Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

15 λεπτά πριν, Fade2Black said:

Από ότι έχω καταλάβει το να είσα εγγεγραμένος χρήστης δε λέει κάτι. Οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει εγγραφή. Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να υποβάλλει αίτηση παρά μόνο να επεξεργαστεί παλιά ή να ακυρώσειο παλιά και να βάλει νέα. Να βάλεις αίτηση από το μηδέν δε γίνεται, αν εννοείς αυτό.

Αυτό ακριβώς!! Ευχαριστώ πολύ!!! Συνεπώς για νέες αιτήσεις μόνο εάν δοθούν και άλλα κονδύλια. Εγώ αυτό αντιλαμβάνομαι!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατά την υποβολή αίτησης και καθώς αφορούσε στην πρώτη ο μάδα Περιφερειακών Ενοτήτων (Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης), υπήρξαν διάφορά συστημικά προβλήματα όπως εν προκειμένω δεν υπήρχε δυνατότητα αναγνώρισης της μεταγενέστερης χρήσης ως κύριας για την περίπτωση πρόσφατης απόκτησης. Η επιλογή χρήση από τον αιτούντα (στο αντίστοιχο πεδίο Δήλωση Στοιχείων Ακινήτων Ε9/ΕΝΦΙΑ), εσφαλμένα, δεν επέτρεπε τη συνέχεια της διαδικασίας. Για το λόγο αυτό δήλωσα το ακίνητο ως κενό και χρησιμοποίησα το Α.Φ.Μ. του πωλητή (αυτού από τον οποίο αγόρασα το διαμέρισμα).

Κατά τις διορθώσεις που γίνονται μέχρι 29/04/2018 πρέπει να ακυρώσω τη δήλωση και να ξαναυποβάλω;

Η σειρά προτεραιότητας προφανώς χάνεται.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, giannoylidis said:

Αυτό ακριβώς!! Ευχαριστώ πολύ!!! Συνεπώς για νέες αιτήσεις μόνο εάν δοθούν και άλλα κονδύλια. Εγώ αυτό αντιλαμβάνομαι!!

Μπηκα και επιχειρησα να ξεκινησω μια νεα αιτηση για Αττικη. Μου την ολοκληρωσε, καταχωρησε και περασε στο 2ο σταδιο. Δεν καταλαβαινω τελικως, εχει κλεισει η περιφερεια της Αττικης και δε δεχεται νεες αιτησεις ή οχι; ειχα ξαναρωτησει πριν 1 βδομαδα και ειχα παρει αρνητικη απαντηση αλλα εκανα αιτηση και περασε!

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Christos said:

Μπηκα και επιχειρησα να ξεκινησω μια νεα αιτηση για Αττικη. Μου την ολοκληρωσε, καταχωρησε και περασε στο 2ο σταδιο. Δεν καταλαβαινω τελικως, εχει κλεισει η περιφερεια της Αττικης και δε δεχεται νεες αιτησεις ή οχι; ειχα ξαναρωτησει πριν 1 βδομαδα και ειχα παρει αρνητικη απαντηση αλλα εκανα αιτηση και περασε!

Μαλλον εκανες αιτηση σε ηδη ενεργο ΑΦΜ...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Astrolavos said:

Τις προάλλες προσπάθησα να κάνω νέα αίτηση και μου βγαλε αυτό:

Χωρίς τίτλο.png

το ίδιο ακριβώς μου εβγαλε και εμενα πρίν λίγο. Απλά επιβεβαίωσε το email, αλλά μετα δεν προχωρά. Βγαζει το παραπάνω μήνυμα. Πρεπει να είχε ξαναμπεί ο συνάδελφος!! Δεν γίνεται!!!

Link to comment
Share on other sites

την ίδια μέρα που έκανα την εγγραφή του πελάτη μου, προσπάθησα να κάνω και την αίτηση του. Δεν έκανα την εγγραφή του παλαιότερα.

EDIT: Και για να επαληθεύσω ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει, ζήτησα από συνάδελφο μου που δεν συμμετέχει στο πρόγραμμα να μπει ως ωφελούμενος και του έβγαλε ακριβώς την ίδια ειδοποίηση.

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

On 4/24/2018 at 11:17 ΠΜ, nzerman said:

Κατά την υποβολή αίτησης και καθώς αφορούσε στην πρώτη ο μάδα Περιφερειακών Ενοτήτων (Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης), υπήρξαν διάφορά συστημικά προβλήματα όπως εν προκειμένω δεν υπήρχε δυνατότητα αναγνώρισης της μεταγενέστερης χρήσης ως κύριας για την περίπτωση πρόσφατης απόκτησης. Η επιλογή χρήση από τον αιτούντα (στο αντίστοιχο πεδίο Δήλωση Στοιχείων Ακινήτων Ε9/ΕΝΦΙΑ), εσφαλμένα, δεν επέτρεπε τη συνέχεια της διαδικασίας. Για το λόγο αυτό δήλωσα το ακίνητο ως κενό και χρησιμοποίησα το Α.Φ.Μ. του πωλητή (αυτού από τον οποίο αγόρασα το διαμέρισμα).

Κατά τις διορθώσεις που γίνονται μέχρι 29/04/2018 πρέπει να ακυρώσω τη δήλωση και να ξαναυποβάλω;

Η σειρά προτεραιότητας προφανώς χάνεται.

Κάποια άποψη για το παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη το σκέφτομαι. Επίσης σας ενημερώνω πως κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας που είχα με την γραμμή υποστήριξης του υπουργείου μου είπαν πως και στην περίπτωση πρόσφατης κατοικίας που δηλώθηκε ως «κενό» πρέπει να κυρωθεί η αίτηση και να γίνει από την αρχή. Κατά τη διάρκεια ο υπάλληλος με ανάγωγο τρόπο προσπαθούσε να με πείσει πως κανένα συστημικό πρόβλημα δεν υπήρχε και ότι εγώ είμαι ο μόνος υπαίτιος που δηλώθηκε εσφαλμένα το εν προκειμένω πεδίο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.