση..

Μήπως μπορώ να τακτοποιήσω σε πρώτη φάση την υφιστάμενη οριζ. ιδιοκτησιά (με τις αντιστοιχες δικές της παραβάσεις) και έπειτα τον "νέο" όροφο;; (αναρωτιέμαι)

Link to comment
Share on other sites

η ιδιοκτησία είναι μια σκέφτομαι φωναχτά, Ακη εγώ πιστευω ότι σε ιδιοκτησίες προ του 70 κάτι επιτρεπόταν σε ισόγεια καταστήματα να κάνουν ημιόροφο πατάρι δίχως να μετρά στο Σ. Δ. οπότε ο Συνάδελφος τότε αυτή την διάταξη θα χρησιμοποίησε. Οπότε 1 βλέπω σαν αλλαγή χρήσης θα πρέπει να πάει πρώτα το μισό το παλιό πατάρι και σαν Υπερβαση δόμησης το άλλο μισό. 2 φ.κ. εχω δει ως τώρα δηλαδή. Ομως ακόμα αυτά γίνονται μέσα σε μια ιδιοκτησία "ενός" ανθρώπου οπότε προτείνω να κάνει μία δήλωση και στον τίτλο να γράψει την αρχική ιδιοκτησία. Εδώ θέλει συνενόηση με Συμβολαιογράφο, εγώ νομίζω ότι θα πρέπει να συνενοηθεί αν θα το δώσει προ της τροποποίησης της Συστασης ή μετά, οπότε θα γραφτεί ο τίτλος της αρχικής ενώ στη β' περίπτωση των μετασχηματισμένων.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλα παει η συζητηση...καπου  θα καταληξουμε...

συμφωνω  κατ' αρχάς οτι,  τα παταρια   ηταν νομιμα μεν αλλά δε φαινονταν στην αδεια, νομιζω μεχρι το 85.

Οσον αφορα την διανοιξη της πορτας

α] αυτη εχει ηδη διανοιγεί [αρα ειναι εκ κατασκευής]

β] Επίσης, όμως,  ως προς την  απαίτηση ή μή της συναινεσης,

ειναι υπο εξεταση το θεμα,  εάν,  ο τοιχος που χωριζει  μια ιδιοκτησια με τον κοινοχρηστο διαδρομο ανηκει στην ιδιοκτησια κατα 100%  ή στα κοινοχρηστα

ή κατα 50% σε αυτην και κατα 50% στα κοινοχρηστα.

κατα τα λοιπα

προκειται για δυο χωρους, αρα χρειαζονται δυο βεβαιωσεις.

Οταν τακτοποιηθουν, τοτε πας σε συμβ/φο για την τροποποιηση της συστασης....

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ως προς την δική μου περίπτωση η συμβολαιογράφος με ενημέρωσαι ότι για τροποποίηση της σύστασης απαιτείται η σύμπραξη όλων. Τα διαμερίσματα - ΟΙ είναι κοντά στα 40.

Δεν θέλω σαφώς να πω κάτι στον μηχανηκό συνάδελφο καλώς κάνει την δουλειά του την οποία χειριζεται αλλά δεν υπάρχει λύση. Δε μας ενημέρωσαι ότι δεν υπάρχει χρυσηκτησία καθώς δεν λύνει το θέμα όπως μας είπαν στο κτηματολόγιο, μου είπε να της στείλω σχεδιαγραμμα με το τι εννοώ σε αυτό που περιέγραψα αλλά κατά 99% δεν γίνεται καθώς η νομική σύσταση της οριζοντίου είναι έτσι. Ο απόλυτος παραλογισμός (για ένα σπάσιμο). 

 

Ουσιαστικά δεν είναι η παράβαση που δημιουργεί το θέμα αλλά η κάτοψη. Επίσης με ενημέρωσαι πριν την συνταξη των προσυμφώνων ο μηχανικός ενημέρωσαι την συμβολαιογράφο ότι δεν τείθεται θέμα και εκτυπωσαι την τότε δήλωση. Το πρόβλημα βρέθηκε μετά.

Γενικά δεν γίνεται να λυθεί με κανέναν τρόπο εφόσον ο μηχανικός το δηλώνει και καλά κάνει αλλά ειναι τοσο παραλογο για μία εσοχή 1 τμ όταν μάλιστα είμαστε κάτω από το 2%.

Να συμπληρώσω ότι πήγαμε να δούμε αν γκρεμίζεται ο τοιχος και να ξανα έρθει στην αρχική κατάσταση, αλλά και αυτό είναι πρακτικώς αδύνατον.

 

Edited by sof2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

υμφωνω  κατ' αρχάς οτι,  τα παταρια   ηταν νομιμα μεν αλλά δε φαινονταν στην αδεια, νομιζω μεχρι το 85.

Δηλαδή ούτε καν σε μια κάτοψη; Έστω να δείχνει το σημείο της σκάλας στη κάτοψη ισογείου βρε αδερφέ! Δε το ξερα αυτό..

 

2 ώρες πριν, dimitris GM said:

Οσον αφορα την διανοιξη της πορτας

α] αυτη εχει ηδη διανοιγεί [αρα ειναι εκ κατασκευής]

Η πόρτα διανοίχτηκε στο τμήμα του ημιόροφου που έχει πρόσβαση στο επιπρόσθετο τμήμα (αυτό δλδ που τροποποίησε το πατάρι σε όροφο)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dimitris GM said:

συμφωνω  κατ' αρχάς οτι,  τα παταρια   ηταν νομιμα μεν αλλά δε φαινονταν στην αδεια, νομιζω μεχρι το 85.

Δηλαδή πατάρι πριν το 1985 σε κτίριο με ο.α. θεωρείται νόμιμο χωρίς να φαίνεται πουθενά σε σχέδια πολεοδομίας (κατόψεις, τομές κτλ)? Άλλο να μην επηρεάζουν τα πολεοδομικά μεγέθη και άλλο να μην αποτυπώνονται καθόλου. Μου κάνει εντύπωση κι εμένα. Προσωπικά τα ρυθμίζω και αυτά.

Θυμάμαι και μια ερωταπάντηση του 4014 που έλεγε να κρίνουμε την ύπαρξη των αυθαιρεσιών με βάση τις διτάξεις του ΓΟΚ 85.

Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευή νόμιμου παταριού σε ισόγειο κατάστημα προβλέπονταν μόνο για όσες οικοδομές είχαν κατασκευαστεί μέχρι το 1985

Δεν διαφωνώ, δεν αναφέρει όμως τίποτα το άρθρο σχετικά με αυτό που ρωτάω, για το αν πρέπει δηλαδή να φαίνονται στα σχέδια της πολεοδομίας ή όχι. Το σίγουρο είναι ότι πριν το ΓΟΚ 85 δεν επηρέαζαν τα πολεοδομικά μεγέθη.

Δηλαδή αν κάνουμε αυτοψία σε ένα ισόγειο κατάστημα που έχει πατάρι το οποίο αποδεδειγμένα κατασκευάστηκε πριν το 1985, και δεν εντοπιστούν άλλες αυθαιρεσίες, δίνουμε βεβαίωση έτσι απλά?

Link to comment
Share on other sites

https://www.michanikos.gr/forums/topic/34014-πατάρι-σε-κατάστημα-1971/?do=findComment&comment=550286

επι του "τεχνικου μερους" περισσοτερα  στην αναζητηση

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.