Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Δυόροφη οικοδομή με ισόγεια κατοικία και 2 ανεξάρτητους ορόφους χωρίς να επικοινωνούν εσωτερικά είναι στην ιδιοκτησία 100% του πελάτη μου με έναν αριθμό παροχής ΔΕΗ. Ο πελάτης μου μένει στο ισόγειο και στους άλλους 2 ορόφους μένουν τα παιδιά του που φαίνονται σαν φιλοξενούμενοι έχοντας τα ως κύρια κατοικία. Πως αντιμετωπίζεται αυτή η ιδιοκτησία,σαν μονοκατοικία ή σαν πολυκατοικία?

 

Δεν είναι μονοκατοικία.  Θα κάνει αίτηση είτε για ένα από τα 3 διαμερίσματα είτε ως πολυκατοικία, εφόσον υλοποιηθεί τουλάχιστον μια κοινόχρηστη παρέμβαση.

Στη δεύτερη περίπτωση, πιθανόν να υπάρχει πρόβλημα με τον ένα αριθμό παροχής ΔΕΗ, γιατί θα κάνουν επιμέρους αίτηση όλα τα διαμερίσματα.  Δεν γνωρίζουμε ακόμα τι είδους διασταύρωση θα γίνει με τους αριθμούς παροχής ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

ata και apoul έχω γράψει κάτι εδώ στο #210.

Για ένα διαμέρισμα 75 τ.μ. το ΕΚΚΟ βγαίνει χοντρικά 38.000. Το 25% είναι οριακά 10.000.

Μια θερμοπρόσοψη, κουφώματα, ηλιακός και να η ριζική ανακαίνιση..δεν συζητάμε καν για νέα συστήματα θέρμανσης..

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το κόστος οικοδόμησης βγαίνει από το ΕΚΚΟ και όχι από το πραγματικό. Οπότε τα 1000€/m2 είναι πολλά

 

Αφού δεν υπάρχουν ΕΚΚΟ, έχουν καταργηθεί..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχει καταργηθεί νομίζω είναι η υποχρέωση συμπλήρωσης των τιμολογίων που όριζε το ΕΚΚΟ ανα κατασκευαστική φάση,ως minimum  κόστος προκειμένου να ρευματοδοτηθεί μια νεα οικοδομή. 

Δεν ειμαι σιγουρος οτι το ΕΚΚΟ ως τροπος υπολογισμού έχει καταργηθεί. ας μας ενημερωσει καποιος...

Και επιπλέον, πώς υπολογίζεται το ελάχιστο κόστος οικοδόμησης που αναφερει η ριζική ανακαίνιση?

Τα 1000ευρώ/τ.μ. που αναφέρεις είναι κάτι υποκειμενικό. Άλλος αξιολογεί 1500 , άλλος 800..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι εσείς θεωρείτε ότι όντως θα ανοίξει στις 28 το σύστημα;; πότε διάολο θα βγάλουν τα παραρτήματα; την τελευταία μέρα;

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Να ήταν μόνο τα παραρτήματα συνάδελφε. Είναι και το τι θα κάνουμε με ριζική ανακαίνιση, με τα αυθαίρετα, με τις ανακλήσεις, με με με με....

Ο ερασιτεχνισμός στο μεγαλείο του..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επίκειται δικαιοπραξία, τουτέστιν θα εκδοθεί Π.Ε.Α. στο όνομα του πωλητή. 

Το διαμέρισμα θα υπαχθεί στο πρόγραμμα, τι θα γίνει με την πρώτη ενεργειακή επιθεώρηση, θα ανακληθεί μετά από λίγες ώρες. 

Μπορεί να εκδοθεί στο όνομα του αγοραστή ως πραγματοπαγής πράξη; 

ευχαριστώ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βαρέθηκα να το λέω:

Οταν ξαναγίνει ανάρτηση με quote της αμέσως προηγούμενης ανάρτησης θα κρύβω το μήνυμα άσχετα με το περιεχόμενό του.

Χρησιμοποιείται το Reply to this topic.

 

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.