Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Και να υποθέσω ότι δεν έχουν σκεφτεί ότι θα πρέπει να φτιαχτεί κάποια εφαρμογή εξουσιοδότησης προς το σύμβουλο έργου (σαν την αντίστοιχη των λογιστών). Προσωπικά δε θέλω να έχω τους κωδικούς των πελατών μου...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να έχουμε τους κωδικούς.

Μπορούμε να δώσουμε το ΠΕΑ στον πελάτη και να το περάσει αυτός στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

 

Έστω οτι γίνεται το Α' ΠΕΑ και προκύπτουν τα εξής νούμερα (για παράδειγμα): 

 
Κατηγορία: Η
Υπολογιζόμενη ετήσια κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας:
Κτηρίου αναφοράς: 100 kWh/m2
Επιθεωρούμενου κτηρίου: 300 kWh/m2
 
α)Για τις κατηγορίες 1 και 2: πρέπει 0,40*100=40 kWh/m2 τουλάχιστον.
Δηλ. στην χειρότερη να βγεί στο Β' ΠΕΑ για το επιθεωρούμενο κτήριο: 300-40=260 kWh/m2 ;;;
 
β)Αντίστοιχα για τις άλλες κατηγορίες: 0,70*100=70 kWh/mτουλάχιστον. 
Δηλ. στην χειρότερη να βγεί στο Β' ΠΕΑ για το επιθεωρούμενο κτήριο: 300-70 = 230 kWh/m2 ;;;

 

 

Όπως το λές είναι. Θα πρέπει του 2ου ΠΕΑ μείον του 1ου ΠΕΑ δια το Κ.Α. να είναι 40%. 260-300/100=40/100=40%

Στο εξοικονομώ Ι υπήρξε και η πρόβλεψη όταν αλλάζει το Κ.Α. (από λέβητα στο 1ο ΠΕΑ σε ΑΘ) ποιό από τα 2 Κ.Α. χρησιμοποιείς στον παρονομαστή. Επίσης δεν υπάρχει εδώ τέτοια πρόβλεψη.

Θα το δούμε στα ΠΕΑ μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Στον οδηγό του προγράμματος αναφέρεται ρητά ότι το πρώτο ΠΕΑ πρέπει να έχει εκδοθεί μετά την 26/11/2017 (σελίδα 15 του οδηγού, παράγραφος 2.1.2).

Υπάρχουν κατοικίες που έχουν ΠΕΑ σε ισχύ (έχει 10ετή ισχύ) και δεν έχουν προβεί σε κάποια ριζική ανακαίνιση. Πολλές εξ'αυτών μάλιστα είχαν πάρει οικονομική προέγκριση για το προηγούμενο εξοικονομώ, όμως δεν προχώρησαν ποτέ σε καμία υπαγωγή,εργασία κλπ με την ελπίδα του νέου προγράμματος.

Τώρα αυτές οι κατοικίες έχουν ένα κανονικό ΠΕΑ σε ισχύ, το οποίο όμως δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν για υπαγωγή στο νέο πρόγραμμα. 

Το να εκδοθεί καινούριο ΠΕΑ , εάν υπάρχει ήδη σε ισχύ ΠΕΑ για την κατοικία, νομίζω πως δεν επιτρέπεται.

Κάποια στιγμή διαδόθηκε η φήμη (?), ακούστηκε και εδώ στο φόρουμ, ότι για τις συγκεκριμένες περιπτώσεις θα ζητηθεί να ακολουθηθεί η διαδικασία της ανάκλησης του παλιού ΠΕΑ, προκειμένου να γίνει νέο ΠΕΑ (με τις νέες ΤΟΤΕΕ και την νέα έκδοση λογισμικού 1,31).

Ωστόσο κάποιος μηχανικός μπορεί να κάνει μάξιμουμ ανακλήσεις ίσες με το 10% των ΠΕΑ που έχει κάνει. Στα 10 ΠΕΑ του δηλαδή, μπορεί να ανακαλέσει μόνο το 1... Αν από αυτά τα 10 ΠΕΑ του, τα 5 είναι τέτοιες περιπτώσεις "παλιών" εξοικονομώ που δεν τελεσφόρησαν, τί ακριβώς θα πεί στους ιδιοκτήτες ο μηχανικός? Μπορώ δυστυχώς να ανακαλέσω μόνον το 1, επομένως ουσιαστικά τους υπολοίπους σας "αποκλείω" από την δυνατότητα να υπαχθείτε στο Εξοικονομώ?.....

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά Pirsogiannis.

Πρέπει οπωσδήποτε και άμεσα να διευκρινισθεί από το Υπουργείο αυτό το θέμα.

Το "οφείλουν" άλλωστε σε όλους αυτούς τους 21000 που περιμένουν τρία και πλέον χρόνια να ενταχθούν στο εξοικονομώ Ι

Edited by nick_61
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι για το παραπάνω θέμα θα πρέπει να βγεί κάποια διευκρινιστική.

 

Btw αν κάνει κάποιος την διαίρεση (με το max ποσο) μιλάμε για περίπου 9.000 Ωφελούμενους.

Πολύ φασαρία για το τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.