Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 082 - Ν. 4495/17] Κτίρια προϋφιστάμενα του έτους 1955


Recommended Posts

On 10/12/2018 at 1:39 ΜΜ, karanus said:

Σαν συμπέρασμα προτείνω να τακτοποιήσεις, θεωρώντας με ΟΑ και μία παράβαση για τα τμ των w.c. σαν πριν το 1993.

Έτσι θα δοθεί η ευκαιρία και για επικαιροποίηση των σχεδίων με τις σωστές διαστάσεις τους, με την επιφύλαξη που αναφέρω πιο επάνω **

Karanus καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Η διαφορά θα έλεγα είναι μεγάλη, πχ η κατοικία του πρώτου ορόφου δηλώνεται στο συμβόλαιο γονικής παροχής 100 τ.μ., το ίδιο και στο Ε9 αλλά τα πραγματικά τετραγωνικά είναι 137 τ.μ.. Πώς επηρεάζει αυτό; Σίγουρα θα γίνει διόρθωση όταν κάνει η συμβολαιογράφος τη σύσταση...Αλλά, για την τακτοποίηση έχει κάποια σημασία αυτή η διαφορά; Ή παίζει κάπου αλλού ρόλο; Σε ευχαριστώ πολύ! 

Edited by clio16v
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Πάνος said:

Καλησπερα, 'εχω διαμέρισμα υφιστάμενο προ του 1955. Κατα την έκδοση βεβαίωσης επιλέγω τη πσράγραφο που λέει :

Οι υφιστάµενες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστηµένες αυθαίρετες χρήσεις εµπίπτουν σε µία από τις εξαιρέσεις της παραγράφου 2 του άρθρου 82 και δεν υπάγονται σε καµία άλλη από τις περιπτώσεις του άρθρου 89 του Ν.4495/2017.

΄η

τη πρώτη περίπτωση που λέει ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες?

Ευχαριστώ!

 

 

Η πρώτη περίπτωση που λέει ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες, επιλέγεται όταν υπάρχει οικοδομική άδεια και δεν υπάρχουν υπερβάσεις.

Διαμέρισμα προ του 1955, χωρίς οικοδομική άδεια, για την έκδοση βεβαίωσης εμπίπτει στη παράγραφο  "Οι υφιστάµενες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστηµένες αυθαίρετες χρήσεις εµπίπτουν σε µία από τις εξαιρέσεις της παραγράφου 2 του άρθρου 82 και δεν υπάγονται σε καµία άλλη από τις περιπτώσεις του άρθρου 89 του Ν.4495/2017", σύμφωνα με την υποπαράγραφο α) της παραγράφου 2 του άρθρου 82 και βεβαίως εφόσον δεν υπάγεται σε καµία άλλη από τις περιπτώσεις του άρθρου 89 του Ν.4495/2017.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, σε στάσιμο οικισμό υφίσταται κατοικία προ το '55. Το 2003 έγινε κατάτμηση του οικοπέδου και καλούμαι τώρα να ρυθμίσω αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό στο τμήμα που περιλαμβάνει την κατοικία. Δεδομένου ότι στο παράρτημα του νόμου αναφέρεται ότι επιλέγουμε ΟΧΙ στην οικοδομική άδεια όταν το οικόπεδο είναι μικρότερο( λόγω μεταγενέστερης κατάτμησης) , με συνέπεια να μην ταυτίζεται με αυτό για το οποίο έχει εκδοθεί η οικοδομική άδεια τι θα επιλέξω στο πεδίο οικοδομική άδεια;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Τα προ 55 είναι ειδική κατηγορία. Απλά το έβαλαν για οικονομικούς λόγους να επιλέγεις "ΝΑΙ" στην ύπαρξη άδειας, ενώ ουδέποτε εκδόθηκε άδεια. Το ίδιο θα κάνεις και στην περίπτωση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

είτε ΟΧΙ είτε ΝΑΙ στην  Ο.Α,  από τη στιγμή που έχεις μόνο αναλυτικό  καθόλου δεν επηρεάζει το πρόστιμό σου

Link to comment
Share on other sites

σε οικόπεδο εντός σχεδίου υπάρχουν 2 μονοκατοικίες προ 55 (έχω ΔΕΗ και αεροφωτογραφίες) χωρίς οικοδομική άδεια. Οι ιδιοκτήτες επιθυμούν να τα κατεδαφίσουν, μπορεί να γίνει με ένταξη στον 4495 και έγκριση εκτέλεσης εργασιών κατεδάφισης; Επειδή είναι προ του 55  θα χρειαστεί και ΣΑ; Δεν έχω κάνει ακόμα αυτοψία αλλά προβλέπω μικρές μεταγενέστερες αυθαιρεσίες και ενδεχομένως αύξηση μ2, η μόνη εμβαδομέτρηση που έχω είναι από τα συμβόλαια και πιθανώς είναι εσφαλμένη. Αν ενταχθεί στον 4495 για αυθαιρεσίες θα χάσει τον χαρακτηρισμό προ του 55; 

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, killertomato said:

σε οικόπεδο εντός σχεδίου υπάρχουν 2 μονοκατοικίες προ 55 (έχω ΔΕΗ και αεροφωτογραφίες) χωρίς οικοδομική άδεια. Οι ιδιοκτήτες επιθυμούν να τα κατεδαφίσουν, μπορεί να γίνει με ένταξη στον 4495 και έγκριση εκτέλεσης εργασιών κατεδάφισης; Επειδή είναι προ του 55  θα χρειαστεί και ΣΑ; Δεν έχω κάνει ακόμα αυτοψία αλλά προβλέπω μικρές μεταγενέστερες αυθαιρεσίες και ενδεχομένως αύξηση μ2, η μόνη εμβαδομέτρηση που έχω είναι από τα συμβόλαια και πιθανώς είναι εσφαλμένη. Αν ενταχθεί στον 4495 για αυθαιρεσίες θα χάσει τον χαρακτηρισμό προ του 55; 

1. ο χαρακτηρισμός των αυθαιρέτων εξαρτάται από το χρόνο ολοκλήρωσης του Φ.Ο (επομένως το κτίσμα σου δεν χάνει τον χαρακτηρισμό του ως προ του 55 λόγω ύπαρξης π.χ αλλαγής κεραμιδιών)

2. δεν μπορείς να εκδώσεις άδεια εκτέλεσης εργασιών κατεδάφισης του άρθ 106 (με την έννοια της αποκατάστασης αυθαιρεσιών) και πρέπει να εκδώσεις  κανονική Ο.Α κατεδάφισης μετά  από έγκριση Σ.Α

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(Από μεταφορά. Pavlos33)

Δεν έχω δώσει βεβαίωση (με κτίσμα προ του 55 ή αδόμητο) με τον 4495. Να ρωτήσω τι ισχύει πλέον

Εαν έχει κτίριο προ του 55, δηλώνουμε ΝΑΙ στην οικοδομική άδεια ?

Πρέπει να δηλώσουμε "Α/Α έργου του συστήματος αμοιβών" για βεβαίωση αδόμητου ή κτιριου προ του 55 ?

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς έχεις εξασφαλίσει με αποδεικτικά στοιχεία ότι το κτίριο είναι προ 55 και ότι δεν υπάρχουν μεταγενέστερες κατασκευές, προσθήκες κλπ;

Στις βεβαιώσεις δεν έχεις υποχρέωση συμπλήρωσης α/α. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.