Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση και εφαρμογή των Τεχνικών Οδηγιών ΤΕΕ - Αριθμ. ΔΕΠΕΑ/οικ. 182365/2017


georgegaleos

Recommended Posts

για τους παλαιους λεβητες απο πινακες 4.2β (ή φυλλο ελεγχου) 4.2γ 4.3 4.4

εποχιακός βαθμός απόδοσης μονάδας χωρίς σήμανση nsΚΘ = ngm*ng0

συνολικός βαθμός απόδοσης της μονάδας παραγωγής θέρμανσης ngen = nsΚΘ*ng1*ng2 = ngm*ng0*ng1*(a*Y + b )

 

λεβητες με σημανση πρεπει να εχουν στα χαρτια τους το δελτιο προιοντος, οχι μονο το αυτοκολλητο με τις κατηγοριες

 

 

 

 

post-1905-0-84234200-1511871799_thumb.jpg

Edited by zxgr
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να φταίει το πολύ πρωινό ξύπνημα....

Θα ήθελα την βοήθειά σας....

Εχω κτήριο που με την νέα έκδοση μου δίνει καταναλώσεις

 

Θέρμανση        ΚΑ --94,0   και Υπάρχον--150,4

 

Ψύξη                ΚΑ --23,0   και Υπάρχον--18,2

 

ΖΝΧ                  ΚΑ --24,5   και Υπάρχον--52,8

 

 

Από που προκύπτουν αυτά τα νούμερα και γιατί το ΚΑ με το υπάρχον έχουν την ίδια κατανάλωση σε ΖΝΧ?????.....

Στο buildingcert , στην κεντρική φόρμα,  υπάρχουν τα ίδια νούμερα με αυτά που βγάζω με το πρόγραμμα.....

Καλησπέρα σας, μήπως έχετε  βρει λύση στο πρόβλημα σας ;αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είδα είναι ότι τα νούμερα της υπολογιζόμενης ετήσιας ενεργειακής απαίτησης ανά τελική χρήση είναι αυτά που βγάζει και το πρόγραμμα στον Η/Υ μου....

Την απορία μου για το πως προκύπτει ότι η απαίτηση για ΖΝΧ να είναι η ίδια και η κατανάλωση καλύτερη στο υπάρχον από το ΚΑ δεν την έχω λύσει ακόμη....

 

Να είναι η απαίτηση ίδια και η πραγματική κατανάλωση μεγαλύτερη έχει νόημα.....

Edited by pggiotas
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια μονο με ποια εκδοση το τρεχεις.

Σημασια εχει να εχεις προσομοιωσει το xml σωστα με τις νεες ΤΟΤΕΕ γιατι αν συγκρινεις αποτελεσματα με 1.29 και 1.31 με ιδιο xml ειναι σα να συγκρινεις μηλα με πορτοκαλια

Link to comment
Share on other sites

....

 

με τις οικοδομικες αδειας κενακ 2010 που δεν εχουν εκδοσει πεα για να κλεισει η αδεια τι διαολο θα γινει;

μηπως πρεπει να βγαινει ενα πεα με κενακ 2010 που θα το βγαζει εστω Β για να μη καταληξει αυθαιρετο και ταυτοχρονα ενα πεα με κενακ 2017 που μαλλον θα το βγαζει Γ για το χρηστη ή αγοραστη

παλι ωραια θα περασουμε και φετος

....

Μάλλον θα συνεχίσουν την ίδια πολιτική όπως και με τις προηγούμενες εκδόσεις.

 

Ισχυριζόμενοι ότι αφού στην προηγούμενη έκδοση έβγαινε Β θα σου έβγαινε σίγουρα Β και στην v.1.29 δεν προέβλεπαν καμιά πρόνοια για τις οικ. άδειες.

Το παραπάνω ίσχυε για τις περισσότερες περιπτώσεις.

Οχι όμως για όλες.

Είχα περίπτωση σε νέο κτίριο που από Β με την προηγούμενη έκδοση, με την v.1.29 έβγαινε Γ.

Τους ενόχλησα αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

 

Υποθέτω ότι ήταν πιο εύκολο γι αυτούς να έκανα εγώ ενημέρωση άδειας με βελτιώσεις στο κτίριο από το να αλλάξουν το σύστημα και να αντιμετωπίζουν

τις νέες άδειες όπως το εξοικονομώ.

Οπως θα έπρεπε δηλαδή να κάνουν ούτως ή άλλως.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν προσπαθήσετε να υποβάλετε 2ο ΠΕΑ με το παλιο εξοικονομώ, εμφανίζεται το παρακάτω μήνυμα :

 

Η επιθεώρηση δεν μπορεί να υποβληθεί οριστικά εξαιτίας των παρακάτω προβλημάτων:

  • Ο λόγος έκδοσης του πιστοποιητικού (ΠΕΑ 2ης Ενεργειακής Επιθεώρησης του Ν.4178/2013) δεν είναι πια ενεργός

 

Σε συνδυασμό με την απάντηση του υπουργείου που εχει δημοσιευθεί παραπάνω και στο forum...."Οι εκκρεμείς επιθεωρήσεις του πρώτου εξοικονομώ θα υποβάλλονται με την έκδοση 1.29..."

μάλλον κάτι δεν έχουν ρυθμίσει καλά στο buildingcert ή περιμένουν τη ...νομοθετική ρύθμιση!

 

Αν έχετε κάποια άλλη ενημέρωση...δεκτή!

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Ερώτηση:

 

Όταν εισάγετε στην 1.31 τα στοιχεία ενός νέου XML (φτιαγμένου στη νέα πλατφόρμα του Buildingcert), σας «φέρνει» το ιστορικό κτιρίου (άδεια, έτος κατασκευής, τακτοποιήσεις κλπ);

Εμένα, όχι…

Και δε μπορώ να καταλάβω γιατί. Στο Buildingcert φαίνονται κανονικά…

Link to comment
Share on other sites

Όταν εισάγετε στην 1.31 τα στοιχεία ενός νέου XML (φτιαγμένου στη νέα πλατφόρμα του Buildingcert), σας «φέρνει» το ιστορικό κτιρίου (άδεια, έτος κατασκευής, τακτοποιήσεις κλπ);

Εμένα, όχι…

 

Ούτε εμένα.

 

Έχω 1 απορία εάν μπορεί κάποιος να βοηθήσει:

Σε διαμέρισμα 60τ.μ. αμόνωτο του 1960 (περιέχει δώμα όχι δάπεδο και το μισό περίγραμμα είναι αδιαβατικό) με πλήρη απουσία συστημάτων παίρνω τα εξής:

Υπάρχον:

Θ: 633

Ψ:116.9

ΖΝΧ: 87.7

Κ.Α.:

Θ: 80

Ψ:26.2

ΖΝΧ: 40.8

 

Έχω προσθέσει θεωρητικό σύστημα:

Στη θέρμανση βάζω: Τοπικές ηλεκτρικές μονάδες με p:0, n:1,cop:1, δίκτυο με n:1, τερματικές με n:0.94

Στην ψύξη αερόψυκτη α.θ. με p:0,n:1,eer:1.7, δίκτυο με n:1 και τερματικές με n=0.93

Σε ΖΝΧ με τοπικό ηλεκτρικό θερμαντήρα με n:1, δίκτυο με n:1 και αποθηκευτικές με n:0.98 (τα θεωρητικά).

Εάν βάλω πραγματικά κλιματιστικά (που θα εγκατασταθούν στάνταρ μετά τη μίσθωση παίρνω κατηγορία Ζ, οριακά Η).

 

Παίρνει κάποιος τόσο μεγάλες αποκλίσεις; Το διαμέρισμα βρίσκεται πολύ βαθιά στην Η (5.7  φορές το Κ.Α.).

 

2η ερώτηση:

Στις καταναλώσεις το υπάρχον "καίει" μόνο ρεύμα ενώ το Κ.Α. και ηλεκτρισμό και πετρέλαιο; Γιατί πετρέλαιο στο Κ.Α.;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα κτίριο τριτογενή γιατί στο πιστοποιητικό εκεί που λέει υπολογιζόμεη ετήσια ενεργειακή απαίτηση στο φωτισμό βγάζει παύλες (το κάνει και σε άλλους)΄Από κάτω βέβαια βγάζει κανονικά ετήσια κατανάλωση στο φωτισμό.

 

 

post-97-0-99839100-1511975566_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.