Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν. 4495/17] Διάφορες περιπτώσεις αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

πολυ σωστα.....

εσυ θα εφαρμοσεις την αδεια στο γηπεδο για το οποιο εκδοθηκε...

Το εαν αυτος, περιεφερε την  αδεια ανα 6μηνο σε διαφορα χωραφια και αναρτουσε πινακιδα περι "ανοικοδομησης με την υπ. αριθ.....αδεια"...

ειναι δικη του ευθυνη

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 232
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

21 ώρες πριν, pol_michanikos said:

Καλημέρα, για ένα οικόπεδο εντός οικισμού είχε εκδοθεί μια άδεια το 1980 για αποθήκη 60 τ.μ., την οποία άδεια ο ιδιοκτήτης <<χρησιμοποίησε>> για να χτίσει  αποθήκη εκτός οικισμού σε ένα γήπεδο. ( Δε ξέρω με ποια λογική, κάτι θα είχε στο μυαλό του)

Για να λέει "να έχω άδεια" μπας και κοροϊδέψει κανέναν. Παραμένει αυθαίρετο.

Δυστυχώς το κόλπο ίσως έπιανε σε απρόσεκτους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εντός οικισμού, καθ υπέρβαση της άδειας υπάρχει αυθαίρετο ισόγειο κτίσμα που το χρησιμοποιεί ως αποθήκη και γκαράζ.

Υπάρχει κάποια διαφορά εαν το δηλώσω ως αποθηκευτικό χώρο ή χώρο στάθμευσης?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Σε κατοικία με οικοδομική άδεια του 1972 το τοπογραφικό της άδειας παρουσιάζει διαφορές με την υφισταμενη τοπογραφικη αποτύπωση που έγινε με ΕΓΣΑ. Οι διαφορές αφορούν στο σχήμα και τα μήκη των πλευρών του οικοπεδου. Το εμβαδόν παρουσιάζει μικρή απόκλιση. Στην περίπτωση που έχω αυθαίρετες κατ'επεκταση κατασκευές τους υπολογισμούς και ελεγχους τους κάνω τοποθετώντας τις αυθαιρεσίες και συγκρίνω με το νόμιμο περίγραμμα στο τοπογραφικό της άδειας ή στο υφιστάμενο τοπογραφικο;

2020-09-02 11_46_42-Window.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΣΤΕΓΗ. Ν.4495/2017
Καλησπέρα. Πρόκειται για μια τετράριχτη στέγη που κατασκευάστηκε το 1992 σε υπάρχον δώμα διώροφου κτιρίου (κατοικία) νομίμως υφιστάμενου. Η στέγη δεν έχει Ο.Α. και δεν υπάρχει υπέρβαση ύψους. 4 ερωτήσεις:
  1. ορίζεται ως λοιπή παράβαση?
  2. σε ποια κατηγορία ανήκει (4 ή 5)?
  3. το πρόστιμο αφορά μόνο τον ιδιοκτήτη του δεύτερου ορόφου, ή και τον πρώτο όροφο που είναι άλλος ο ιδιοκτήτης?
  4. η στέγη χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας?
 
Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina
Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δημιουργείται χώρος σοφίτας τότε η αυθαίρετη κατασκευή στέγης υπολογίζεται με αναλυτικό κατηγορία 4 (αφού το ποσοστό υπέρβασης δόμησης και κάλυψης είναι 0). Η στέγη γενικά αποτελεί κοινόχρηστο μέρος ενός κτιρίου δες αν προκύπτει κάτι διαφορετικό για το συγκεκριμένο τμήμα με βάση τη σύσταση. Επιπλέον υπάρχει και η δυνατότητα υπαγωγής λόγω ιδιοχρήσης. Στατική επάρκεια λογικά δεν απαιτείται. Δες την σχετική απόφαση για να βρείς σε ποια από τις εξαιρέσεις μπορείς να ενταχθείς (πιθανόν λόγω μικρής αύξησης φορτίων).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω περίπτωση οικοπέδου άρτιου και οικοδομήσιμου σε εκτός σχεδίου περιοχή.
Αρχικά βγήκε μία άδεια για κατοικία 200τμ  πριν το 1975 και προφανώς εξάντλησε τον συντελεστή δόμησης.
Μεταγενέστερα και περίπου το 1995 εκδόθηκε νέα άδεια για βιομηχανικό κτήριο περίπου 500τμ προφανώς χωρίς να αναφέρουν την προγενέστερη άδεια καθώς και την κατοικία που είχε κατασκευαστεί.

Τώρα πως μπορώ να κινηθώ εγώ;
Θεωρείται η δεύτερη άδεια της βιομηχανίας που εκδόθηκε άκυρη;
Μπορώ να θεωρήσω έγκυρη την δεύτερη άδεια χωρίς να αναφέρω την πρώτη και να τακτοποιήσω την κατοικία ως προ του 1975 με την πληρωμή του παραβόλου;
Σε αυτή τη περίπτωση εγώ ως μηχανικός είμαι καλυμμένος;
Οποιαδήποτε άλλη πρόταση/συμβουλή εννοείται πως είναι ευπρόσδεκτη μιας και η περίπτωση είναι τουλάχιστον περίεργη!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Στην παρακάτω φώτο το κίτρινο είναι το περίγραμμα της άδειας και το κόκκινο το πραγματικό.

Επίσης, το τοπογραφικό της άδειας είναι ορθογωνίου σχήματος, ενώ στην πραγματικότα δεν υπάρχουν καθετότητες.

Εφάρμοσα τις δύο κατόψεις με την ίδια γωνιά για να φανούν  οι σχετικές διαφοροποιήσεις.

Το τελευταίο που θέλω να τονίσω είναι πως οι ΑΒ (Α΄Β) και ΒΓ (ΒΓ΄) είναι όρια του οικοπέδου τόσο στην περίπτωση του τοπογραφικού της άδειας (που το σχήμα δεν διαφέρει απο την πραγματικ΄ότητα) όσο και στην πράξη που φαίνεται με το κόκκινο περίγραμμα.

Πως πρέπει να αντιμετωπιστεί αυτή η περίπτωση όσον αφορά το περίγραμμα?

 

 

 

 

 

 

1423279922_ScreenShot2020-09-23at13_05_20.png.f636c855a7b3c6f1f7b793ac84219caa.png

Link to comment
Share on other sites

Οι δυο εσοχές σχήματος "Π" που κλείστηκαν θα λάβουν ΥΔ και ΥΚ (αν δεν είχαν συνυπολογιστεί στην κάλυψη). Επίσης, το εξέχον τμήμα τριγωνικό τμήμα νοτιοανατολικά κοντά στο σημείο Γ' και ανατολικά που εξέχει του κίτρινου περιγράμματος θα αντιμετωπιστεί με ίδιο τρόπο και με επιπλέον παράβαση αν υπάρχει παραβίαση Δ ή προκηπίου. Στη δήλωση εισάγεις και το νέο τοπογραφικό αποτύπωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.