Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Πέραν των (πιθανών) άλλων αυθαιρεσιών έχεις:

- Αυθαίρετη επιφάνεια κ.χ.

- Αυθαίρετη επιφάνεια β.χ.

Οι επιφάνειες αυτές θα μετρήσουν σε υδ, (πιθανόν υκ) και υυ

Για την υυ δεν νομίζω να καλύπτεσαι από το "ξεμπάζωμα"

Link to comment
Share on other sites

@tetris

Στον 4178 ειχε λυθει το θεμα με την ΥΥ και ειχε ξεκαθαριστει οτι δεν υπαρχει ΥΥ οταν ξεμπαζωνεις, αρκει φυσικα να μην υπερβαινεις το υψος της αδειας (ή το επιτρεπομενο της περιοχης)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω θέλω την γνώμη σας συνάδελφοι στο εξής ίσως αυτονόητο απλά όχι τόσο για μένα ερώτημα: Σε εξ'ολοκλήρου αυθαίρετο κτίριο χωρίς Ο.Α ,  η υπέρβαση δόμησης που αναφέρει στο παράρτημα και στα πεδία 1β,γ,δ,ε όπου αλλάζει ο συντελεστής ανάλογα με την υπέρβαση σε τ.μ, εννοείται ότι είναι η επιφάνεια του εξ' ολοκλήρου αυθαιρέτου κτιρίου γενικά ή το ποσοστό υπέρβασης σε σχέση με την επιτρεπόμενη δόμηση της περιοχής (δηλ επιφ.αυθ.κτιρίου / επιτρεπόμενη δόμηση οικοπέδου) ; Ευχαριστώ για την όποια απάντηση..

Link to comment
Share on other sites

Είναι τα συνολικά τμ του κτιρίου ου έχτισες.

Δλδ όσο περισσότερα τμ έχτισες χωρίς άδεια, τόσο πιο επιβαρυντικός είναι ο συντελεστής που σε χρεώνει. Δεν έχει να κάνει με υπολογισμό ποσοστού το συγκεκριμένο

Link to comment
Share on other sites

Είναι τα συνολικά τμ του κτιρίου ου έχτισες.

Δλδ όσο περισσότερα τμ έχτισες χωρίς άδεια, τόσο πιο επιβαρυντικός είναι ο συντελεστής που σε χρεώνει. Δεν έχει να κάνει με υπολογισμό ποσοστού το συγκεκριμένο

ok αυτο εκτιμούσα και εγώ , ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το παράρτημα αναγράφει για εκκρεμή πολεοδομική μελέτη. Τι εννοεί με αυτό? Ακίνητο εκτός σχεδίου στην Β' ανάρτηση θεωρείται πως ανήκει σε αυτήν την κατηγορία?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχω και εγώ μια παρόμοια περίπτωση. Υπάρχει εγκεκριμμένο ρυμοτομικό σχέδιο και εκκρεμεί η υπογραφή της πράξης εφαρμογής μετά τις αναρτήσεις. Θεωρώ την περίπτωση εντός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.