Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Προσοχή στον λέβητα!

 

Για λέβητες άνω των 20kW ο μέγιστος λέβητας που μπορεί να μπει είναι αυτός της μελέτης (εάν υπάρχει), διαφορετικά πρέπει να είναι η ισχύς <= Pgen

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να επιδοτείται θερμομόνωση που δεν ικανοποιεί τα ελάχιστα του ΚΕΝΑΚ, μήπως η θερμική αντίσταση R βάσει της οποίας δίνεται η αντίστοιχη επιδότηση, αναφέρεται μόνο στο μονωτικό υλικό και όχι στην συνολική θερμική αντίσταση του τοίχου η οποία και θα πρέπει να καλύπτει τον περιορισμό του ΚΕΝΑΚ? Λέω εγώ τώρα μια ιδέα...  :shock:

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο πολύ βασικό αυτό.

Δεν υπάρχει βέβαι καμία πρόβλεψη ανά διαμέρισμα για την ισχύ ή σε αντικατάσταση σε άλλο σύστημα (που είναι και πολλές περιπτώσεις που φεύγουν από λέβητα στις ζώνες Α και Β).

Πρέπει να διαστασιολογήσουμε σωστά εμείς προς το συμφέρον του ιδιώτη (πρακτική εξοικονόμηση).  :smile:

 

 

Επειδή δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να επιδοτείται θερμομόνωση που δεν ικανοποιεί τα ελάχιστα του ΚΕΝΑΚ, μήπως η θερμική αντίσταση R βάσει της οποίας δίνεται η αντίστοιχη επιδότηση, αναφέρεται μόνο στο μονωτικό υλικό και όχι στην συνολική θερμική αντίσταση του τοίχου η οποία και θα πρέπει να καλύπτει τον περιορισμό του ΚΕΝΑΚ? Λέω εγώ τώρα μια ιδέα...  :shock:

Πιο κοντά στην πραγματικότητα είναι το σκεπτικό του Ηλία στο post #69 .

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, αναφορικά με την εξωτερική θερμομόνωση σε ισόγειο ή σε ένα δαμέρισμα με μπαλκόνι στο δάπεδο και οροφή. Σύμφωνα με τον Ν. 4495 Αρ. 29 κθ), χρειάζεται Αδεια Εργασιών Μικρής Κλιμακας. Στο Εξοικονομώ 1, αυτό γινόταν με την 48ωρη που ίσχυε τότε. Τώρα όχι???

Δεδομένου ότι βγαίνει άδεια και σε αυτές τις περιπτώσεις, τι γίνεται με ΙΚΑ? Κάτι βλέπω (δεν έχω ξανακάνει και δεν ξέρω) στον Πίνακα 3 του ΙΚΑ μόνωση με πλάκες.

Edited by iks
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να επιδοτείται θερμομόνωση που δεν ικανοποιεί τα ελάχιστα του ΚΕΝΑΚ, μήπως η θερμική αντίσταση R βάσει της οποίας δίνεται η αντίστοιχη επιδότηση, αναφέρεται μόνο στο μονωτικό υλικό και όχι στην συνολική θερμική αντίσταση του τοίχου η οποία και θα πρέπει να καλύπτει τον περιορισμό του ΚΕΝΑΚ? Λέω εγώ τώρα μια ιδέα...  :shock:

 

Πιθανότατα θα αναφέρεται στη θερμική αντίσταση του μονωτικού υλικού, αλλιώς θα τα κατηγοριοποιούσε ανάλογα με το συνολικό U, όπως κάνει για τα κουφώματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει καμια σημασια να ενημερωθει το συστημα αμοιβων του ΤΕΕ.

Για ποσα κατω απο το ελαχιστο οριο βασει του οποιου πρεπει να γινει η συναλλαγη μεσω τραπεζας, μπορει να εισπραξεις κανονικα και μετρητα.

Οι λογαριασμοί μηχανικού έχουν στην ΕΤΕ έχουν μετατραπεί σε όψεως εδώ και μερικά χρόνια. Για οποιαδήποτε αμοιβή μηχανικού, μετά τα  μνημόνια, δεν είναι υποχρεωτική η κατάθεση σε αυτόν τον λογαριασμό, αλλά σε οποιονδήποτε λογαριασμό όψεως, οποιασδήποτε τράπεζας. Εγώ έχω POS άλλης τράπεζας.

Το ερώτημα είναι αν ο λογαριασμός πρέπει να έχει δηλωθεί ως επαγγελματικός στο διαδικτυακό τόπο της ΑΑΔΕ, σύμφωνα με την ΚΥΑ υπ’ αριθμ. 45231/20.04.2017 (ΦΕΚ Β’ 1445), όπως έχει τροποποιηθεί με την ΚΥΑ ΔΕΑΦ1167412 ΕΞ 2017/6.11.2017 (ΦΕΚ Β’ 3944).

Τουλάχιστον αυτό αναφέρει για τους λογαριασμούς των αναδόχων/ προμηθευτών στην παράγραφο 7.4. του Οδηγού (σελ.53).

Link to comment
Share on other sites

Ας εκθέσω και εγώ την απορία μου. Αναφέρεται οτι: 

 

α) Για τις εισοδηματικές κατηγορίες 1 και 2 απαιτείται η κάλυψη των ελάχιστων απαιτήσεων του ΚΕνΑΚ για κάθε παρέμβαση που υλοποιείται και επίτευξη ετήσιας εξοικονόμησης πρωτογενούς ενέργειας μεγαλύτερης από το 40% της κατανάλωσης (kWh/m2) του κτηρίου αναφοράς (προ παρεμβάσεων).

β) Για τις εισοδηματικές κατηγορίες 3 έως 7 απαιτείται η κάλυψη των ελάχιστων απαιτήσεων του ΚΕνΑΚ για κάθε παρέμβαση που υλοποιείται και επίτευξη ετήσιας εξοικονόμησης πρωτογενούς ενέργειας μεγαλύτερης από το 70% της κατανάλωσης (kWh/m2) του κτηρίου αναφοράς (προ παρεμβάσεων).

 

Έστω οτι γίνεται το Α' ΠΕΑ και προκύπτουν τα εξής νούμερα (για παράδειγμα): 

 

Κατηγορία: Η

Υπολογιζόμενη ετήσια κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας:

Κτηρίου αναφοράς: 100 kWh/m2

Επιθεωρούμενου κτηρίου: 300 kWh/m2

 

α)Για τις κατηγορίες 1 και 2: πρέπει 0,40*100=40 kWh/m2 τουλάχιστον.

Δηλ. στην χειρότερη να βγεί στο Β' ΠΕΑ για το επιθεωρούμενο κτήριο: 300-40=260 kWh/m2 ;;;

 

β)Αντίστοιχα για τις άλλες κατηγορίες: 0,70*100=70 kWh/mτουλάχιστον. 

Δηλ. στην χειρότερη να βγεί στο Β' ΠΕΑ για το επιθεωρούμενο κτήριο: 300-70 = 230 kWh/m2 ;;;
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση οτι τα λές σωστά janus.
και το ποστ σου είναι απαντηση και για την ερώτηση #59 του μέλους ba2323.

Εγώ έχω εναν άλλο προβληματισμό που βλέπω οτι δεν εχει αναφερθεί.
Από τον οδηγό ισχύουν τα παρακάτω:
α) Για την αποδοχή και υπαγωγή των αιτήσεων διενεργούνται μόνο αυτοματοποιημένοι ηλεκτρονικοί έλεγχοι μέσω του πληροφοριακού συστήματος υποβολής αιτήσεων με διασταύρωση των υποβαλλόμενων στοιχείων κατάταξης σε κατηγορία Ωφελούμενου και έλεγχο τυπικής (αριθμητικής) πληρότητας των υποβαλλόμενων δικαιολογητικών.
β) Επισημαίνεται ότι ο Δικαιούχος, βάσει των δικαιολογητικών που προσκομίζονται από τους Ωφελούμενους, θα διενεργήσει σε επόμενο στάδιο (και σε κάθε περίπτωση πριν την καταβολή των ωφελημάτων) τους απαραίτητους διοικητικούς ελέγχους για τη διαπίστωση, βάσει των υποβαλλόμενων δικαιολογητικών, της τήρησης του συνόλου των όρων και προϋποθέσεων του Προγράμματος. Εάν από τους ανωτέρω ελέγχους διαπιστωθεί αναντιστοιχία των στοιχείων των δικαιολογητικών με την απόφαση υπαγωγής και τους όρους του προγράμματος θα γίνεται ανάκληση της απόφασης υπαγωγής από το Δικαιούχο και θα επέρχονται οι κυρώσεις που προβλέπονται στην οικεία παράγραφο «8.2 Συνέπειες μη τήρησης των όρων και προϋποθέσεων του προγράμματος και της
απόφασης υπαγωγής».


Στην ουσία αυτό είναι σοβαρό ζήτημα που δεν υπήρχε στο προηγούμενο πρόγραμμα.
Τι μας λέει το παραπάνω?
Οτι για να τρέξει γρήγρα το πρόγραμμα δεν θα κάνουν ουσιώδη ελεγχος για την εγκριση της αιτησης.
Θα ξεκινήσει λοιπόν ο άλλος να κάνει τις παρεμβάσεις και στον τελικό έλεγχο ενδέχεται να του πουν φιλαράκι σόρρυ αλλά από τον έλεγχο των δικαιολογητικών δεν πληρείς τα κριτήρια άρα δεν σε επιδοτώ.
Και ποιος θα πληρώσει τις παρεμβάσεις τότε οι οποίες θα έχουν ήδη πραγματοποιηθεί και θα έχουν εκδοθεί και παραστατικά???

Edited by qwert
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.