Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση και εφαρμογή των Τεχνικών Οδηγιών ΤΕΕ - Αριθμ. ΔΕΠΕΑ/οικ. 182365/2017


georgegaleos

Recommended Posts

το διαμερισμα ειναι γ οροφου εμβαδου 56,12 τ.μ.

Όταν επιθεωρείς ουσιαστικά καταγράφεις τα εγκατεστημένα συστήματα (με τον τρόπο της ΤΟΤΕΕ) και καταγράφεις και αυτά που υπολογίστηκαν στις μελέτες ή υπολογίζεις τις απαιτήσεις θέρμανσης της ιδιοκτησίας ή του κτιρίου. Ο έλεγχος υπερδιαστασιολόγησης δηλαδή η σύγκριση των 2 είναι αναγκαστική για την εύρεση του μέσου βαθμού απόδοσης της μονάδας παραγωγής με βάση την ΤΟΤΕΕ για λέβητα. Για Α.Θ. είναι υποχρεωτική σε P>100KW.

 

Επισης,με αφορμή το παραπάνω γεγονος ηθελα να ρωτήσω αν πηγαίνετε για αυτοψία στα κτίρια που σας ζητάνε να κάνετε πιστοποιητικό?

Ναι. Το ότι δεν αναφέρεται ρητά δε σημαίνει ότι σε καλύπτει σε περίπτωση ελέγχου να μην έχεις δει αυτό που επιθεωρείς.

Link to comment
Share on other sites

Όταν επιθεωρείς ουσιαστικά καταγράφεις τα εγκατεστημένα συστήματα (με τον τρόπο της ΤΟΤΕΕ) και καταγράφεις και αυτά που υπολογίστηκαν στις μελέτες ή υπολογίζεις τις απαιτήσεις θέρμανσης της ιδιοκτησίας ή του κτιρίου. Ο έλεγχος υπερδιαστασιολόγησης δηλαδή η σύγκριση των 2 είναι αναγκαστική για την εύρεση του μέσου βαθμού απόδοσης της μονάδας παραγωγής με βάση την ΤΟΤΕΕ για λέβητα. Για Α.Θ. είναι υποχρεωτική σε P>100KW.

 

Ναι. Το ότι δεν αναφέρεται ρητά δε σημαίνει ότι σε καλύπτει σε περίπτωση ελέγχου να μην έχεις δει αυτό που επιθεωρείς.

Σε ευχαριστώ Sw0rdf1sh 

Αυτό που λές είναι αναμφισβήτητα το σωστό

(Είπα όμως να ρωτήσω,  γιατί  κρίνοντας από τα λεγόμενα των πελατών μου,μου πέρασε απο το μυαλό οτι μπορεί να  πιέζω πολύ την όλη διαδικασία έκδοσης του πιστοποιητικού) 

Καλημέρα και καλή  εβδομάδα σε όλους ! 

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές σε αντίστοιχες τέτοιες περιπτώσεις έχω ζητήσει Υ.Δ. του ιδιοκτήτη με γνήσιο υπογραφής ότι στο κτίριό του είναι ανενεργή και μη προσβάσιμη η κεντρική θέρμανση κατά το χρόνο της αυτοψίας και ως εκ τούτου δεν δύναται να επιθεωρηθεί το κεντρικό σύστημα θέρμανσης υπ' ευθύνη του.

Δεν ξέρω εάν με καλύπτει απόλυτα κάτι τέτοιο ή όχι αλλά τουλάχιστον νιώθω πως ο κάθε περίεργος ιδιοκτήτης πρέπει να αναλάμβάνει τις ευθύνες του για ότι μας ζητά.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Έχω καταχωρήσει τα δεδομένα που φαίνονται στην εικόνα και μου βγαίνει το εξής μήνυμα:

 

"Ελλιπή δεδομένα συστήματος ΖΝΧ - παραγωγή (γραμμή 1) στη ζώνη 1 στο Υπάρχον Κτίριο"

 

Μήπως γνωρίζει κανείς πως το αντιμετωπίζουμε;

 

 

Καταχωρώ εσωτερικό μπόιλερ ΙΙ ενέργειας, με χρήση του λέβητα το χειμώνα και της ηλεκτρικής αντίσταση το καλοκαίρι

post-22741-0-50552300-1517219431_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Στις καινούργιες ΤΟΤΕΕ, στον υπολογισμό της διείσδυσης αέρα από κουφώματα δεν υπάρχουν πλέον οι Πίνακες διεισδυτικότητας R και ανεμόπτωσης H. Παρέμεινε μόνο ο Πίνακας 3.24, αλλά πουθενά δεν αναφέρεται από ποιες τιμές R και Η προκύπτουν οι τιμές του (στην προηγούμενη ΤΟΤΕΕ έλεγε ότι ο αντίστοιχος Πίνακας 3.23 προήλθε για R=0.7 & H=1.87).

 

Πως το αντιμετωπίζετε το θέμα; Υπολογίζουμε την διείσδυση από τον Πίνακα 3.24 χωρίς να μας απασχολεί πλέον ο τρόπος δόμησης (ελεύθερη όψη / σε επαφή με όμορο) και η θέση του κουφώματος (προστατευμένο / ελεύθερο / άκρως απροστάτευτο);

Edited by Ansryn
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Μια ερώτηση σχετικά με τo SCOP αντλιών θερμότητας αέρος νερού.

 

Έχω πελάτη για Εξοικονομώ ΙΙ ο οποίος θέλει να εγκαταστήσει αντλία χαμηλών θερμοκρασιών για θέρμανση (αέρος-νερού) και προσπαθώ να στήσω το σενάριο.

 

Σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ 1 (σελ. 112) θα πρέπει να εισάγω στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ τον βαθμό απόδοσης που προκύπτει από τον τύπο 4.5α:

SCOP = 2,35 ∙ (ηs35˚CΘΚ + 3%)

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι για καμία γνωστή αντλία θερμότητας δεν βρίσκω εποχιακούς  βαθμούς απόδοσης. Τα ενεργειακά ταμπελάκια τους αναφέρουν μόνο kW σε 35 και 55 0C και τίποτε άλλο.

Βρίσκω από τεχνικά pdf τους COP αλλά όχι SCOP

 

Μήπως το ηs35˚CΘΚ (Ενεργειακή Απόδοση Εποχιακής Θέρμανσης Χώρου)  είναι τελικά το COP που συνήθως δίνουν οι εταιρείες σε 70C εξωτερικό αέρα και 350C προσαγωγή νερού; Και αν είναι «εποχιακό» γιατί δεν το ονομάζουν SCOP;;;

 

Έχω μπερδευτεί λίγο… Βοήθεια παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ανέβηκαν οι παρουσιάσεις από την ημερίδα στην Θεσ/νίκη, από μία πρώτη ανάγνωση τις βλέπω ελαφρώς πιο ενημερωμένες σε σχέση με τις των Αθηνών,

 

http://psypenep.gr/projects/5%CE%B7-%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CF%80%CF%83%CF%85%CF%80%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%80/

 

Καλό σ/κ!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.